Chichen Itza

3.60       Zobacz opinie (5)

Chichen Itza to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Meksyku, które znajdują się na Półwyspie Jukatan. Jednak jego sława wykracza daleko poza granice kraju. Każdego roku zagląda tu ponad 2 500 000 gości z różnych zakątków globu. To wszystko sprawiło, że Chichen Itza zostało w 2007 roku ogłoszone nowym, siódmym cudem świata. Jednak co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą.

Chichen Itza

Chichen Itza, Meksyk - © Zielonamapa

Chichen Itza pełniło (i w sumie nadal pełni) funkcję centrum pielgrzymkowego dla Majów. Miasto założone zostało przez czarowników wody, czyli Itza, w V w. n.e. Cały kompleks podzielony jest na dwie części: starą z 6 majańskimi ruinami i nową z 20 majańskimi ruinami. Najpiękniejszą budowlą jest Piramida Kukulcan, która zachwyca doskonałością swej formy oraz precyzją wykonania. Jednak atrakcji jest tam znacznie więcej. Dlatego przygotuj się na dłuższe zwiedzanie i zabierz ze sobą wygodne buty.

Dla kogo?

Chichen Itza to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania, zarówno samego Półwyspu Jukatan, jak i Meksyku. Eksplorowanie tego parku archeologicznego to nie lada gratka dla fanów historii, dawnych kultur oraz oczywiście samych Majów.

Zdjęcia

  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
  • Chichen Itza
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zacznijmy od tego, że Chichen Itza najlepiej zacząć zwiedzać wcześnie rano. Park otwiera się zwykle o godzinie 8 i to wtedy powinieneś się tam pojawić. Po pierwsze, wtedy jest tam odrobinę mniej ludzi. Po drugie, temperatura będzie przyjemniejsza. Natomiast na najlepsze warunki pogodowe możesz tam liczyć między listopadem a marcem.

Zwiedzanie Chichen Itza to fascynująca podróż przez majańską kulturę. W trakcie przemierzania tego stanowiska archeologicznego będziesz sobie zadawać pytanie: co pozostanie po naszej kulturze, która przykłada mniejszą wagę do jakości budowanych obiektów?

Piramida Kukulcan

Najpiękniejszą budowlą całego stanowiska archeologicznego jest Piramida Kukulcan, zwana też Zamkiem. Ma ona cztery boki, a na jej szczycie znajduje się prostokątna świątynia. Piramida zaskakuje dość ascetyczną formą. W końcu Majowie znani byli z pięknej ornamentyki oraz sporej ilości stosowanych ozdób. Ciekawostką jest to, że podczas prac, archeolodzy odkryli w środku mniejszą świątynię, mającą 16 m wysokości. Okazało się więc, że Piramida Kukulcan przykryła wcześniej stojącą tu budowlę.

Boisko

Przemierzając majańskie stanowiska archeologiczne możesz zauważyć jedną prawidłowość. Wiele z nich posiada wydzielone miejsca do gry…w piłkę. Juego de Pelota Maya to spora, pusta przestrzeń z dwóch stron otoczona wysokimi ścianami. Gra miała bardziej formę rytuału niż sportowej rywalizacji. Do boiska przylega Świątynia Jaguarów

Świątynia Wojowników

Kolejnym godnym uwagi obiektem jest Świątynia Wojowników. Ma ok. 12 m wysokości i 40 m szerokości. To najbardziej imponująca budowla całego Chichen Itza. Główną część świątyni wypełniają płaskorzeźby wojowników, orłów i jaguarów pożerających ludzkie serca. Ważnym elementem budowli są też kolumny, których jest tu aż 200. 

Święta cenote

Na terenie Chichen Itza znajdują się też cenoty. Jedna z nich, znajdująca się w północnej części kompleksu, była wykorzystywana podczas ceremonii. W jej wnętrzu składane były ofiary. Wrzucano tam zarówno cenne przedmioty, jak i swego czasu… ofiary z ludzi. 

Ossuarium

Ossuarium, zwane Świątynią Najwyższego Kapłana, to piramida ze schodami po każdej stronie. Zbudowano ją nad głęboką pieczarą, do której można zejść z wejścia wykonanego w posadzce górnej świątyni. Przy wejściu do jaskini znajduje się siedem grobowców, w których odkryto liczne, cenne dary. Dodatkowo, świątynia została tak zorientowana w przestrzeni, że można ją było wykorzystywać do obserwowania słońca na nieboskłonie.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Cuda natury w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon