Santo Domingo

3.83       Zobacz opinie (6)

Santo Domingo, czyli stolica Dominikany, leży na południowym wybrzeżu kraju. To nie tylko centrum kulturowe czy gospodarcze, ale przede wszystkim całkiem ciekawy kierunek dla turystów odwiedzających ten zakątek świata. Dlaczego? Santo Domingo warto odwiedzić głównie przez wzgląd na Zona Colonial. Pod nazwą tą kryje się zabytkowa dzielnica, w obrębie której znajdziesz najważniejsze i najciekawsze atrakcje.

Santo Domingo

Santo Domingo, Dominikana - © Zielonamapa

Przede wszystkim niesamowitą katedrę z XVI wieku czy liczne muzea. Zona Colonial przez wzgląd na swą unikatowość znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Co jeszcze warto wiedzieć o Santo Domingo? Że miasto to założył nie kto inny jak Bartolomeo Kolumb, czyli brat Krzysztofa Kolumba. Santo Domingo oferuje też całkiem przyjemną i luźną atmosferę, która sprzyja wieczornym imprezom oraz sączenia drinków z widokiem na morze.

Dla kogo?

Chcąc poznać lepiej Republikę Dominikany koniecznie odwiedź jej stolicę. Santo Domingo to dobra propozycja dla osób zainteresowanych historią i kulturą tego kraju. Spodoba się tu również imprezowiczom.

Zdjęcia

 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
 • Santo Domingo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo nie ma złej pory na wizytę w Santo Domingo. Jednak zapewne połączysz zwiedzanie miasta z plażowaniem w innej części kraju. Dlatego najlepiej zaplanuj pobyt między listopadem a marcem, gdy zwykle można liczyć na najbardziej perfekcyjną pogodę.

Najważniejsze atrakcje i zabytki miasta znajdują się w obrębie wpisanej na listę UNESCO Zona Colonial. Dzielnica ta rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Rio Ozama, blisko ujścia rzeki do morza.

Parque Colón

Sercem Zona Colonial jest Parque Colón. To tętniący życiem plac, który często okupowany jest przez muzyków i wszelkiej maści ulicznych artystów. Jednak przede wszystkim przy placu znajdziesz kilka naprawdę ważnych zabytków. W tym katedra Primada de America, czyli pierwsza katedra zbudowana w obu Amerykach! Natomiast wzdłuż północnej części placu biegnie główny deptak Santo Domingo, czyli ulica El Colon. 

Katedra Nuestra Señora de la Encarnación

Katedra to bez wątpienia najważniejszy zabytek Santo Domingo. Nuestra Señora de la Encarnación lub Catedral Primada de las Americas to pierwsza katedra jaka pojawiła się na terenie obu Ameryk. Zbudowana została w 1540 roku i wciąż pełni swą pierwotną funkcję. Do imponującego wnętrza prowadzą piękne, mahoniowe drzwi. W środku podziwiać można srebrny ołtarz oraz obraz przedstawiający Matkę Boską, pochodzący z 1520 roku. 

Museo de las Casas Reales

Warto również odwiedzić niewielkie, choć bardzo ciekawe Museo de las Casas Reales (C. Las Damas). Zajmuje wnętrza piękne, zabytkowego budynku z XVI wieku, który powstał jako siedziba najwyższych rangą urzędników zarządzających Nowym Światem. W ubiegłym stuleci stworzono tam muzeum, które przybliża historię i kulturę regionu. Głównie zobaczyć tu można kolonialne meble czy kolekcję broni. 

 

Museo de Cera Juan Pablo Duarte

W bliskim sąsiedztwie działa inne, godne uwagi muzeum. Museo de Cera Juan Pablo Duarte (C. Isabel La Católica # 304) poświęcone jest głównemu, niepodległościowemu działaczowi, czyli Juanowi Pablo Duarte. Jego losy zostały przedstawione w dość ciekawy sposób, bo… za pomocą figur woskowych. Ukazują Juana od jego narodzin, przez edukację za granicą, a następnie podczas walki o niezależność Dominikany od Haiti.

 

Museo de Ámbar (Mundo de Ambar)

Choć dla Polaków bursztyn nie jest czymś egzotycznym, to w tej części świata jest czymś naprawdę wyjątkowym. A Dominikana, podobnie jak Polska, słynie z pozyskiwania tej niezwykłej, kopalnej żywicy. Dlatego warto wpaść do Museo de Ámbar (Mundo de Ambar, C. Arzobispo Meriño 452), w którym będziesz mógł obejrzeć ciekawe okazy bursztynu, zakupić biżuterię. 

Plaza España

Innym ważnym placem Zona Colonial jest Plaza España. Znajduje się nad brzegiem rzeki Ozama. To ogromna, otwarta przestrzeń, wielokrotnie goszcząca plenerowe imprezy czy wszelkiej maści wydarzenia kulturalne. W jego obrębie, bliżej samej rzeki, znajduje się Alcázar de Colón, czyli dawna rezydencja Kolumbów. Obecnie działa tam muzeum. 

Ruiny klasztoru franciszkanów

Całkiem malowniczym punktem Santo Domingo są ruiny klasztoru franciszkanów (C. Juan Isidro Pérez). Był to pierwszy klasztor, jaki stanął na terenie Nowego Świata. Budowla ta doświadczyła sporo najróżniejszych kataklizmów, rabunków itd. W efekcie do naszych czasów dotrwała w formie ruiny. Jednak, wciąż jest to miejsce tętniące życiem. A to za sprawą zaadaptowania go do różnych koncertów czy happeningów artystycznych.

Fortaleza Ozama

Nad brzegiem rzeki znaleźć można twierdzę. Fortaleza Ozama (C. Las Damas 1) zbudowana została w 1502 roku, co czyni ją najstarszą tego typu budowlą na terenie obu Ameryk. Podczas jej zwiedzania będziesz mógł wspiąć się na wieżę, z której obserwowano, czy nie nadciągają… piraci z Karaibów (oczywiście ci prawdziwi, a nie filmowi). Co więcej, w twierdzy mieszkał Krzysztof Kolumb. A później został w niej… uwięziony. 

Ogród botaniczny

Poza ścisłym centrum warto wpaść do ogrodu botanicznego. Jardín Botánico Nacional Doctor Rafael María Moscoso (Av República de Colombia) został założony w 1976 roku. Nazwano go na cześć dominikańskiego botanika. To zielona oaza, w której będziesz mógł podziwiać lokalne, jak i pochodzące z innych części świata gatunki roślin. 

Malecón de Santo Domingo

Na spacer warto się również wybrać na Malecón de Santo Domingo. Jest to nadmorski bulwar, który w ostatnim czasie doczekał się rewitalizacji. To popularny cel nie tylko wśród spacerowiczów, ale również rowerzystów czy fanów rolek. Wzdłuż niego działa sporo knajpek i restauracji.

 

Faro a Colón

Faro a Colón (Av Mirador del Este) to zbudowana na planie krzyża latarnia morska, która upamiętnia Krzysztofa Kolumba. Stanęła w Santo Domingo na 500-lecie przybycia tego hiszpańskiego podróżnika na wyspę. Pełni też rolę mauzoleum. Bowiem to tam spoczęły szczątki Kolumba. Faro a Colón jest gigantyczną budowlą. Jednak wciąż budzi pewne kontrowersje. Głównie przez wzgląd na niewykorzystanie sporej części powierzchni, jaka się tam znajduje.

Santo Domingo może Cię całkiem mocno zaskoczyć. Bo pod historyczną i tradycyjną fasadą kryje się… naprawdę zwariowane, kolorowe i czasami odrobinę pikantne życie nocne. Przekonaj się sam, jak wygląda imprezowanie w stolicy Dominikany.

Bio Bar

Choć Bio Bar (C. Hostos 352) ma “bar” w nazwie, to jest jedną z lepszych miejscówek w obrębie Zona Colonial, w której będziesz mógł potańczyć. O dobrą i intensywną zabawę zadbają DJ-e, grający zarówno latynoskie, jak i międzynarodowe hity. Bar znajduje się na dwóch poziomach. Zwykle na drugim piętrze jest ciut luźniej. 

Parada 77

Dużą popularnością cieszy się też Parada 77 (C. Isabel La Católica 255). Również znajduje się w zabytkowej części miasta. Klientelę stanowią dwudziesto- i trzydziestolatkowie, którzy tańczą merengue, bachatę i salsę. W klubie panuje ciekawy nastrój, głównie za sprawą ciemnych wnętrz kolonialnego, zabytkowego budynku. 

Jet Set

Jest Set (Av. Independencia 2253) to typowa dyskoteka, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Głównie dlatego, że nieprzerwanie istnieje od 40 lat, kształtując taneczną i imprezową scenę Santo Domingo. Inne kluby przemijają, a Jest Set trwa na straży dobrej zabawy. Profesjonalny parkiet, spora przestrzeń ze stolikami, doskonałe oświetlenie. Możesz tu też liczyć na występy tancerzy merengue i salsy. 

El Sartén

El Sartén (C. Hostos 153) spodoba się odrobinę starszej klienteli, która woli nieco bardziej kameralną atmosferę. Tu potańczyć można do dźwięków pianina lub muzyki latynoskiej granej późnym wieczorem. Nieduża przestrzeń El Sartén dość szybko się zapełnia, więc pamiętaj, by zająć sobie stolik z pewnym wyprzedzeniem. 

Av. Venezuela 

Av. Venezuela to nie klub a cała ulica, wzdłuż której działa mnóstwo imprezowych miejscówek. Cieszą się one popularnością wśród Dominikańczyków. Jeśli więc szukasz bardziej lokalnych klimatów i chcesz zobaczyć, jak bawią się lokalesi, to koniecznie tu zajrzyj. Na Av. Venezuela działa m.in. świetny klub Euphoria (pod numerem 15). Na uwagę zasługuje również Elixir Bar & Lounge (pod numerem 69). 

Cameroon Cigar Bar

Jeśli preferujesz dużo spokojniejsze klimaty, wtedy odwiedź Cameroon Cigar Bar (C. José Gabriel García 124). Będziesz mógł tu zapalić doskonałe cygara i przy okazji sączyć drinki lub nieco bardziej “fancy” alkohole. Atutem baru jest również to, że znajduje się na nabrzeżu.

Zobacz także

Dominikana
Co zwiedzić na Dominikanie?
Dominikana
Najlepsze plaże na Dominikanie
Dominikana
Imprezy na Dominikanie
Dominikana
Przyroda na Dominikanie
Dominikana
Aktywnie na Dominikanie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon