Oaxaca

3.20       Zobacz opinie (5)

Oaxaca jest uznawana za jedno z ważniejszych pod kątem historycznym, kulturalnym a nawet kulinarnym miast w całym Meksyku. Mogłeś o niej słyszeć, ponieważ jej zabytkowe centrum znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Spacer odkryje przed Tobą nie tylko malownicze zakamarki Oaxaci oraz urocze uliczki, ale też mnóstwo ciekawych muzeów.

Oaxaca

Oaxaca, Meksyk - © Zielonamapa

Jednak najważniejsza atrakcję tej okolicy znajdziesz na obrzeżach miasta. Chodzi oczywiście o Zona Arqueológica de Monte Albán. To jedno z ciekawszych stanowisk archeologicznych na terenie Meksyku, znajdujące się na wysokości 2000 m n.p.m.. Pobyt w Oaxaca to również świetna okazja do spróbowania lokalnej kuchni i smaków. Koniecznie zaplanuj tour po tamtejszych restauracjach oraz obowiązkowo zajrzyj na lokalne targowiska.

Dla kogo?

Do Oaxaca wybierz się, jeśli lubisz intensywnie zwiedzać. To tu będziesz mógł zgłębiać meksykańską historię i kulturę. Tak w muzeach, jak i podczas eksplorowania terenu wykopalisk archeologicznych. Oaxaca to również raj dla łasuchów. Jeśli kochasz dobre jedzenie i cenisz nowe smaki, to miasto będzie Ci miało sporo do zaoferowania. Tutejsze lokale gastronomiczne znane są z wysokiej jakości i kultywowania kulinarnych tradycji.

Zdjęcia

 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
 • Oaxaca
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oaxaca jest dość popularnym kierunkiem wśród turystów. Jeśli chciałbyś zwiedzać miasto w odrobinę bardziej kameralnej atmosferze, wtedy wybierz się tam między październikiem i listopadem oraz między lutym a marcem. Najlepsze warunki pogodowe zastaniesz tam natomiast późną jesienią oraz wczesną wiosną. Jednak w takim mieście jak Oaxaca zawsze jest co robić. Nawet wtedy, gdy pada.

Na zwiedzanie Oaxaci przeznacz dwa dni. Pierwszego skupisz się na atrakcjach zlokalizowanych w centrum miasta. Drugiego natomiast wyruszysz na obrzeża, by odwiedzić zabytki czy ciekawe miejsca tam się znajdujące. 

Zócalo

Główny plac Oaxaci, czyli Zócalo, to idealne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z tym miastem. Częściowo zacieniony, stanowi jeden z ważniejszych punktów, wokół których koncentruje się miejskie życie. Oczywiście znajdziesz przy nim kilka zabytków,  w tym katedrę oraz Pałac Gubernatora.

Pałac Gubernatora

Pałac Gubernatora (Palacio de Gobierno del Estado de Oaxaca) wznosi się przy południowej pierzei placu. Ta XIX-wieczna budowla z marmuru kryje w swym wnętrzu fresk, zdobiący klatkę schodową, który ukazuje historię Meksyku. Budowla posiada też arkadowy dziedziniec. Jest siedzibą władz miejskich.

Katedra

Przy północnej pierzei placu stoi natomiast katedra (Catedral Metropolitana de Oaxaca). Jej budowa rozpoczęła się w 1535 roku, a zakończyła w XVIII wieku. Utrzymana głównie w barokowym stylu mocno dominuje swą masywną bryłą nad tą częścią miasta. W środku na uwagę zasługują imponujących rozmiarów organy. 

Muzeum Włókiennictwa

Na wschód od głównego placu działa całkiem ciekawe Muzeum Włókiennictwa (Museo Textil de Oaxaca, Miguel Hidalgo 917, Centro Histórico). Jego głównym celem jest promowanie i przybliżanie lokalnych tradycji związanych z tekstyliami pochodzącymi z tej części Meksyku. Muzeum dysponuje ok. 5000 eksponatów - strojów, materiałów itd. Niektóre z nich mają nawet kilkaset lat!

Świątynia Santo Domingo de Guzmán

Katedra w Oaxaca jest imponująca. Jednak większości osób dużo bardziej podoba się Świątynia Santo Domingo de Guzmán (Templo de Santo Domingo de Guzmán, C. Macedonio Alcalá s/n). Barokowa fasada to jedno. Ale to, co kryje się w środku, to prawdziwy rarytas. Praktycznie każdy centymetr kwadratowy wewnętrznych ścian pokrywają misterne płaskorzeźby. Kościół ten uznaje się za najpiękniejszy w całej Ameryce Łacińskiej.

Muzeum Kultury

Na terenie dawnego klasztoru przylegającego do świątyni Santo Domingo działa Muzeum Kultury (Museo de las Culturas de Oaxaca). Już sama wizyta w tym miejscu to swoista podróż w czasie. Bowiem klasztorne zabudowania prezentują wyjątkowo piękną architekturę. Muzeum przybliża historię i kulturę tak miasta, jak i całego regionu. 

Ogród botaniczny

Po zwiedzaniu świątyni i muzeum warto wpaść na krótki, acz bardzo relaksujący spacer po ogrodzie botanicznym (Jardín Etnobotánico de Oaxaca). Znajduje się on tuż za kościołem. Będziesz w nim mógł podziwiać rośliny typowe dla całego stanu Oaxaca, w tym liczne okazy niesamowitych kaktusów i innych sukulentów. 

Muzeum Malarstwa

Jeśli jesteś zafascynowany sztuką, wtedy koniecznie odwiedź Muzeum Malarstwa (Museo de los Pintores Oaxaqueños, Av. de la Independencia 607). To niewielka placówka, w której podziwiać można dzieła artystów pochodzących z Oaxaca. 

Zona Arqueológica de Monte Albán

Wycieczka do Zona Arqueológica de Monte Albán, czyli stanowiska archeologicznego na zachód od obrzeży Oaxaca, to obowiązkowy punkt pobytu w tej części Meksyku. Pierwotna nazwa tego jednego z najważniejszych miast w Mezoameryce nie jest znana. W przekazach funkcjonowało jako “Święta Góra”, “Wzgórze Jaguara” lub “Wzgórze Tygrysa”. Założone zostało w 500 r. p.n.e. i w szczytowym momencie liczyło 35 000 mieszkańców. Wraz z historycznym centrum Oaxaca Monte Albán znalazło się pod protektoratem UNESCO. Czeka tu na Ciebie kompleks monumentalnych budowli oraz ciekawe muzeum przybliżające dzieje tego miejsca. Atrakcją jest też przejazd z Oaxaca, który gwarantuje niesamowite widoki na okolicę.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Obiekty przyrody w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon