Mexico City

4.17       Zobacz opinie (6)

Wybierając się do Meksyku nie możesz pominąć jego stolicy. Mexico City to polityczne, gospodarcze i kulturowe centrum kraju. Miasto, które praktycznie nie zasypia, pozwalając na naprawdę intensywne zwiedzanie, doświadczanie i przeżywanie. Biorąc pod uwagę, że ma prawie 9 mln mieszkańców, to raczej nie powinno Cię zdziwić, że mnóstwo się w nim dzieje.

Mexico City

Mexico City, Meksyk - © Zielonamapa

Pamiętaj, by na pobyt w Mexico City przeznaczyć kilka dni. Nie dość, że atrakcji jest sporo, to dodatkowo rozrzucone są na naprawdę ogromnej powierzchni. Koniecznie odwiedź zabytkowe centrum z imponującą Katedrą Metropolitalną. Na południe i zachód od starówki znajdziesz natomiast liczne muzea, w tym: Narodowe Muzeum Antropologiczne, Museo Soumaya z niesamowitą kolekcją sztuki, Muzeum Fridy Khalo czy Museo Anahuacalli stworzone przez artystę Diego Rivierę. Mexico City to również liczne świetne restauracje oferujące kuchnię nie tylko Meksyku, ale i ze wszystkich innych stron świata. Jeśli natomiast chciałbyś poimprezować, to liczne kluby będą dla Ciebie otwarte od późnych godzin wieczornych do wczesnych godzin porannych.

Dla kogo?

Mexico City to obowiązkowy punkt zwiedzania kraju. Jeśli chcesz nieco lepiej poznać Meksyk, jego historię i kulturę, wtedy w stolicy będziesz mógł się naprawdę sporo dowiedzieć. Znajdziesz tu też mnóstwo miejsc spacerowych, nietuzinkowych atrakcji, więc nawet decydując się na kilkudniowy pobyt nie będziesz miał okazji do nudy. Mexico City to również mocno rozrywkowe miasto. Jeśli więc lubisz nieco aktywniej spędzać wieczory, zarówno na parkiecie, jak i sącząc tequilę lub drinki, wtedy koniecznie wybierz się na clubbing.

Zdjęcia

 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
 • Mexico City
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na ilość atrakcji, jakie oferuje Mexico City, nie ma znaczenia, kiedy odwiedzisz miasto. Jako typowy cel city break’u o każdej porze roku i przy każdym typie pogody będziesz mógł tam ciekawie spędzić czas.

Mexico City to ogromne miasto, które kryje pokaźną ilość atrakcji. Od zabytków, przez muzea, które pozwolą Ci lepiej poznać nie tylko stolicę, ale też cały kraj. Przygotuj się więc na naprawdę intensywne zwiedzanie. 

Zócalo

Swoją przygodę z Mexico City rozpocznij na głównym, miejskim placu, czyli Zócalo (zwane też Plaza de la Constitucion). To nie tylko największy plac stolicy, ale też jeden z największych placów na świecie. Ma aż 46800 m²! Niegdyś pełnił funkcję targowiska. Później zaczęły go otaczać budynki prominentnych rodzin oraz najważniejszych instytucji. 

Katedra Metropolitalna 

Przy placu wznosi się niesamowita Katedra Metropolitalna (Catedral Metropolitana de la Ciudad de México). Ta imponująca budowla stawiana była przez 300 lat. W efekcie łączy w sobie trzy, różne style architektoniczne: renesans, barok oraz neoklasycyzm. Ma 100 m długości, a jej wieże osiągają wysokość 61 m. W środku na pewno zwrócisz uwagę na przepiękny ołtarz, zwany królewskim, pochodzący z XVIII wieku. I choć wydaje się, że katedra jest tak potężna, że nic jej nie zagraża, to okazuje się, iż jest zgoła inaczej. Postawiono ją w miejscu, gdzie ziemia jest miałka i niestabilna. Dochodzi więc do pękania ścian, a najbardziej zagrożonymi elementami budowli są potężne wieże. Z tego też powodu Katedra Metropolitalna znalazła się w gronie 100 zabytkowych obiektów na świecie, którym grozi katastrofa budowlana.

Bosque de Chapultepec

Jednym z piękniejszych miejsc meksykańskiej stolicy jest Bosque de Chapultepec. Pod nazwą tą kryje się rozległy park na zachód od ścisłego centrum. To nie tylko zielone płuca Mexico City, ale wyjątkowo atrakcyjny teren, w obrębie którego znajdują się alejki spacerowe, muzea czy zoo. Jednak najważniejszym zabytkiem jest zamek - El Castillo de Chapultepe. Przez lata pełnił różne funkcje, w tym m.in. Szkoły Wojskowej i rezydencji prezydenckiej. Obecnie mieści się w nim muzeum. Koniecznie wybierz się na Cerro del Chapulín, czyli wzniesienie, w obrębie którego zachwycisz się rewelacyjnymi ogrodami.

Narodowe Muzeum Antropologiczne

W północnej części parku znajduje się Narodowe Muzeum Antropologiczne (Museo Nacional de Antropología, Av. Paseo de la Reforma s/n, Polanco, Bosque de Chapultepec I Secc, Miguel Hidalgo). To ogromna placówka posiadająca najlepszą w kraju kolekcję związaną z cywilizacją Majów. Jeśli chciałbyś lepiej poznać dzieje tego ludu, to muzeum będzie najlepszym miejscem do zgłębiania wiedzy.

Museo de Arte moderno

Po sąsiedzku działa Museo de Arte moderno, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej (Av. Paseo de la Reforma s/n, Bosque de Chapultepec I Secc). W swej kolekcji ma dzieła takich gwiazd, jak Fridy Kahlo, Remedios Varo i José Luis Cuevas, a także fotografie Henri Cartier-Bressona, Tiny Modotti czy Manuela Álvareza Bravo. Jest więc tu co podziwiać. 

Museo de Historia Natural

We wschodniej części parku znajdziesz natomiast Museo de Historia Natural, czyli Muzeum Historii Naturalnej (Av. de los Compositores, Bosque de Chapultepec II Secc, Miguel Hidalgo). Na pewno przypadnie do gustu dzieciakom, ale dorośli również przyjemnie spędzą w nim czas. Podczas zwiedzania zobaczyć można liczne okazy zwierząt, motyli, owadów i całej masy innych stworzeń.

Museo Soumaya

Gmach Museo Soumaya (Blvd. Miguel de Cervantes Saavedra, Granada, Miguel Hidalgo, 11529 Ciudad de México) to bez wątpienia jeden z bardziej niesamowitych budynków, jakie znajdziesz w stolicy Meksyku. Sam w sobie wygląda, jak rzeźba. Jego fasadę pokrywa 46 tys. sześciokątnych płytek aluminiowych. Natomiast w swych wnętrzach kryje pokaźną kolekcję prezentującą sztukę Mezoameryki, ale również twórców europejskich, 

Paseo de la Reforma

Koniecznie przespaceruj się Paseo de la Reforma. To główna promenada Mexico City. Podobno inspiracją do jej powstania były… Pola Elizejskie w Paryżu. Promenadę wieńczy kolumna upamiętniająca Niepodległość Meksyku. Na wysokim cokole stoi skrzydlaty anioł, który znany jest pod nazwą El Ángel de la Independencia. Pomnik pełni też funkcję mauzoleum.W jego wnętrzu znajdują się prochy działaczy niepodległościowych, m.in. Miguela Hidalgo, José María Morelos y Pavóna, Leona Vicario i Josefa Ortiz de Domíngueza. 

Monument to the Revolution

Innym, ważnym pomnikiem Mexico City jest Monument to the Revolution (Pl. de la República S/N, Tabacalera, Cuauhtémoc). Zbudowany w 1938 rok zaadaptowany został na mauzoleum dla bohaterów rewolucji z 1910 roku. Mieści się w nim również Muzeum Rewolucji. Warto tu wpaść przede wszystkim po to, by skorzystać z platformy widokowej, która oferuje całkiem rozległą panoramę stolicy.

Bazylika Guadalupe

Katedra nie jest jedyną, ważną świątynią Mexico City. Chyba nawet ciut ważniejszą jest Bazylika Guadalupe (Basílica de Guadalupe, Fray Juan de Zumárraga No. 2, Villa Gustavo A. Madero, Gustavo A. Madero). Przede wszystkim dlatego, że jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Meksyku, ale i na świecie. Większość przybywających tam osób spędza w okolicy cały dzień. Bo oprócz samej bazyliki ze świętym obrazem, znajduje się tam punkt widokowy, muzeum czy kilka kaplic. 

Muzeum Fridy Kahlo

Będąc w Mexico City warto też odwiedzić Muzeum Fridy Kahlo (Londres 247, Del Carmen, Coyoacán). Założono je w jej dawnym domu. W trakcie wizyty będziesz mógł zgłębić nie tylko jej twórczość, ale przede wszystkim historię jej życia. Zgromadzono tam sporo pamiątek po Fridzie oraz niektóre jej prace. Wygospodaruj też czas na spacer po okolicy. Znajdziesz tu mnóstwo murali i pięknych, kolorowych budynków. Panuje tu mocno artystyczny klimat.

