Tulum

4.00       Zobacz opinie (6)

Zapewne większości osób Tulum przedstawiać nie trzeba. Jest to bowiem jedno z popularniejszych wśród zagranicznych turystów miejsc na Półwyspie Jukatan. Aczkolwiek wciąż nie ma tu takich tłumów jak chociażby w Cancun. Dlaczego więc powinieneś rozważyć wypad do Tulum? Powodów jest kilka.

Tulum

Tulum, Meksyk - © Zielonamapa

Pierwszym i najważniejszym są ruiny miasta Majów, które położone są nad brzegiem Morza Karaibskiego. To nie tylko nie lada gratka dla fanów historii, ale również prawdziwa uczta dla oczu spragnionych cudownych krajobrazów. Po drugie, wokół Tulum znajdziesz niesamowite cenoty, czyli wapienne studnie, w których będziesz mógł pływać i zachwycać się pięknem przyrody. Po trzecie, okolice Tulum to również rewelacyjne, długie plaże z białym piaskiem. Absolutna kwintesencja Karaibów!

Dla kogo?

Jeśli szukasz odrobinę (ale podkreślamy - tylko odrobinę) spokojniejszego kurortu na Półwyspie Jukatan, to Tulum może być dla Ciebie ciekawą propozycją. Znajdziesz tu nie tylko świetną bazę turystyczną, ale również sporo atrakcji. Więc, jeśli dodatkowo chciałbyś pozwiedzać, wtedy będziesz mógł spędzić kilka godzin wśród fenomenalnych ruin miasta Majów.

Zdjęcia

 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
 • Tulum
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W teorii nie ma złego terminu na wizytę w Tulum. Najwięcej turystów wpada tu między styczniem a kwietniem. Wtedy Jukatan oferuje najbardziej stabilną pogodę, z wysokimi temperaturami i niemal zerową ilością opadów. Dużo spokojniej jest tam natomiast w listopadzie i grudniu. Gdy więc zależy Ci na odrobinę bardziej kameralnej atmosferze rozważ wypad właśnie w jednym z tych dwóch miesięcy.

Podczas pobytu w Tulum koniecznie wygospodaruj czas na eksplorowanie największej atrakcji tego zakątka Półwyspu Jukatan, czyli parku archeologicznego (Zona Arqueológica de Tulum), w którym znajdują się ruiny średniowiecznego miasta Majów.

Ruiny miasta Majów

Bez wątpienia ruiny miasta Majów w Tulum są jednymi z piękniejszych nie tylko w Meksyku, ale i na świecie. Głównie dlatego, że położone są nad brzegiem morza, na klifie, wśród smukłych palm. Dane pochodzące z XVI wieku mówią o tym miejscu jako „Zamá”, co w języku Majów oznacza „ranek” lub „świt”. Na terenie utworzonego tu parku archeologicznego podziwiać można sporo naprawdę nieźle zachowanych budowli. Do najważniejszych należy El Castillo (zamek; najwyższy budynek pełniący funkcję centrum religijnego i obrzędowego), Templo del Dios Descendente (Świątynia Zstępującego Boga) czy Templo del Dios del Viento (Świątynia Boga Wiatru, wznosząca się bliżej morza). Wybierając się na zwiedzanie nie zapomnij o zabraniu kostiumu kąpielowego/kąpielówek. Bowiem w obrębie parku znajduje się prześliczna plaża, dostępna tylko od strony ruin.

Tulum ma świetną lokalizację, która pozwala rozkoszować się pięknem tutejszej przyrody. Do najważniejszych, naturalnych atrakcji tej okolicy należą przede wszystkim cenoty, ale również Rezerwat Biosfery Sian Ka’an

Gran Cenote

Najpopularniejszą wśród tutejszych cenot jest Gran Cenote. Znajduje się na północ od miejscowości. Ma ona ok. 10 m głębokości. Jeśli przyjdziesz tam o odpowiedniej porze, będziesz mógł ją podziwiać, gdy rozświetla ją słońce wpadające tu z otworu znajdującego się powyżej. Podczas pływania w Gran Cenote masz szansę spotkać ciekawskie żółwie.

Cenote Calavera

W bliskim sąsiedztwie Gran Cenote znajduje się Cenote Calavera. Należy ona do typu cántaro. Co to oznacza? Że dach cenoty oderwał się, odsłaniając lustro wody znajdujące się poniżej. By dostać się do niej będziesz musiał pokonać drewniane schody, na końcu których znajduje się platforma. Również i tu spotkasz żółwie i inne zwierzaki.

Cenote Corazón del Paraíso

Cenote Corazón del Paraíso to wyjątkowe miejsce. Ma bowiem kształt… serca. A zasadniczo to roślinność wokół tak ją zarosła, że powstało Serce Raju (bo tak przetłumaczyć na polski można jej nazwę). Miejsce to zachwyci Cię nie tylko pięknem przyrody, ale również panującą tam atmosferą. 

Cenote Cristal & Escondido

Cenote Cristal & Escondido to dwie cenoty, które odwiedzisz w ramach jednego biletu wstępu. Znajdują się po dwóch stronach drogi nr 307 wiodącej do Tulum od zachodniej strony. Obie cenoty oferują krystalicznie czystą wodę oraz otoczenie bujnej, niesamowitej zieleni.

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an

Rezerwat Biosfery Sian Ka'an wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Rozciąga się na południe od Tulum. Na jego terenie znajdziesz ogromną ilość atrakcji, nie tylko przyrodniczych. Przede wszystkim znajduje się tam ponad 20 stanowisk archeologicznych! Cały obszar rezerwatu porasta dżungla, są tu też przepiękne laguny. Wybrzeże to przede wszystkim namorzyny, a pod powierzchnią wody zobaczyć można rafę koralową. W rezerwacie żyje mnóstwo gatunków ptaków, ryb, żółwi, a przy brzegu dostrzec można pluskające się delfiny.

Zobacz także

Meksyk
Co zwiedzić w Meksyku?
Meksyk
Najlepsze plaże w Meksyku
Meksyk
Imprezy w Meksyku
Meksyk
Cuda natury w Meksyku
Meksyk
Aktywnie w Meksyku
Meksyk
Poza szlakiem w Meksyku
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon