Kair

3.33       Zobacz opinie (6)

Kair to nie tylko egipska stolica, ale również największe miasto kraju. Robi wrażenie! I na każdym kroku zaskakuje czymś innym. Pejzaż Kairu zdominowany jest przez strzeliste minarety. To tu historia spotyka się ze współczesnością, tworząc wyjątkowo barwną i ciekawą mieszankę.

Kair

Kair, Egipt - © Zielonamapa

Bez wątpienia najważniejszą atrakcją Kairu jest Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, w którym zgromadzono pokaźną ilość mumii (ich przenosiny z Muzeum Egipskiego było medialną sensacją), sarkofagów, biżuterii i innych przedmiotów przybliżających dzieje faraonów i nie tylko. Na uwagę zasługuje też imponująca cytadela, kryjąca w swoich granicach liczne, niesamowite zabytki. Jednak Kair daje również wgląd w codzienne życie Egipcjan, pozwala spróbować doskonałej, szalenie różnorodnej kuchni oraz… dać się ponieść dobrej zabawie. Bowiem egipska stolica to również mnóstwo knajpek i klubów, w których będziesz mógł zaszaleć do białego rana.

Dla kogo?

Większość osób odwiedzając Egipt koncentruje się głównie na wybrzeżu, a do Kairu wpada na 1-2 dni, by zwiedzić słynne muzeum oraz zobaczyć piramidy w Gizie. Jednak w stolicy warto spędzić więcej czasu. W szczególności, jeśli chcesz zobaczyć autentyczną twarz Egiptu i na moment poczuć się jak mieszkaniec, a nie tylko turysta. Kair to doskonała propozycja dla fanów historii i zwiedzania. Również imprezowicze docenią stolicę.

Zdjęcia

 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
 • Kair
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kair warto odwiedzić o każdej porze roku, bo zawsze jest tam co robić. Jednak pamiętaj, że latem miasto jest nieznośnie duszne i gorące, co może znacząco wpłynąć na Twój odbiór miasta. Dobrym wyborem może być zima, wczesna wiosna lub późna jesień.

Zwiedzanie Kairu może zająć… dobrych kilka dni. Wygospodaruj przynajmniej dwa. Ale im więcej, tym lepiej dla Ciebie. W końcu jest to gigantyczne miasto przepełnione atrakcjami.

Muzeum Egipskie

Kilka godzin zajmie Ci gruntowne poznanie zasobów Muzeum Egipskiego (Wasim Hasan, Ismailia, Qasr El Nil, Cairo Governorate). Ok. 160 000 eksponatów przybliża fascynującą historię kraju. Sarkofagi, wyroby ze złota, przedmioty codziennego użytku. Niektóre mają nawet po… 5 tys. lat!  Fani archeologii będą zachwyceni. 

Pałac Abdeen 

Pałac Abdeen (El-Gomhoreya Square, Rahbet Abdin) jest jednym z najsłynniejszych pałaców królewskich w Kairze i od 1874 r. do 23. rewolucji w 1952 r. pełnił funkcję siedziby rządu. Swą architekturą nawiązuje do stylu europejskiego, przez co dość znacząco wyróżnia się na tle innych zabytków w mieście. Ta dwupiętrowa budowla kryje w swoich wnętrzach muzea: Wojskowe, Prezydenckich Prezentów, Królewskie, Dokumentów Historycznych i Srebra. 

Zamek Salah Al-Din Al-Ayoubi

Zamek, a dokładniej cytadela Salah Al-Din Al-Ayoubi, to jedna z bardziej imponujących atrakcji Kairu. Jest doskonałym przykładem islamskiej architektury. Jej budowę rozpoczęto za panowania sułtana Salaha Al-Din Al-Ayoubiego. Do XIX wieku pełniła funkcję oficjalnej rezydencji władców Egiptu. Na jej terenie znajdziesz mnóstwo atrakcji, w tym m.in. meczet Muhammada Ali Paszy, meczet mameluckiego sułtana al-Nasira Muhammada ibn Qalawuna, meczet Sulayman Pasha al-Khadim, jak również kilka muzeów, m.in.  Muzeum Policji, Muzeum Pałacu Al-Jawhara, Królewskie Muzeum Pojazdów i Muzeum Wojskowe. 

Meczet Muhammada Ali

Meczet Muhammada Ali znajduje się wewnątrz Cytadeli Salah al-Din al-Ayyubi. Możesz się też spotkać z nazwą “alabastrowy meczet”. Nawiązuje do marmurowych paneli, jakie znajdują się na zewnątrz, jak i w środku. Aczkolwiek cały meczet zbudowano z wapienia. Bliźniacze minarety meczetu są najwyższe w całym Egipcie, a każdy z nich osiąga wysokość 84 metrów.

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej

Na południe od centrum Kairu, w dzielnicy Fustat znajduje się nowoczesne Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej (Ein as Seirah). To właśnie tam zamieszkały 22 mumie, które wcześniej eksponowane były w Muzeum Egipskim. Obiekt ten jest gigantyczny, a wystawa szalenie ciekawa i pozwoli Ci chronologicznie prześledzić dzieje Egiptu.

Muzeum Gayer-Anderson

Jeśli interesujesz się sztuką, wtedy koniecznie zajrzyj do Muzeum Gayer-Anderson (As Sayedah، El Sayeda Zeinab). Zajmuje wnętrza budynku, który jest doskonałym przykładem architektury mieszkalnej. Zachowano w nim oryginalne meble, dywany i elementy dekoracyjne. Dawny właściciel, czyli Gayer-Anderson był kolekcjonerem sztuki, którą będziesz mógł podziwiać przy okazji wizyty w muzeum. 

Wiszący Kościół

Wiszący kościół (Kom Ghorab, Stary Kair, Cairo Governorate), zwany też zawieszonym, to koptyjska świątynia pw. Najświętszej Marii Panny, datowany na III wiek n.e. Skąd wzięła się jego nazwa? Otóż nawa główna została umiejscowiona ponad… bramą wiodącą do Twierdzy Babilońskiej. W efekcie odnosi się wrażenie, że kościół unosi się ponad ziemią. W ostatnich latach przeszedł on cieszącą oko renowację, która przywróciła mu jego dawny blask. 

Twierdza Babilon

Po przejściu przez bramę poniżej Wiszącego Kościoła znajdziesz się na terenie Twierdzy Babilon, zwanej też Qasr el Shamee lub Pałac Świec (świece stawiane były w oknach wież na początku każdego miesiąca). Na jej terenie znajduje się sześć kościołów koptyjskich, klasztor i Muzeum Koptyjskie. 

Wieża Kairska

Jeśli chciałbyś spojrzeć na Kair niemal z lotniczej perspektywy, wtedy odwiedź Wieżę Kairską (ElGezira) w dzielnicy Zamalek na wyspie Gezira, pośrodku Nilu. Została zbudowana w latach 1956-1961 za prezydentury Gamala Abdel Nassera. Ma 187 m wysokości i od piramidy w Gizie jest wyższa o… 50 m. Ma ażurową konstrukcję i swym kształtem ma poniekąd przywodzić lotos. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego będziesz mógł podziwiać panoramę niemal całego miasta, piramidy, Sfinksa, Nil i wiele, wiele innych. Będziesz tu też mógł skorzystać z obrotowej restauracji. 

El Mosky

Na pewno warto też wpaść do dzielnicy bazarowej El Mosky. Aczkolwiek nie jest to bazar w stylu orientalnym. Bowiem w dzielnicy tej dominują budynki w stylu europejskim, głównie francuskim. Można się tu zaopatrzyć absolutnie we wszystko. Od tradycyjnego jedzenia, przez elementy wyposażenia domu, na barwnych tkaninach i ubraniach kończąc. Jest to nie tylko idealne miejsce na zakupy, ale też doskonały punkt obserwacyjny dla toczącego się w Kairze normalnego życia oraz niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji.

Kair to miasto, które zarówno za dnia, jak i w nocy tętni życiem. Dlatego jeśli oprócz zwiedzania zależy Ci na dobrej zabawie, clubbingu oraz poznawaniu nowych ludzi, wtedy daj się porwać wieczornemu rytmowi stolicy.

Crimson Bar & Grill

Na spokojniejszy wieczór wpadnij do Crimson Bar & Grill (St. (former Montazah St, 16 Kamal Al Tawil, Zamalek). Miejsce zachwyci Cię przepięknym widokiem na Nil oraz wieczorną panoramą miasta, a do tego doskonałym jedzeniem oraz świetnym wyborem win.

Pier 88

Również nad brzegiem Nilu znajdziesz Pier 88 (19 Saray El Gezira St). Miejsce z eleganckim wystrojem, blichtrem i oczywiście pięknym widokiem. Dobra propozycja na romantyczną randkę we dwoje lub spokojniejszy wieczór w gronie przyjaciół. 

Cairo Jazz Club

Jednym z popularniejszych miejsc w Kairze jest Cairo Jazz Club (197 26th of July Corridor, Madinet Al Eelam, Agouza). Przez lata zyskał reputację miejsca, gdzie można posłuchać najlepszej muzyki na żywo, zabawić w międzynarodowym towarzystwie i napić drinków. 

Cairo Cellar

Na pewno wpadnij też do Cairo Cellar (22 Taha Hussein, Abu Al Feda, Zamalek, Cairo Governorate). Znajduje się w podziemiach hotelu President na wyspie Zamalek. Miejsce o długiej tradycji, w retro stylu, nieco mrocznej atmosferze. Doskonały wybór alkoholi od piwa i wina na mocniejszych trunkach kończąc.

Zobacz także

Egipt
Co zwiedzić w Egipcie?
Egipt
Plaże w Egipcie
Egipt
Imprezy w Egipcie
Egipt
Natura w Egipcie
Egipt
Aktywny wypoczynek w Egipcie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon