Puebla

3.60       Zobacz opinie (5)

Pod nazwą Puebla kryją się w Meksyku dwa miejsca. Przede wszystkim stan położony na wschód od Mexico City, a po drugie jego stolica. Puebla de Zaragoza, bo o niej mowa, jest miastem na wskroś ciekawym. A to wszystko za sprawą licznych zabytków, w tym budynków o pięknej, kolonialnej architekturze. Do najważniejszych atrakcji zaliczyć można Muzeum Amparo, forty Loreto i Guadalupe oraz niesamowitą wprost świątynię Santo Domingo.

Puebla

Puebla, Meksyk - © Zielonamapa

Puebla, przez wzgląd na swoje walory kulturowe i historyczne znalazła się pod protektoratem UNESCO. Z miastem tym związana jest też ciekawa legenda. Otóż, według niej Puebla została założona przez… anioły, które miały wytyczyć jej ulice czy umieścić dzwon na katedralnej wieży. Jedno jest pewne - meksykańskie miasto aniołów warto odwiedzić, by dać się ponieść panującej tu atmosferze.

Dla kogo?

Puebla to popularny kierunek dla tzw. turystyki religijnej. Jeśli więc lubisz zwiedzać kościoły, klasztory czy generalnie miejsca kultu, to w mieście tym będziesz miał co robić. Pueble to też dobry kierunek dla łasuchów. W mieście działa pokaźna ilość wysokiej klasy restauracji, ale też mniejszych street foodowych barów, w których skosztujesz takich dań, jak chociażby chiles en nogada.

Zdjęcia

 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
 • Puebla
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Puebla poleca się o każdej porze dnia i roku. Miasto oferuje moc atrakcji, które będziesz mógł spokojnie eksplorować bez względu na pogodę czy temperaturę. Zwykle najwięcej turystów zagląda do Puebli między listopadem a kwietniem.

Puebla to bardzo wdzięczne miasto do eksplorowania. Nie tylko będziesz mógł nacieszyć oczy pięknem tamtejszej architektury, ale przede wszystkim spróbować znakomitych słodyczy i dań kuchni regionalnej oraz zaopatrzyć się w miejscowe rękodzieło.

Zócalo de Puebla

Zwiedzanie Puebli rozpocznij od jej głównego placu. Zócalo zlokalizowany jest w centrum zabytkowej starówki. Przy jego południowej pierzei wznosi się katedra, natomiast przy północnej Portal Hidalgo oraz Portal Pałacu Miejskiego Puebla (siedziba Rady Miejskiej). Swój obecny wygląd zawdzięcza lekkiej przebudowie, jaka miała miejsce w latach 60. ubiegłego stulecia.

Catedral de Puebla

Jeśli już będziesz na placu, to koniecznie zajrzyj do katedry. Catedral de Puebla (Katedra Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia) jest jednym z kilku kościołów, które stanowią wabik na przybywających do miasta turystów. Zbudowana między XVI a XVII wiekiem zastąpiła stojącą w tym miejscu inną świątynię. Katedra podzielona jest na pięć naw: centralną, dwie boczne i dwie niszowe kaplice. Posiada fasadę w stylu renesansowym. Imponuje również wysokością, bowiem ma ponad 70 m. A to czyniło ją jednym z najwyższych kościołów we wszystkich, hiszpańskich koloniach. Obecnie Catedral de Puebla uznawana jest za… jedno z najważniejszych muzeów miasta. Dlaczego? Ponieważ w jej wnętrzu kryje się mnóstwo dzieł sztuki (rzeźby, malowidła) czy cenne przedmioty (naczynia liturgiczne, relikwiarze, misternie zdobione szaty liturgiczne i wiele, wiele innych). 

Biblioteca Palafoxiana

Bliską sąsiadką katedry jest Biblioteca Palafoxiana (Av 5 Ote 5, Centro histórico de Puebla). Założona została w I połowie XVII wieku i uznawana jest za pierwszą tego typu placówkę w obu Amerykach. W jej wnętrzu zgromadzono aż 45 000 książek i woluminów! Jak zapewne możesz się domyślić, tak niezwykłe miejsce musiało się znaleźć pod protektoratem UNESCO. Co najważniejsze, biblioteka jest udostępniona zwiedzającym.

Museo Amparo

Idąc dalej na południe trafisz do Museo Amparo (Av 2 Sur 708, Centro histórico de Puebla). Zajmuje się dwoma głównymi obszarami: sztuką prekolumbijską, wicekrólestwem i sztuką XIX wieku, z kolekcją współczesnej sztuki meksykańskiej, która jest obecnie cały czas rozbudowywana i rozwijana. Świetnie zorganizowana wystawa pozwala na przyjemne zwiedzanie. A jeśli wyjdziesz na muzealny taras, to będziesz mógł podziwiać jedną z piękniejszych panoram Puebli.

Callejón de los Sapos

Na spacer koniecznie wybierz się na Callejón de los Sapos. Aleja Żab, bo tak należy tłumaczyć tę nazwę, to wyjątkowo urocza uliczka. Niegdyś, gdy wody miejscowej rzeki wylewały, zalewały również i ją. W efekcie…zalęgły się tutaj żaby. Obecnie nie spotkasz tu raczej tych płazów, za to dd 10 rano w każdą niedzielę będziesz mógł zrobić zakupy na pchlim targu Callejón de los Sapos. Przy tej barwnej uliczce działa też sporo kawiarni i barów. Wieczorami miejsce to wypełnia się gwarem rozmów i muzyką. 

Capilla del Rosario

Na północ od głównego placu znajdziesz jeden z cenniejszych i piękniejszych zabytków Puebli. Chodzi oczywiście o Kaplicę Rosario (Capilla del Rosario, Av. 4 Pte., Centro histórico de Puebla), która przylega do świątyni Santo Domingo (Templo de Santo Domingo). Jest to najdoskonalszy przykład baroku nowohiszpańskiego, która w czasie, gdy powstała, czyli w wieku XVII, określany był mianem “domu ze złota” lub nawet “ósmego cudu świata”. Wnętrze aż kipi od zdobień i licznych dzieł sztuki. Niemal każdy zakamarek wypełniają zdobienia wykonane ze stiuku pozłacanego płatkami 24-karatowego złota. Nawa główna podzielona jest na trzy części, a jej ściany pokrywają płótna autorstwa José Rodrígueza Carnero. 

Fort Loreto

Na północ od ścisłego centrum, na terenie rozległego parku, znajdziesz dwa forty. Pierwszym z nich, po zachodniej stronie kompleksu, jest Loreto. Pochodzi z XVIII wieku. Pierwotnie pełnił funkcje religijne, ale później go ufortyfikowano, gdy na ziemiach tych zaczęły się ruchy niepodległościowe. Fort stanowił integralną część słynnej bitwy pod Pueblą, do której doszło 5 maja 1862 r. W jej trakcie Meksykanie pokonali wojska francuskie. Obecnie w forcie działa muzeum, które przybliża historię starcia z Francuzami. 

Fort de Guadalupe

Po wschodniej stronie parku stoi natomiast fort Guadalupe (Fuerte de Guadalupe). Podobnie, jak w przypadku Loreto, zabudowania postawione na szczycie wzgórza Acueyametepec, pełniły funkcję religijną. Na początku XIX wieku przekształcono je na budowle obronne. Fort oczywiście również brał udział jako element strategiczny podczas bitwy z Francuzami. I tu działa muzeum. Natomiast do fortu warto się wybrać przez wzgląd na rozciągające się z jego okolicy widoki

Teleferico Puebla

Jeśli chciałbyś spojrzeć na Pueblę z góry, wtedy koniecznie skorzystaj z kolei linowej. Teleferico Puebla to dość ciekawa inwestycja. Bowiem łączy ona… dwie wieże. Jedna z nich znajduje się obok Calzada Zaragoza i ma 38 metrów wysokości. Druga natomiast obok Exhibitor Center Puebla i ma wysokość 58 metrów. Odległość, jaką się pokonuje podczas przejazdu, to 688 m, co zajmuje jakieś 5 min. W trakcie podróży będziesz mógł nie tylko podziwiać samo miasto, ale też majaczące na horyzoncie wulkany: Popocatéptl, Iztaccíhuatl czy Pico de Orizaba.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Obiekty przyrody w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon