San Miguel de Allende

3.20       Zobacz opinie (5)

San Miguel de Allende to bez wątpienia jedno z bardziej elegancki, ekskluzywnych i drogich miast Meksyku. Wystarczy chwila, byś poczuł, że jesteś w miejscu naprawdę wyjątkowym. San Miguel de Allende wraz z jego zabytkami znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

San Miguel de Allende

San Miguel de Allende, Meksyk - © Zielonamapa

To tu będziesz mógł podziwiać Kościół św. Michała Archanioła, którego strzeliste wieże dominujące w miejskim krajobrazie, wykute zostały z różowego piaskowca. Całość dopełnia zadbana, kolonialna architektura i urocze, brukowane uliczki. San Miguel de Allende ma też swą artystyczną stronę. Koniecznie zajrzyj do Fábrica La Aurora, czyli dawnej, tekstylnej fabryki, która obecnie stanowi przestrzeń dla galerii sztuki, pracowni rzemieślniczych ale również klimatycznych kawiarenek. San Miguel de Allende ma w sobie sporo romantyzmu, więc często wybierany jest przez pary planujące czas tylko we dwoje.

Dla kogo?

Wypad do San Miguel de Allende to propozycja dla turystów o nieco zasobniejszych portfelach, bowiem na miejscu jest naprawdę bardzo drogo. Zaczynając od samych noclegów, na posiłkach kończąc. Warto jednak “zainwestować”, bo San Miguel de Allende odwdzięcza się naprawdę wysoką jakością usług. A co więcej, miasto kryje w sobie kilkaść ciekawych zabytków czy muzeów.

Zdjęcia

  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
  • San Miguel de Allende
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najpiękniejszą i najpewniejszą pogodę zastaniesz w tej części Meksyku między listopadem a marcem. Oczywiście w tym czasie San Miguel de Allende odwiedza najwięcej osób, ale raczej nie powinieneś się obawiać jakiś gigantycznych tłumów.

San Miguel de Allende jest takim miastem, którym warto się delektować. Dlatego zaplanuj tu cały dzień, by spokojnie i dostojnie przemierzać jego klimatyczne uliczki. Dzięki temu nie tylko się zrelaksujesz, ale również odwiedzisz najważniejsze miejsca.

Parroquia de San Miguel Arcángel

Symbolem oraz najbardziej rozpoznawalnym i najważniejszym obiektem w mieście jest Kościół św. Michała Archanioła (Parroquia de San Miguel Arcángel). Wznosi się w ścisłym centrum, w miejscu, w którym wcześniej stał inny kościół. Ten jednak się zawalił i w XIX wieku postanowiono go odbudować. Wokół nowego wyglądu świątyni pojawiło się sporo kontrowersji. Głównie dlatego, że architektonicznie zrywał ze stylem kolonialnym, zwracając się ku stylowi neogotyckiemu. Podobno dla architekta inspiracją miała być Katedra Kolońska. Kościół w San Miguel de Allende budowano przez dziesięć lat, podczas których, ze zboczy wygasłego wulkanu Palo Huérfano, wydobywano różowy piaskowiec - główny budulec świątyni. Parroquia de San Miguel Arcángel zachwyca lekkością bryły, strzelistymi wieżami oraz… samą kolorystyką, która odznacza się na tle całego miasta.

Museo La Esquina

Na uwagę zasługuje na pewno Museo La Esquina (Núñez 40, Zona Centro). Co kryje się pod jego nazwą? Muzeum Zabawek! Jest jednym z nielicznych tego typu miejsc w Ameryce Łacińskiej, które specjalizuje się tylko i wyłącznie w tej tematyce. Na kolekcję składa się 3500 tradycyjnych zabawek, które gromadzone były przez ponad 50 lat! Świetne miejsce nie tylko dla dzieciaków.

Fábrica La Aurora

Pobyt w mieście nie może się obyć bez wizyty w Fábrica La Aurora (Calz de La Aurora S/N, Aurora). Niegdyś fabryka, obecnie galeria sztuki, z licznymi pracowniami, sklepikami i kawiarniami. Spacerując po tym terenie będziesz mógł nie tylko podziwiać obrazy czy rzeźby, ale również przyjrzeć się pracy samych artystów!

El Charco del Ingenio

Na północny-wschód od ścisłego centrum znajdziesz jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Chodzi oczywiście o El Charco del Ingenio (Paloma S/N, Las Colonias), czyli przepiękny ogród botaniczny. Co ciekawe, stanowi on część rezerwatu przyrody. Podczas spaceru po ogrodzie będziesz mógł przemierzać liczne, tematyczne ścieżki, które pozwolą Ci się zagłębić w lokalną florę (głównie występującą na meksykańskich płaskowyżach). 

Punkty widokowe

W San Miguel de Allende na spacer polecają się tamtejsze punkty widokowe. Pierwszy z nich Mirador Cruz del Pueblo położony jest na wschód od centrum. Drugi, El Mirador znajdziesz na południowy-wschód od starówki. Oba pozwolą Ci nacieszyć się zarówno rozległa panoramą miasta, jak i jego najbliższej okolicy.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Obiekty przyrody w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon