San Cristobal

3.33       Zobacz opinie (6)

San Cristobal, a dokładniej San Cristobal de las Casas, należy do grupy Pueblos Mágicos (Magicznych Miast). Tytuł ten przyznawany jest tym miastom, które na przestrzeni wieków zachowały swoją oryginalną architekturę, tradycje, historię i kulturę. Na liście znajdują się również te, które miały ogromne znaczenie dla historii kraju. San Cristobal to przede wszystkim wspaniała, kolonialna zabudowa z kilkoma, niesamowitymi zabytkami.

San Cristobal

San Cristobal, Meksyk - © Zielonamapa

Do najważniejszych należy katedra, a także kościół Santo Domingo de Guzmán. San Cristobal to również liczne uroczystości, procesje czy święta, z którymi wiążą się tradycje kultywowane już od XVI wieku. Oprócz tego w mieście tym czeka na Ciebie mocno kosmopolityczna atmosfera oraz naprawdę ciekawa oferta życia nocnego. Już po jednym dniu dojdziesz do wniosku, że San Cristobal praktycznie nigdy nie zasypia. Daj się więc wciągnąć w wir poznawania historii i dobrej zabawy.

Dla kogo?

Z racji swej bogatej historii oraz sporej ilości zabytków San Cristobal to dobra propozycja dla entuzjastów zwiedzania. Jeśli również się do nich zaliczasz, wtedy z pewnością docenisz walory tego miasta. San Cristobal oferuje również moc atrakcji, w szczególności tych wieczornych. Lubisz imprezować? Na pewno nie będziesz miał tu czasu na nudę.

Zdjęcia

 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
 • San Cristobal
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepsza pogoda i najdogodniejsze warunki do eksplorowania San Cristobal zastaniesz tam w okresie od stycznia do kwietnia oraz od listopada do grudnia. Oczywiście możesz się w tym czasie spodziewać największych tłumów, ale i tak warto!

W ciągu dnia San Cristobal poleca się na spacer i zwiedzanie. Czeka tu na Ciebie zachwycająca, kolonialna architektura, ciekawe zabytki i muzea. W ciągu jednego dnia powinieneś zobaczyć większość z nich.

Katedra

Jednym z najważniejszych zabytków jest katedra (Catedral de San Cristóbal de las Casas, Plaza 31 de Marzo Norte No. 3). Ta kolonialna świątynia w stylu barokowym, której budowa rozpoczęła się w 1528 roku, przez wieki stała się swoistym symbolem całego miasta. Pierwotna wersja katedry przeszła kilka przemian, w efekcie…powiększono ją dwukrotnie. Za piękną fasadą kryje się imponujące wnętrze, w którym dominują neoklasyczne kolumny. Na uwagę zasługuje również barokowy ołtarz główny oraz ciekawy obraz przedstawiający Jana Chrzciciela.

Muzeum San Cristobal (MUSAC)

Jeśli zapragniesz dowiedzieć się nieco więcej na temat San Cristobal, wtedy koniecznie zajrzyj do muzeum miejskiego (MUSAC, Plaza 31 Marzo, Calle Diego de Mazariegos sn, Zona Centro). Podczas wizyty poznasz historię, kulturę i lokalne tradycje. Sam budynek muzealny zasługuje na uwagę, ponieważ utrzymany jest w pięknym, toskańskim stylu. 

Casa Na Bolom

Warto również wpaść do Casa Na Bolom (Av. Vicente Guerrero 33, Barrio del Cerrillo). Pod nazwą tą kryje się kolonialna rezydencja w stylu hiszpańskim z 1891 roku z ogromną jadalnią, kaplicą i mnóstwem… kominków. Należała do małżeństwa Blomów (on był antropologiem, a ona antropolożką). Tam w 1950 roku założyli skoncentrowaną na społeczności organizację pozarządową o nazwie Na Bolom. Przez lata rezydencja stała się swoistym centrum kulturalnym oraz miejscem spotkań. Natomiast w rozciągającym się przy niej ogrodzie uprawia się tradycyjne zioła lecznicze oraz owoce i warzywa. Obecnie w Casa Na Bolom działa muzeum. Istnieje również możliwość wynajęcia noclegu.

Iglesia de Santo Domingo de Guzmán

Innym, ważnym miejscem w San Cristobal jest Iglesia de Santo Domingo de Guzmán oraz dawne, klasztorne zabudowania ( Av 20 de Noviembre 36, Barrio de Mexicanos). Fasada świątyni zachwyca niesamowitymi zdobieniami. Dostrzec na niej można np. syreny. Wnętrze również jest bardzo ciekawe. Jeśli chodzi o zabudowania klasztorne, to na ich terenie działa muzeum.

Centro de Textiles del Mundo Maya

Centro de Textiles del Mundo Maya (Av 20 de Noviembre s/n, Barrio del Cerrillo) to muzeum, które pozwoli Ci na zatopienie się w fascynujący świat tkanin. I to nie byle jakich, bo tworzonych przez Majów. Zobaczysz tu pięknie zdobione materiały, ale również tradycyjne stroje. Wystawa jest bardzo bogata i przyciąga tłumy turystów.

Andador De Guadalupe

Na spacer poleca się główny deptak San Cristobal, czyli Andador De Guadalupe. Rozciąga się z zachodu na wschód w ścisłym centrum miasta. Ulica ta jest wyjątkowo urocza. Znajdziesz przy niej niskie, kolorowe budynki, które kryją w swoich wnętrzach kawiarnie czy sklepiki.

W San Cristobal życie toczy się na okrągło. Czy za dnia, czy w nocy miasto wypełnia gwar rozmów, śmiechu i muzyki. Znajdziesz tu sporo miejsc, które gwarantują naprawdę doskonałą zabawę.

Posheria

Jedne z lepszych drinków w mieście serwuje Posheria (Andador, Real de Guadalupe 46-A, Barrio de Guadalupe). Bar ma świetną, kameralną i przytulną atmosferę. Obsługa jest na najwyższym poziomie, a ceny bardzo przystępne.

Café Bar Revolución

Café Bar Revolución (Andador Eclesiástico, esquina, Prol. 1o. de Marzo) od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród imprezowiczów odwiedzających San Cristobal. Codziennie otwiera się dla osób spragnionych tańca, drinków i mocno niezobowiązującej atmosfery. 

Latinos Café Restaurante Club

Imprezowicze chętnie też zaglądają do Latinos Café Restaurante Club (Francisco I. Madero 23, Zona Centro). Jak sama nazwa wskazuje, to połączenie kawiarni, restauracji i klubu. Czyli swoiste 3 w 1. Po godzinie 20 DJ rozkręca tam imprezę. A w międzyczasie będziesz mógł skosztować niezłych dań oraz napić się drinków.

Cocoliche

Cocoliche (Av Cristóbal Colón, Real de Guadalupe 3-a) to typowy koktajlbar położony w ścisłym centrum San Cristobal. W ciągu dnia to ciesząca się uznaniem restauracja serwująca m.in. dania kuchni azjatyckiej. Wieczorami natomiast to miejsce idealne na drinka i słuchanie muzyki jazzowej, funkowej i swingowej. 

Panóptico

Panóptico (Real de Guadalupe 63A, Barrio de Guadalupe) to uroczy, niewielki bar, który zachwyci Cię niepowtarzalna atmosferą. Słynie ze sporego wyboru kraftowych piw i niezłych drinków. Barman naprawdę zna się tutaj na rzeczy. 

La Viña de Bacco

Na nieco spokojniejszy wieczór poleca się La Viña de Bacco (Real de Guadalupe 7, Zona Centro). Nie tylko skosztujesz tu wyselekcjonowanych win, ale również doskonałych tapas. Mocno turystyczna miejscówka, ale i mieszkańcy chętnie tu zaglądają.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Cuda natury w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon