Chichen Itza
Chichen Itza to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Meksyku, które znajdują się na Półwyspie Jukatan. Jednak jego sława wykracza daleko poza granice kraju. Każdego roku zagląda tu ponad 2 500 000 gości z różnych zakątków globu. To wszystko sprawiło, że Chichen Itza zostało w 2007 roku ogłoszone nowym, siódmym cudem świata. Jednak co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą.

Chichen Itza, Meksyk - © Zielonamapa
Chichen Itza pełniło (i w sumie nadal pełni) funkcję centrum pielgrzymkowego dla Majów. Miasto założone zostało przez czarowników wody, czyli Itza, w V w. n.e. Cały kompleks podzielony jest na dwie części: starą z 6 majańskimi ruinami i nową z 20 majańskimi ruinami. Najpiękniejszą budowlą jest Piramida Kukulcan, która zachwyca doskonałością swej formy oraz precyzją wykonania. Jednak atrakcji jest tam znacznie więcej. Dlatego przygotuj się na dłuższe zwiedzanie i zabierz ze sobą wygodne buty.
Dla kogo?
Chichen Itza to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania, zarówno samego Półwyspu Jukatan, jak i Meksyku. Eksplorowanie tego parku archeologicznego to nie lada gratka dla fanów historii, dawnych kultur oraz oczywiście samych Majów.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Chichen Itza?
Zacznijmy od tego, że Chichen Itza najlepiej zacząć zwiedzać wcześnie rano. Park otwiera się zwykle o godzinie 8 i to wtedy powinieneś się tam pojawić. Po pierwsze, wtedy jest tam odrobinę mniej ludzi. Po drugie, temperatura będzie przyjemniejsza. Natomiast na najlepsze warunki pogodowe możesz tam liczyć między listopadem a marcem.
Zwiedzanie Chichen Itza
Zwiedzanie Chichen Itza to fascynująca podróż przez majańską kulturę. W trakcie przemierzania tego stanowiska archeologicznego będziesz sobie zadawać pytanie: co pozostanie po naszej kulturze, która przykłada mniejszą wagę do jakości budowanych obiektów?
Piramida Kukulcan
Najpiękniejszą budowlą całego stanowiska archeologicznego jest Piramida Kukulcan, zwana też Zamkiem. Ma ona cztery boki, a na jej szczycie znajduje się prostokątna świątynia. Piramida zaskakuje dość ascetyczną formą. W końcu Majowie znani byli z pięknej ornamentyki oraz sporej ilości stosowanych ozdób. Ciekawostką jest to, że podczas prac, archeolodzy odkryli w środku mniejszą świątynię, mającą 16 m wysokości. Okazało się więc, że Piramida Kukulcan przykryła wcześniej stojącą tu budowlę.
Boisko
Przemierzając majańskie stanowiska archeologiczne możesz zauważyć jedną prawidłowość. Wiele z nich posiada wydzielone miejsca do gry…w piłkę. Juego de Pelota Maya to spora, pusta przestrzeń z dwóch stron otoczona wysokimi ścianami. Gra miała bardziej formę rytuału niż sportowej rywalizacji. Do boiska przylega Świątynia Jaguarów.
Świątynia Wojowników
Kolejnym godnym uwagi obiektem jest Świątynia Wojowników. Ma ok. 12 m wysokości i 40 m szerokości. To najbardziej imponująca budowla całego Chichen Itza. Główną część świątyni wypełniają płaskorzeźby wojowników, orłów i jaguarów pożerających ludzkie serca. Ważnym elementem budowli są też kolumny, których jest tu aż 200.
Święta cenote
Na terenie Chichen Itza znajdują się też cenoty. Jedna z nich, znajdująca się w północnej części kompleksu, była wykorzystywana podczas ceremonii. W jej wnętrzu składane były ofiary. Wrzucano tam zarówno cenne przedmioty, jak i swego czasu… ofiary z ludzi.
Ossuarium
Ossuarium, zwane Świątynią Najwyższego Kapłana, to piramida ze schodami po każdej stronie. Zbudowano ją nad głęboką pieczarą, do której można zejść z wejścia wykonanego w posadzce górnej świątyni. Przy wejściu do jaskini znajduje się siedem grobowców, w których odkryto liczne, cenne dary. Dodatkowo, świątynia została tak zorientowana w przestrzeni, że można ją było wykorzystywać do obserwowania słońca na nieboskłonie.
Zobacz także