Museo Anahuacalli

Museo Anahuacalli (Museo 150, San Pablo Tepetlapa, Coyoacánk) założone zostało przez męża Fridy Kahlo i artysty Diego Rivierę. Zgromadził on imponującą kolekcję prehiszpańskich figurek, które postanowił udostępnić szerszej publiczności. Zaczął od zaprojektowania budynku muzealnego. W nim następnie umieścił dwa tysiące figurek przedstawiających Olmeków, Tolteków, Nahuas, Zapoteków, mieszkańców Teotihuacan i północno-wschodniego Meksyku. 

Museo Mural Diego Rivera

Innym miejscem związanym z Diego Rivierą jest Museo Mural (Balderas S/N, Colonia Centro, Centro, Cuauhtémoc)). Jest to muzeum sztuki, którego najważniejszym “eksponatem” jest mural stworzony przez artystę, zatytułowany: Sueño de una Tarde Dominical en la Alameda Central (Sen o niedzielnym popołudniu w Alameda Central). Dzieło to wcześniej mieściło się w hotelu del Prado, który został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi z 1985 roku. Budynek muzealny powstał wokół przywiezionego tu muralu i gości wystawy stałe, jak i czasowe.

Przyjeżdżając do Mexico City możesz być pewny jednej rzeczy - każdego dnia, o każdej porze roku, po zapadnięciu zmroku, miasto staje się imprezowym tyglem. Bez względu na to, przy jakiej muzyce lubisz się bawić, w stolicy będziesz mógł przebierać z ogromnej oferty klubów czy pubów.

Bar La Opera

Zacznijmy od klasyki, czyli od Baru La Opera (Avenida 5 de Mayo). Znajduje się na starówce i pozwala przenieść się w przeszłość. Niegdyś przychodziła tu śmietanka towarzyska Mexico City. Nieco dekadencki wystrój i atmosfera sprawiają, że człowiek zaczyna zatracać się w tym klimacie. W menu naprawdę imponująca kolekcja alkoholi. Drogo, ale choć na jednego drinka warto wpaść do tego jakże kultowego miejsca.

La Bipo

Świetną atmosferę oferuje też La Bipo (Malintzin 155, Del Carmen, Coyoacán). Ten stosunkowo niewielki klub oferuje możliwość posłuchania lokalnych i zagranicznych zespołów muzycznych, które wpadają tu ze swoimi koncertami. 

Casa Fusión

Na popołudniowego drinka, kawę i ciacho poleca się klimatyczna Casa Fusión (Londres 37, Juárez, Cuauhtémoc). Miejsce o mocno artystycznym zacięciu, wypełnione sztuką. Odbywają się tam różne eventy (w tym te kulinarne), imprezy tematyczne itd. Raczej na spokojne spotkanie lub randkę we dwoje niż na szaleństwa do białego rana.

Living Room Bar

Living Room (Polanco, Polanco IV Secc, Miguel Hidalgo) to bar zlokalizowany w ekskluzywnej dzielnicy Palanco. Znajduje się na terenie hotelu i zachwyci Cię retro stylem z nieco bardziej nowoczesnymi, designerskimi akcentami. Drogo, ale za to obsługa na najwyższym poziomie, drinki doskonałe, a całości dopełniają DJ-e, którzy grają tu wieczorami. 

Hyde

Jeśli preferujesz nieco ostrzejsze imprezowanie, wtedy wpadnij do Hyde (Paseo de Los Tamarindos 90, Privado 02, Bosques de las Lomas, Cuajimalpa de Morelos). To właśnie tu występują światowej sławy DJ-e. Dość elegancko, ale parkiet tak czy inaczej szybko wypełnia się roztańczonym tłumem. Kawałek od centrum, ale warto się tam wybrać. 

Balvin Club

Sporą popularnością oraz uznaniem tak miejscowych, jak i turystów, cieszy się Balvin Club (Av. Insurgentes Sur 1027, Noche Buena, Benito Juárez). Głównie można się tu pobawić przy reggaetonie, hip-hopie i muzyce elektronicznej. Przyjemne wnętrza, dobra atmosfera, rozsądne ceny. 

Patrick Miller

Patrick Miller (Merida 17, Roma Nte., Cuauhtémoc) to bez wątpienia jedno z bardziej kultowych miejsc na imprezowej mapie Mexico City. Dlatego musisz liczyć się z tym, że praktycznie zawsze jest tutaj bardzo tłoczone. Retro wnętrza, dość zróżnicowana muzyka oraz gorąca (w przenośni i dosłownie) atmosfera. Wyjdziesz stąd zmęczony, wytańczony ale na pewno zadowolony.

Apotheke

Dosyć blisko ścisłego centrum znajdziesz klub Apotheke (Calle de Durango 205, Roma Nte.,). Trochę drogo, ale przy okazji bardzo klimatycznie. Wnętrza są dość mroczne, ale wypełnia je ciekawie dobrane oświetlenie. Niezłe drinki. Międzynarodowa klientela.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Obiekty przyrody w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon