Aconcagua
Aconcagua - szczyt symbol. Nie tylko jest najwyższym wzniesieniem Argentyny, ale również całych Andów oraz Ameryki Południowej. Aconcagua ma 6962 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Ziemi. Wznosi się na zachodzie Argentyny, blisko granicy z Chile. Od Mendozy dzieli ją dystans 180 km. Zdobycie Aconcagui nie należy do prostych wyczynów.

Aconcagua, Argentyna - © Zielonamapa
Wymagane jest odpowiednie przygotowanie, aklimatyzacja, sprzęt, umiejętności oraz… worek pieniędzy. Bowiem wejście na ten szczyt do tanich nie należy. Oczywiście organizowane są na nią komercyjne wyprawy, podczas których można zmierzyć się z tak wysoką górą. Jeśli nie w głowie Ci takie eskapady, a mimo wszystko chciałbyś zobaczyć z bliska Aconcaguę, wtedy możesz wybrać się do rozciągającego się w jej obrębie Parku Prowincjonalnego Aconcagua. Łatwo do niego dojedziesz drogą nr 7, która wiedzie do Chile. Na jego terenie znajdziesz sporo łatwych tras trekkingowych, gwarantujących wspaniałe widoki.
Dla kogo?
Niewątpliwie Aconcagua to propozycja dla wszystkich górołazów, fanów gór wysokich oraz marzących o zdobywaniu Korony Gór Ziemi. Wizyta w tej części Argentyny i Andów będzie też nie lada gratką dla osób, poszukujących wspaniałych tras trekkingowych oraz zniewalających widoków.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Aconcaguę?
Jeśli chodzi o najdogodniejsze warunki do zdobywania Aconcagui, to przypadają one od listopada do mniej więcej marca. Wtedy pod szczyt ten zjeżdżają liczne wyprawy. Oczywiście jak to w Andach bywa, nawet latem pogoda może płatać figle i zaskoczyć mocno zmiennymi warunkami. Warto mieć to na względzie planując trekkingi również w niższych partiach gór.
Aktywnie w Aconcagua
Większość osób wybierając się w masyw Aconcagui planuje trekkingi - albo bezpośrednio na nią, albo w jej bliskim sąsiedztwie. W okolicy znajdziesz sporo tras trekkingowych, które pozwolą Ci rozkoszować się naprawdę cudownymi, andyjskimi krajobrazami.
Aconcagua
Aconcagua kusi. W szczególności, że jest drugim, najwyższym szczytem w Koronie Gór Ziemi. Formalności związane z jej zdobywaniem można zlecić albo polskiej firmie, albo agencji działającej na miejscu. Większość z firm ma swoje siedziby w Mendozie. Tam też znajduje się biuro parku, które wydaje pozwolenia. I tu ważna informacja - nie istotne, czy planujesz trekking u podnóży szczytu, czy wejście na sam wierzchołek, musisz mieć pozwolenie. Wiadomo, że to dotyczące Aconcagui będzie dużo droższe od glejtu na trek po okolicy. Tu również możesz skorzystać z pomocy lokalnej agencji. Na samo wejście na Aconcaguę musisz przeznaczy sporo czasu i środków. Zdobycie tak wysokiego szczytu wiąże się z odpowiednią aklimatyzacją, by choroba wysokościowa nie popsuła Twoich planów.
Laguna de Horcones
Jednym z popularniejszych, trekkingowych celów, dostępnych również dla “zwykłych śmiertelników” jest Laguna de Horcones. Znajduje się na końcu doliny rzeki Rio de los Horcones. Przebiega tędy również trasa do bazy pod Aconcaguą, czyli Base Confluencia. Szlak jest prosty i przyjemny, a dodatkowo oferuje naprawdę przepiękne widoki.
Base Confluencia
Sporo osób obiera za cel również Base Confluencia, czyli pierwszy obóz bazowy pod Aconcaguą. W sezonie trekkingowym, czyli od listopada do marca miejsce to zastawione jest przez liczne namioty i kręci się tu mnóstwo ludzi. Poza tym okresem w obozie nie ma nikogo. Z okolic Confluenci można wdrapać się na wzniesienie, z którego rozpościera się wspaniała panorama Aconcagui.
Zobacz także





