Giza

3.20       Zobacz opinie (5)

Giza, położona tuż obok Kairu, jest trzecim co do wielkości miastem Egiptu. Bez wątpienia jest to jedno z popularniejszych miejsc w całym kraju, które odwiedzają miliony turystów rocznie. Zarówno tych, którzy przybywają na kilka dni do stolicy i samej Gizy, jak i tych, którzy wpadają tam w ramach fakultatywnych wycieczek z wybrzeża Morza Czerwonego.

Giza

Giza, Egipt - © Zielonamapa

Co przyciąga tam gości z zagranicy? Oczywiście słynne piramidy, a także sfinks oraz mniejsze grobowce. Czekają tu też na Ciebie muzea, w których będziesz mógł zgłębiać dzieje faraonów i samego Egiptu. Jeśli połączyć pobyt w Gizie ze zwiedzaniem Kairu, wtedy spokojnie możesz tu spędzić dobrych, kilka dni. Przygotuj się na moc wrażeń, ale niestety też i tłumy.

Dla kogo?

Giza jest absolutnym must see w Egipcie. Odwiedziny w tym państwie bez wizyty w piramidach będą po prostu niepełne. Gizą zachwycą się nie tylko fani archeologii, ale również osoby interesujące się historią, kulturą czy architekturą.

Zdjęcia

  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
  • Giza
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszy czas na odwiedziny w Gizie przypada między październikiem a kwietniem. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ te miesiące oferują nieco niższe temperatury, które pozwolą Ci na eksplorowanie piramid i ich okolicy, bez obawy przed dostaniem udaru słonecznego.

Większość osób do Gizy wpada na chwilę, często tylko na jeden dzień. Jednak daj sobie trochę czasu. Zaplanuj nocleg z widokiem na piramidy. I rozkoszuj się monumentalnym pięknem ich architektury.

Wielka Piramida w Gizie

Na pewno przygodę z Gizą zaczniesz od Wielkiej Piramidy, znanej też pod nazwą Piramida Cheopsa. Jest największą spośród trzech innych budowli tego typu znajdujących się w mieście. Długość jej każdego boku, u podstawy, wynosi 230 m, natomiast sama w sobie ma 138 m wysokości. Kiedyś była wyższa, ale w wyniku erozji zmalała o kilka metrów. Co więcej, zbudowano ją z 2,3 mln kamiennych bloków, co już samo w sobie budzi podziw. W szczególności, że nie dysponowano wtedy takimi maszynami i rozwiązaniami technicznymi, jak teraz. Piramida jest również najstarszym ze wszystkich 7 Cudów Świata. Wnętrze budowli można zwiedzać, ale przygotuj się na zaduch i tłok.

Piramida Chefrena

Piramida Chefrena jest bliską sąsiadką Wielkiej Piramidy. Co ciekawe obecnie jest tylko ciut niższa od swej w teorii większej koleżanki. Zbudowana dla faraona Chefrena zachowała się w dużo lepszym stanie. 

Wielki Sfinks

Kolejną popularną atrakcją Gizy jest oczywiście Wielki Sfinks. Znajduje się on tuż obok wspomnianych piramid i został wykuty w skale znajdującej się na płaskowyżu. Prawdopodobnie był po części skutkiem ubocznym wydobywania kamienia do budowy piramid. Twarzą sfinks zwrócony jest na wschód, co miało przynieść faraonowi wieczny żywot. Warto dodać, że uznaje się go za jedną z najlepiej zachowanych rzeźb starożytnego Egiptu. I choć minęły wieki od jego budowy, to wciąż zachwyca tak samo. 

Piramida Mykerinosa

Trzecią piramidą w kompleksie jest ta zbudowana dla faraona Mykerinosa. Jest najmniejszą ze wszystkich trzech, jakie zobaczysz w Gizie. Ma 65 m wysokości i 108 m długości u podstawy. Ciekawostką jest to, że w roku 2009 odkryto tuż obok niej rzeźbę przedstawiającą siedzącego mężczyznę.

Muzeum Barki

Będąc przy piramidach koniecznie zajrzyj do Muzeum Barki, zwanej też Muzeum Słonecznej Łodzi (Statku Khufu, Solar Boat). Badacze nie są do końca zgodni, ale prawdopodobnie to właśnie nią dotarła tu mumia faraona Cheopsa. A jeśli nie ona, to elementy wyposażenia grobowca. Muzeum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić oglądanie łodzi z trzech różnych poziomów, na trzech kondygnacjach. Możesz nawet zobaczyć łódź od spodu.

Zobacz także

Egipt
Co zwiedzić w Egipcie?
Egipt
Plaże w Egipcie
Egipt
Imprezy w Egipcie
Egipt
Natura w Egipcie
Egipt
Aktywny wypoczynek w Egipcie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon