Puerto Plata

3.67       Zobacz opinie (6)

Puerto Plata to jedno z pierwszych miejsc, jakie decyduje się odwiedzić większość turystów przybywających do Dominikany. Dlaczego? Bowiem Puerto Plata jest jednym z piękniejszych miast tamtejszego wybrzeża. Otoczone przez niewysokie góry i bujną roślinność, dysponuje dostępem do licznych, rewelacyjnych plaż. Możesz tu więc liczyć na spektakularne widoki, jak i liczne miejsca do wakacyjnego relaksu.

Puerto Plata

Puerto Plata, Dominikana - © Zielonamapa

Oprócz tego, Puerto Plata słynie z… bursztynu. Tutejsze muzeum przybliża historię jego pozyskiwania oraz prezentuje najciekawsze okazy. Do innych, miejskich atrakcji należy twierdza San Filipe czy wjazd koleją linową na Pico Isabel de Torres. Co więcej, Puerto Plata może się poszczycić bogatą i rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Jeśli chcesz spędzić bezproblemowe wakacje na Dominikanie, to wybierz się właśnie tu!

Dla kogo?

Puerto Plata to typowy, wakacyjny kurort. Jeśli szukasz pięknych plaż, chcesz mieć spory wybór hoteli czy restauracji, wtedy powinieneś wpaść tu na dłużej. Miasto samo w sobie oferuje też kilka ciekawych atrakcji, które pozwolą urozmaicić czas między plażowaniem, pływaniem i spacerami.

Zdjęcia

 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
 • Puerto Plata
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najcieplejszym okresem w Puerto Plata jest ten przypadający między sierpniem a październikiem. Jeśli więc zależy Ci na opalaniu i pływaniu w morzu, to odwiedź miasto właśnie wtedy. Natomiast najbardziej słonecznymi miesiącami są czerwiec i lipiec. Wtedy też w Puerto Plata bywa najbardziej tłoczno.

Mimo że w mieście nie ma jakiejś ogromnej ilości zabytków czy atrakcji, to te, które są, pozwolą przyjemnie urozmaicić sobie pobyt. Poniżej znajdziesz najciekawsze propozycje.

Parque Central

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć na głównym placu, czyli Parque Central. Otacza go kolonialna zabudowa. Wznosi się przy nim również katedra (Catedral de San Felipe Apóstol) o nieco specyficznej i odrobinę nieprzystającej do reszty architekturze.

 

Muzeum Bursztynu

Na pewno warto wpaść do Muzeum Bursztynu (Museo del Ámbar Dominicano, Calle Duarte. 59 con). Bursztyn wydobywany w Puerto Plata i okolicach uznawany jest za jeden z najstarszych i najczystszych na świecie. Najciekawsze jego okazy prezentuje muzeum. Oczywiście na miejscu działa sklepik, w którym zaopatrzyć się można m.in. w biżuterię z bursztynem. 

La Fortaleza de San Felipe

Na niewielkim cyplu, blisko starówki, wznosi się fort San Felipe (La Fortaleza de San Felipe, Av. Gral. Gregorio Luperón). Powstał w II połowie XVI wieku i stanowi jeden z pierwszych, hiszpańskich fortów jakie powstały na terenie obu Ameryk. Budowla przez wiele lat pełniła funkcję więzienia. Obecnie stanowi popularny punkt do podziwiania zachodu słońca.

Macorix House of Rum

Z kim kojarzą się Karaiby? Z piratami. A co pijali piraci? Rum! Dlatego podczas pobytu w Puerto Plata koniecznie zajrzyj do Macorix House of Rum (Av. Francisco Alberto Caamaño). Jest to fabryka tego wysokoprocentowego trunku, w której można nie tylko go skosztować i kupić, ale przede wszystkim poznać historię jego powstawania.

Pico Isabel de Torres

Może nie do końca jest to atrakcja, którą się zwiedza, ale bez wątpienia warto ją zaliczyć w trakcie pobytu w Puerto Plata. Na południowych obrzeżach miasta wyrasta szczyt - Pico Isabel de Torres (793 m n.p.m.). Choć niewysoki, oferuje naprawdę spektakularną panoramę miasta, oceanu i innych wzniesień. Na Pico Isabel de Torres możesz się dostać koleją linową - jedną z kilku na całych Karaibach. Oczywiście na wierzchołek prowadzą też szlaki piesze. Na szczycie znajduje się pomnik Chrystusa Odkupiciela. Taka trochę mniejsza wersja statuy stojącej w Rio de Janeiro.

Co tu dużo pisać - Puerto Plata plażami stoi. Jest w czym wybierać i bez większego trudu znajdziesz plaże odrobinę mniej zatłoczone niż te w samym centrum miasta.

Playa Dorada

Bezapelacyjnie najpopularniejszą plażą Puerto Plata jest Playa Dorada. Znajduje się na wschodnich obrzeżach miasta. Wzdłuż niej działają liczne hotele all-inclusive, a złoty piasek przyciąga urlopowiczów. Działają tu liczne restauracje, puby, jest też gdzie potańczyć. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego czy leżaków i parasoli. 

Long Beach

Sąsiadką Dorady jest plaża Long Beach. Jest tu zdecydowanie mniej turystów, mimo że wyglądem i czekającymi tam na gości atrakcjami w niczym jej nie ustępuje. Będzie dobrym wyborem, jeśli zechcesz odpocząć od gwaru i tłumu. 

Playa Grande

Playa Grande ciągnie się na zachód od centrum Puerto Plata. Słynie z białego, miękkiego piasku i palm rosnących tu wzdłuż brzegu. To taka kwintesencja karaibskich plaż. Woda jest tu bardzo spokojna, co sprzyja wypoczynkowi rodzin z dzieciakami. Oczywiście wzdłuż niej działa sporo różnego rodzaju barków czy knajpek. Rajsko!

Playa de Bachata

Dysponując nieco większą ilością czasu możesz zdecydować się na wypad na Playa de Bachata. Znajduje się kilka kilometrów na zachód od granicy Puerto Plata. Palmy, biały piasek, intensywnie niebieska woda i piękne widoki.

Zobacz także

Dominikana
Co zwiedzić na Dominikanie?
Dominikana
Najlepsze plaże na Dominikanie
Dominikana
Imprezy na Dominikanie
Dominikana
Przyroda na Dominikanie
Dominikana
Aktywnie na Dominikanie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon