Cordoba

3.50       Zobacz opinie (8)

Cordoba to drugie, największe miasto Argentyny położone mniej więcej w połowie drogi między Mendozą a Rosario. Bez wątpienia jest to mocno kontrastowe miejsce, gdzie współczesność spotyka się z przeszłością. Znaleźć tu można liczne, ciekawe zabytki, w tym pamiątki po Jezuitach, pochodzące z XVIII wieku.

cordoba

Cordoba, Argentyna - © Zielonamapa

Cordoba oferuje też pokaźną ilość muzeów, które przybliżają historię tak miasta, jak i całego regionu oraz cieszące się uznaniem galerie sztuki. Między innymi dlatego, w 2006 roku, została ogłoszona Stolicą Kultury obu Ameryk. Jednak Cordoba przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy szukasz nieco innych rozrywek. Ponieważ jest to studenckie miasto, to działa tu całkiem dużo naprawdę świetnych pubów czy klubów. Dzięki temu wieczorami miasto wypełnia muzyka, gwar rozmów, pobrzękiwanie kieliszków i kufli, a dobra zabawa unosi się w powietrzu.

Dla kogo?

Odwiedź Cordobę, jeśli lubisz zwiedzać. Będziesz miał w niej co robić, a większość atrakcji znajduje się w bliskim swym sąsiedztwie. W efekcie, Cordobę można bez trudu eksplorować na piechotę. Miasto ma też całkiem sporo do zaoferowania imprezowiczom.

Zdjęcia

  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
  • Cordoba
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Cordoba to idealne miejsce na jedno-dwudniowy city break. Bez względu na porę roku czy pogodę czeka tu na Ciebie naprawdę dużo rozrywek. Dlatego nieważne, kiedy postanowisz tu przyjechać. Na pewno nie będziesz się nudzić.

Na zwiedzanie Cordoby powinieneś przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. Jeśli jednak zdecydujesz się na wizytę w większości tamtejszych muzeów/galerii, wtedy powinieneś dysponować dwoma dniami.

Plaza San Martín

Centralnym i najważniejszym placem Cordoby jest bez wątpienia Plaza San Martín. Zbudowany został w XVI wieku i otaczają go jedne z ważniejszych zabytków miasta, m.in. katedra czy kolonialny budynek rady miejskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie.

Katedra

Katedra, a dokładniej Catedral de Córdoba. Nuestra Señora de la Asunción (Independencia 80), to jeden z bardziej imponujących budynków w mieście. Jej budowa rozpoczęła się w XVI wieku i trwała w sumie dwa stulecia. W efekcie, pod kątem architektonicznym, łączy w sobie kilka różnych stylów, choć dominuje barok. Wnętrze jest przestronne i bardzo zdobne. 

Cabildo de Córdoba

Cabildo de Córdoba znajduje się tuż obok katedry i pełni funkcję Muzeum Miejskiego (Independencia 30). Działa tu również punkt informacji turystycznej, galeria oraz centrum kultury.

Muzeum Sztuki Religijnej im. Juana de Tejedy

Bardzo ciekawym, choć nieco rzadziej przez turystów odwiedzanym miejscem, jest Muzeum Sztuki Religijnej im. Juana de Tejedy (Museo de Arte Religioso Juan de Tejeda, Independencia 122). Już sam budynek, w jakim się mieści, zasługuje na uwagę. Dom ten zbudowany został przez ojca Juana de Tejedy. Ten przeznaczył go później dla Klasztoru Karmelitów Bosych i ufundował świątynię św. Teresy. Obecnie w klasztornych zabudowaniach działa muzeum, oferujące trzy, główne kolekcje: katedralna, klasztoru San Jose i pochodząca z darowizn. 

Prowincjonalne Muzeum Historyczne Marqués de Sobremonte

Kolejnym, godnym uwagi miejscem jest Prowincjonalne Muzeum Historyczne Marqués de Sobremonte (Museo Histórico Provincial Marqués de Sobremonte, Rosario de Sta. Fe 218). Uznawane jest za jedno z ważniejszych tego typu miejsc w całym kraju. Pełni funkcję muzeum historycznego i mieści się w zabytkowym, kolonialnym domu. Zbudowany został w XVIII wieku i należał Rafaela Núñeza, kolonialnego gubernator Cordoby. Posiada 27 pokoi, 7 wewnętrznych patio oraz charakterystyczny, kuty balkon podtrzymywany przez drewniane wsporniki. 

Jezuicka krypta

W Cordobie znaleźć można sporo pamiątek po Jezuitach. Jedną z nich jest jezuicka krypta (Cripta Jesuítica, Av. Colón 100). Powstała w XVIII wieku. Jednak kiedy zakonników wygnano z miasta, kryptę częściowo rozebrano i zakopano. Na czas jakiś o niej zapomniano. Aż do lat 80. XX wieku, kiedy to firma telekomunikacyjna zaczęła kopać w tym miejscu kable. Przez przypadek odkryto ponownie kryptę. Miasto zdecydowało się ją odnowić i w ten sposób powstała przestrzeń dla najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów czy spektakli. Kryptę można też zwiedzać.

Manzana Jesuítica

Obowiązkowym punktem zwiedzania Cordoby jest Manzana Jesuítica. Pod nazwą tą kryje się kompleks budynków należących niegdyś do zakonu. Miejsce to dało też podwaliny dla Uniwersytetu w Cordobie. W obrębie tej niedużej dzielnicy zobaczyć można m.in kościół, dawny rektorat czy kaplicę. Ze względu na swój unikalny charakter oraz bogatą historię (większość zabudowań pochodzi z XVIII wieku) Manzana znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Obserwatorium Astronomiczne

Bez wątpienia na uwagę zasługuje również Obserwatorium Astronomiczne (Observatorio Astronómico de Córdoba, Laprida 854). Znajduje się na terenie niewielkiego, ale uroczego parku na zachód od ścisłego centrum. To nie lada gratka dla fanów astronomii. Stworzona tam wystawa pozwala zgłębić tajniki obserwowania gwiazd i kosmosu. Oczywiście w nocy można tam wpaść by za pomocą teleskopu podziwiać nieboskłon.

Prowincjonalne Muzeum Sztuk Pięknych „Emilio Caraffa”

Kolejnym, godnym uwagi muzeum jest Prowincjonalne Muzeum Sztuk Pięknych „Emilio Caraffa (Museo Provincial de Bellas Artes "Emilio Caraffa" (M.E.C.), Av. Poeta Lugones 411). To jedna z najlepszych w całym mieście placówek zajmujących się sztuką współczesną. Mieści się w ciekawym, neoklasycystycznym budynku postawionym na obrzeżach parku Sarmiento na początku XX wieku.

W obrębie Cordoby można wyróżnić trzy, główne, imprezowe spoty. Pierwszym z nich jest Nueva Cordoba, przylegająca od południa bezpośrednio do ścisłego centrum. Drugim imprezowym punktem jest ulica Belgrano. Trzecim położona na północ od centrum dzielnica Abasto

Vidón Bar

W Abasto koniecznie wpadnij do Vidón Bar (Mariano Fragueiro 2185). Pub ten słynie ze świetnej atmosfery oraz ciekawego wnętrza. Ściany zdobią tam stare plakaty, etykiety znanych napoi itp.. Jeśli chodzi o meble - to każde krzesło czy stolik jest z innej parafii. Do tego ceny drinków są naprawdę niskie. 

Aton Beer

Jeśli podczas wizyty w Cordobie zatęsknisz za smakiem piwa, wtedy odwiedź Anton Beer (Isabel la Católica 430). Jest to niewielki browar. Na miejscu, oprócz doskonałych piw będziesz mógł też zjeść naprawdę pyszną pizzę!

Los Infernales

Ciekawą propozycją dla głodomorów może być Los Infernales (General Manuel Belgrano 631). Jest to typowy gastropub, w którym czekają na Ciebie doskonałe drinki oraz równie dobre jedzenie. Bez wątpienia to jeden z popularniejszych barów w całej Cordobie. Dodatkowo w weekendy odbywają się tam koncerty.

Glotón - Bar de Carnes

Na pewno warto też odwiedzić Glotón - Bar de Carnes (Francisco N de Laprida 273). Pub ten może się poszczycić naprawdę designerskim i ciekawym wystrojem wnętrz. Ale to nie jedyne jego atuty. W menu znajdziesz świetny wybór alkoholi oraz bardzo smaczne dania.

Bela Lugosi

Dobrą zabawę gwarantuje też Bela Lugosi (Gral. Manuel Belgrano). Będziesz tam mógł potańczyć, wybierać spośród imponującej listy alkoholi oraz spotkać śmietankę towarzyską Cordoby. Naprawdę warto!

María María

Jednym z bardziej kultowych miejsc w Cordobie jest María María (Av. Marcelo T. de Alvear 386). Miejsce cieszy się uznaniem tak mieszkańców, jak i przybywających do miasta turystów. Zawsze jest tu dość tłoczno, gra muzyka, można potańczyć i napić się.

X-Bar

Bliskim sąsiadem María María jest X-Bar (Av. Marcelo T. de Alvear 360). Znajdziesz tu przyjemną przestrzeń, by się zrelaksować i skosztować świetnych koktajli. Ceny są tu bardzo przystępne.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon