Luksor

3.60       Zobacz opinie (5)

Luksor, położony w Dolinie Nilu, stanowi popularny cel wycieczek fakultatywnych z takich kurortów, jak Marsa Alam czy Hurgada. Co przyciąga do niego turystów? Przede wszystkim jego zabytki. To za ich sprawą Luksor bywa określany ogromnym muzeum na świeżym powietrzu. Rzeczywiście jest tu co podziwiać.

Luksor

Luksor, Egipt - © Zielonamapa

Zaczynając od Zespołu świątyń Karnaku, przez Muzeum Luksorskie, na pobliskich Dolinach Królów i Królowych kończąc. Nie tylko warto wybrać się do miasta w ramach jednodniowej wycieczki. Warto w ogóle zaplanować tu ciut dłuższy pobyt, by w nieco spokojniejszym tempie eksplorować jego atrakcje. Bo nie tylko miasto jest ciekawe. Ale również sam Nil. Obserwowanie tego, co dzieje się na rzece oraz wzięcie udziału w rejsie chociażby na Bananową Wyspę, jest też rozrywką samą w sobie.

Dla kogo?

Jeśli chciałbyś zobaczyć jedne z ważniejszych zabytków Egiptu, wtedy koniecznie zaplanuj wycieczkę do Luksoru. Miasto jest fascynujące i warto zwiedzać go bez zbędnego pośpiechu. To również dobra baza wypadowa na rejs po Nilu.

Zdjęcia

  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
  • Luksor
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Luksor lepiej zwiedzać podczas odrobinę chłodniejszych miesięcy. Gdy panuje lato, lejący się z nieba żar może znacząco utrudniać podziwianie znajdujących się na świeżym powietrzu kompleksów świątynnych czy innych atrakcji. Dlatego planując wizytę, rozważ czas od końca września do mniej więcej początku maja. Oczywiście momentami aura może być odrobinę bardziej kapryśna, ale bez tragedii.

Zwiedzanie Luksoru to swoista podróż w czasie. Będziesz mógł podziwiać zabytki, które pamiętają najbardziej odległe czasy. I to, co z pewnością Cię zaskoczy, to jak wbrew pozorom świetnie są zachowane.

Kompleks świątyń Karnaku

Największa atrakcją Luksoru jest bez wątpienia Kompleks świątyń Karnak. Znajduje się na północ od centrum i jest pamiątką po starożytnym mieście Teby. Sam kompleks świątynny rozwijał się przez ponad 1000 lat! W czasach świetności był największym tego typu miejscem na terenie całego Egiptu. Najważniejszą budowlą i największym budynkiem religijnym, jaki kiedykolwiek tu zbudowano, jest Świątynia Amun-Ra. Największe wrażenie robi wchodząca w jej skład słynna Wielka Sala Hypostylowa. To tak de facto 134 kolumny mające po 15 m wysokości. Wyjątkiem jest ta znajdująca się w centralnej części, która ma aż 21 m. W kompleksie znajdują się też liczne rzeźby, mniejsze kaplice oraz święte jezioro, w którym kapłani oczyszczali się przed udziałem w świętych rytuałach. Jednym z częściej fotografowanych miejsc jest też Aleja Sfinksów. 

Muzeum Luksorskie

Po wizycie w Karnaku wygospodaruj czas na wizytę w Muzeum Luksorskim (Kornish Al Nile). Znajduje się nad brzegiem Nilu, bliżej centrum miasta. Jak zapewne możesz się domyślić, prezentuje przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych tak w mieście, jak i w jego bliskim sąsiedztwie. Podczas wizyty będziesz mógł podziwiać m.in. liczne, misternie rzeźbione figury, w tym posąg Totmesa III w szarogłazu pochodzący ze świątyni w Karnaku czy posągi pochodzące ze Świątyni Luksorskiej. Drogo, ale warto!

Świątynia Luksorska

Jeszcze bliżej centrum ulokowana jest Świątynia Luksorska. Jest drugim po Karnaku najważniejszym zabytkiem miasta. Jej budowę zainicjował Amenhotep III, a dalszą rozbudowę kontynuowali kolejni władcy. Za panowania Ramzesa, na terenie kompleksu stanęły dwa 25-metrowe obeliski. Niestety jeden z nich wywędrował do… Francji. Władca ten postawił również ogromne posągi (w liczbie sześciu), prezentujące m.in. jego małżonkę Nefretari czy córkę. Jednak do naszych czasów zachowały się tylko trzy z nich. Po wejściu do świątyni, uwagę zwracają liczne kolumny, za którymi ulokowana jest sala hypostylowa i dziedziniec. Ciekawostką jest to, że Świątynia Luksorska połączona jest z Karnakiem Aleją Sfinksów, która ma długość 3 km.

Zobacz także

Egipt
Co zwiedzić w Egipcie?
Egipt
Plaże w Egipcie
Egipt
Imprezy w Egipcie
Egipt
Natura w Egipcie
Egipt
Aktywny wypoczynek w Egipcie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon