Buenos Aires

4.36       Zobacz opinie (14)

Nie da się ukryć, że Buenos Aires jest jednym z najważniejszych miast Ameryki Południowej. To nie tylko stolica Argentyny, ale również centrum kulturalne i gospodarcze na kontynencie. Mając ok. 3 mln mieszkańców, Buenos Aires jest wyjątkowo energetycznym i tętniącym życiem miastem. Tak za dnia, jak i w nocy. Kosmopolityczna atmosfera przyciąga tu turystów, którzy przede wszystkim liczą na dobrą zabawę.

Buenos Aires
Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

A tę gwarantują liczne puby oraz dyskoteki. Natomiast fani kulinariów będą mogli spróbować argentyńskich i międzynarodowych potraw w jednej z 3500 restauracji. Oczywiście Buenos Aires to miasto z historią. Znajdziesz tu sporo kolonialnych zabytków, interesujących muzeów oraz 48 dzielnic, które mogą się poszczycić niepowtarzalnym charakterem. Do atutów Buenos Aires to również stolica tanga. Taniec oraz muzyka są ważnymi elementami miejskiej tkanki.

Dla kogo?

Fenomen Buenos Aires polega na tym, że jest dość uniwersalnym kierunkiem podróży i dobrym wstępem do poznawania całego kraju. Na pewno zajrzyj tu wtedy, gdy lubisz miasta, w którym żyje się szybko i intensywnie. Tu czeka na Ciebie moc wrażeń, od wspaniałych zabytków, przez moc rozrywek i kulturalnych doznań. Wszyscy fani argentyńskiego tanga powinni tu zajrzeć, by poznać historię tego tańca oraz potrenować pod okiem wybitnych artystów.

Zdjęcia

 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
 • Buenos Aires
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wśród licznych zalet Buenos Aires jedną z ważniejszych jest fakt, że przez większość roku świeci tam słońce i jest naprawdę pogodnie. Dzięki temu będziesz mógł w pełni docenić walory miasta, przespacerować się po licznych, zadbanych parkach czy wzdłuż wybrzeża La Platy. I to niezależnie od pory roku!

Buenos Aires
Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Buenos Aires nie da się zwiedzić w ciągu jednego dnia. Miasto jest ogromne. Do tego ma mnóstwo atrakcji oraz terenów spacerowych, którym warto poświęcić czas. Wygospodaruj więc 2-3 dni, by wczuć się w atmosferę i historię stolicy Argentyny. 

Buenos Aires
Kongres, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Plaza de Mayo

Wizytę w mieście rozpocznij na Plaza de Mayo. To jeden z najważniejszych placów nie tylko dla mieszkańców Buenos Aires, ale również dla wszystkich Argentyńczyków. Dlaczego? Bo to właśnie tu w 1810 roku rozpoczęło się powstanie przeciwko Hiszpanom, które ostatecznie doprowadziło Argentynę do niepodległości. Obecnie to popularny cel spacerów, również przez wzgląd na znajdujące się tuż obok zabytki. 

Casa Rosada

Na pewno Twoją uwagę przykuje bladoróżowy budynek przy wschodniej pierzei placu. To Casa Rosada pełniąca funkcję pałacu prezydenckiego. Została zbudowana w stylu włoskim w połowie XIX wieku i stoi w miejscu, w którym niegdyś wznosił się stary urząd celny i fort z XVI wieku. Oprócz siedziby prezydenta i urzędów państwowych w tym ogromnym budynku znajduje się również muzeum. Założone w latach 50. dysponuje imponującą kolekcją obejmującą liczne eksponaty z czasów kolonialnych.

Buenos Aires
Casa Rosada, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Avenida de Mayo

Koniecznie przespaceruj się Avenida de Mayo. To jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic całego Buenos Aires. Wzdłuż niej wznoszą się eleganckie kamienice z imponującymi i pięknie zdobionymi fasadami. Przy Avenida de Mayo (pod numerem 825) znajdziesz kawiarnię Torton, która działa od 1880 roku. Dlaczego to miejsce zasługuje na uwagę? Bowiem uznawana jest za jedno z najważniejszych lokali, które przyczyniły się do rozwoju tanga argentyńskiego. Tuż obok niej znajdziesz też Narodową Akademię Tanga (Academia Nacional del Tango de la República Argentina). 

Buenos Aires
Avenida de Mayo, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Palacio Barolo

W Buenos Aires znajdziesz wiele ciekawych i charakterystycznych budynków. Ale jednym z bardziej się wyróżniających jest Palacio Barolo (Av. de Mayo 1370). Został zaprojektowany zgodnie z kosmologią “Boskiej Komedii” Dantego. Posiada 22 piętra, podzielone na trzy części. Piwnica i parter reprezentują piekło. Piętra od 1 do 14 symbolizują czyściec, zaś piętra od 15 do 22 niebo. Budynek ma 100 m wysokości. Gdy został ukończony w 1923 roku był najwyższym obiektem nie tylko w Buenos Aires, ale i w całej Ameryce Południowej. Na szczycie Palacio Barolo znajduje się latarnia morska. Budynek udostępniony jest zwiedzającym.

Manzana de las Luces

Pod nazwą Manzana de las Luces kryje się jeden z ważniejszych zabytków Buenos Aires. Rozciąga się pomiędzy ulicami Alsina, Moreno, Bolívar i Peru. To właśnie w tym miejscu pod koniec XVII wieku jezuici zbudowali swoją rezydencję, kościół oraz College de San Ignacio (kolegium). Cały kompleks jest doskonałym przykładem architektury kolonialnej, który w praktycznie niezmienionej formie przetrwał do naszych czasów. Podczas zwiedzania będziesz mógł odwiedzić: dom misji, sieć tuneli zbudowanych między XVII a XVIII wiekiem oraz Izbę Reprezentantów.

San Telmo

Na uwagę na pewno zasługuje zabytkowa dzielnica San Telmo. Rozciąga się na południe do Plaza de Mayo. Słynie z licznych, klimatycznych knajpek, antykwariatów oraz niedzielnego targu Feria de San Telmo, który przyciąga zarówno licznych sprzedawców, jak i jeszcze liczniejszą grupę zwiedzających vel. kupujących. Na terenie dzielnicy znajduje się MACBA - Muzeum Sztuki Współczesnej (Av. San Juan 328), cieszące się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem.

Buenos Aires
San Telmo, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

La Boca

Poza ścisłym centrum znajduje się jedna z częściej fotografowanych dzielnic w Buenos Aires, czyli La Boca. Co ją wyróżnia? Kolory! To bez wątpienia miejsce o mocno artystycznym zacięciu, z różnokolorowymi domami. Ogromną popularnością cieszy się Muzeum Ulicy Caminito. To muzeum na świeżym powietrzu, które koncentruje się wokół jednej ulicy. Działają przy niej najróżniejsze pracownie artystyczne, które pozwolą Ci zaopatrzyć się w mocno nietuzinkowe pamiątki. 

Buenos Aires
La Boca, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Ogród botaniczny

Jeśli zapragniesz na chwilę odpocząć od zabytków i zwiedzania, wtedy wybierz się na spacer do ogrodu botanicznego (Jardín Botánico Carlos Thays, C1425). To tak naprawdę cały kompleks, na który składa się kilka ogrodów założonych w 1898 roku. Na ich terenie znaleźć można ok. 5000 gatunków kwiatów z całego świata, w tym oczywiście z samej Argentyny. Na szczególną uwagę zasługuje ogród japoński - największa tego typu jednostka w całym kraju. Oprócz tego znajdziesz tam również ogrody w stylu włoskim czy francuskim. 

Museo Evita

Któż nie słyszał o słynnej Evicie Peron, czyli żonie prezydenta Juana Perona? Spory wkład w popularyzowaniu tej postaci miała Madonna, która zagrała ją w słynnym filmie z 1996 roku pt. “Evita”. Piosenka “Don't cry for me, Argentina” nucony był w pewnym momencie przez wszystkich. Evita była działaczką polityczną, obrończynią praw kobiet, która potrafiła pociągnąć za sobą tłumy. Dlatego będąc w Buenos Aires koniecznie zajrzyj do Museo Evita (Lafinur 2988), w którym będziesz mógł dowiedzieć się nieco więcej na jej temat. 

Narodowe Muzeum Sztuki Dekoracyjnej

Koniecznie wygospodaruj czas na wizytę w Narodowym Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Museo Nacional de Arte Decorativo, Av. del Libertador 1902). Przede wszystkim dlatego, że zajmuje wnętrza przepięknego, imponującego Palacio Errázuriz. Działa od 1911 roku i ukazuje wspaniałe przykłady renesansowych mebli, gobelinów czy porcelany oraz dzieła impresjonistów i manierystów. Muzeum docenią nie tylko znawcy sztuki. 

Cmentarz Recoleta

Zwiedzanie cmentarzy nie jest może najbardziej typową rozrywką, ale dla cmentarza Recoleta (Cementerio de la Recoleta, Junín 1760) warto się przemóc. Pochowanych jest tu wielu, wybitnych Argentyńczyków, w tym Evita Peron, która w wieku 33 lat zmarła na raka. Cmentarz wyróżnia się niesamowitymi grobowcami w stylu art deco, secesyjnym czy modernistycznym. 

Puerto Madero

Na spacer poleca się również Puerto Madero. Pod nazwą tą kryje się dawna dzielnica portowa, która na przestrzeni ostatnich lat została wyremontowana i zmodernizowana. Głównie pełni funkcję dzielnicy biznesowej. Ale gdy zapada zmrok swoje podwoje otwierają liczne knajpki, a miejsce to zaczyna tętnić życiem. Oprócz licznych rozrywek czekają tu na Ciebie również ładne widoki.

Buenos Aires
Puerto Madero, Buenos Aires, Argentyna - © Zielonamapa

Buenos Aires rozbrzmiewa tangiem. W końcu jest stolicą tego sensualnego tańca. Ale jeśli niekoniecznie czujesz te klimaty, to nic się nie martw. Argentyńska stolica ma do zaoferowania mnóstwo innych rozrywek, a wybór pubów czy dyskotek jest tam naprawdę imponujący.

Doppelganger Bar

Jednym z bardziej znanych barów w Buenos Aires jest Doppelganger (Av. Juan de Garay 500). Miejsce kultowe i popularne tak wśród lokalsów, jak i zagranicznych turystów. Większość osób wpada tu na klasyczne drinki oraz dla samego towarzystwa, które każdego dnia dopisuje.

Bar Napoles

Równie dużą popularnością cieszy się Bar Napoles (Av. Caseros 449). Co go wyróżnia? Cóż, po wejściu do środka poczujesz się, jakbyś właśnie przeniósł się do sklepu z antykami. Od ilości bibelotów czy dziwnych przedmiotów może się zakręcić w głowie. Znajdziesz tu nawet samochód czy motocykl! Bar oferuje świetny wybór drinków oraz doskonałą pizzę. Nie jest tanio, ale będziesz zadowolony.

Bierlife

Fani piwa powinni wpaść do Bierlife (Humberto 1º 670). Miejsce to cieszy się uznaniem wśród piwoszy, ponieważ spróbować tu można naprawdę wyśmienitych trunków z pianką. Bar oferuje też przyjemne wnętrza oraz smaczne dania czy przekąski.

La Trastienda Club

Muzyka grana na żywo czeka na Ciebie w La Trastienda Club (Balcarce 460). Zajmuje wnętrza budynku z końca XIX wieku. Posiada 400 miejsca siedzących i 1000 miejsc stojących, co czyni go jedną z większych, koncertowych kawiarni w centrum Buenos Aires.

Niceto Club 

Jeśli taneczne imprezy, to na pewno rozważ wizytę w Niceto Club (Av. Cnel. Niceto Vega 5510). Oprócz DJ-ów na klubowej scenie występują zespoły czy piosenkarzy. Niezobowiązująca atmosfera i niezły wybór drinków. 

Buller

Buller (Junín 1747) to jedno z tych miejsc, do których człowiek po prostu chce wracać. Pod nazwą tą kryje się mikrobrowar, w którym spróbujesz zarówno wyśmienitych piw, jak i doskonale przyrządzonych hamburgerów. A to wszystko w otoczeniu pięknie zaaranżowanych wnętrz.

Borges 1975

Borges 1975 (Jorge Luis Borges 1975) to dość wyjątkowe miejsce na imprezowej mapie Buenos Aires. Jest to klub jazzowy, który zachwyci Cię przytulnymi wnętrzami, doskonałymi drinkami oraz muzyką, która bardzo często jest na niewielkim dziedzińcu. 

Pista Urbana

Niesamowite, muzyczne doznania gwarantuje również Pista Urbana (Chacabuco 874). Zespoły grają albo na chodniku przed knajpką, albo w jej wnętrzach. Tu też będziesz mógł poczuć klimat argentyńskiego tanga i tutejszej bohemy artystycznej. 

Chaco bar

Na uwagę zasługuje również Chaco bar (Chaco 21). Miejsce to może się poszczycić ogromnym wyborem alkoholi i drinków. Tutejsi barmani naprawde znają się na swojej robocie. W menu znajdziesz też liczne tapas.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon