Fitz Roy

4.50       Zobacz opinie (10)

Masyw Roy, lub po prostu Cerro Fitz Roy (3405 m n.p.m.), to absolutne centrum trekkingowe Argentyny. Poszarpana niczym zęby rekina grań przyciąga turystów ze wszystkich stron świata, którzy spragnieni są niezapomnianych doznań wizualnych oraz nieco większej ilości adrenaliny.

Fitz Roy, Argentyna - © Zielonamapa

Bazą wypadową w ten masyw jest miasteczko El Chalten, położone na wschód od niego. Uznawane jest za północną bramę do Parku Narodowego Los Glacieres. Stamtąd będziesz mógł wyruszyć na liczne szlaki poprowadzone po tej malowniczej i budzącej jednocześnie grozę okolicy. Wiele z nich nie wymaga wspinaczkowych umiejętności. Warto np. udać się do Laguny Torre czy Laguny de Los Tres. To, co tam zobaczysz, zostanie z Tobą do końca życia. W tej części Patagonii naprawdę można docenić potęgę matki natury.

Dla kogo?

Planujesz trekking w Argentynie? W takim razie Twoim pierwszym celem powinny być właśnie okolice Fitz Roy. Znajdziesz tu najlepsze i najpiękniejsze trasy trekkingowe w całym kraju. Wypad w tę część Argentyny będzie też niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich entuzjastów dzikiej przyrody i spektakularnych widoków.

Zdjęcia

  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
  • Fitz Roy
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Teoretycznie najlepsze warunki na zrealizowanie trekkingu w okolicach Fitz Roy przypadają na okres od października do kwietnia. Pamiętaj jednak, że w Patagonii nie ma czegoś takiego, jak pewna pogoda. Warunki atmosferyczne są tam kapryśne i mocno zmienne. Celuj więc w argentyńskie lato, by mieć nieco większe szanse na odrobinę wyższe temperatury i bardziej słoneczną aurę.

Bez wątpienia okolice Fitz Roy stanowią argentyńską mekkę wszystkich górołazów. Poprowadzone tu szlaki zachwycają widokami i pozwalają dotrzeć do wielu, niesamowitych miejsc.

Wspinaczka na Fitz Roy

Fitz Roy jest udostępniony turystom, podobnie jak i pobliskie Cerro Torre. Problem polega na tym, że aby zdobyć oba szczyty, trzeba się przygotować jak na typową wyprawę oraz mieć umiejętności wspinaczkowe, odpowiedni sprzęt i zaplecze logistyczne. Do pokonania są tu pionowe, skalne ściany, do tego trzeba umieć poruszać się w śniegu i lodzie. Dlatego większość turystów eksploruje bliskie okolice Fitz Roy, które pozwalają podziwiać ten oszałamiający szczyt z różnych perspektyw. 

Laguna Torre

Jednym z popularniejszych, trekkingowych celów jest Laguna Torre, która oferuje przepiękny widok na groźnie wyglądającą, skalną iglicę Cerro Torre (3133 m n.p.m.). Wędrówkę możesz zacząć z północno-zachodnich obrzeży El Chalten. Trasa w jedną stronę powinna Ci zająć od 3 do 4 godzin. Jeśli Ci się poszczęści, zobaczysz Cerro Torre w pełnej krasie. Niestety jest to dość kapryśny szczyt, który często chowa się za zasłoną z chmur. 

Laguna de Los Tres

Jeśli natomiast chciałbyś zobaczyć z nieco bliższej perspektywy masyw Fitz Roy, wtedy koniecznie wybierz się na wycieczkę do Laguny de Los Tres. Jest ona nieco dłuższa i bardziej wymagająca niż ta do Laguny Cerro. Wędrówka w jedną stronę zajmie Ci ok. 4 godziny. Teren jest tu odrobinę trudniejszy, a do pokonania są też większe stromizny. Trud wędrówki rekompensują rozległe widoki na lodową lagunę oraz grań Fitz Roy. 

Rio Electrico

Innym, popularnym celem wycieczek jest dolina Rio Electrico. Większość grup trekkingowych zaczyna tam swoją przygodę z okolicami Fitz Roy, przechodząc przez malowniczy most - Puente sobre el Río Eléctrico. Stamtąd możesz wyruszyć do Lago Electrico (ok. 10 km w jedną stronę). Z okolic jeziora i rzeki Electrico istnieje też opcja udania się do kilku, znajdujących się w pobliżu miejsc, jak dolina Pollone i Piedra Negra.

El Mirador De Los Condores

Mając odrobinę mniej czasu, możesz zdobyć punkt widokowy obok miasteczka El Chalten. El Mirador De Los Condores znajduje się idealnie powyżej doliny rzeki Las Vueltas. Będziesz mógł stamtąd podziwiać naprawdę rozległą panoramę okolicy. A jak Ci się poszczęści, to zobaczysz też majestatyczne kondory. 

Chorrillo del Salto

Na krótką wycieczkę poleca się też wodospad Chorrillo del Salto. Znajdziesz go na północ od El Chalten. Od głównej drogi dzieli go dystans ok. 500 m. Przyjemna trasa spacerowa, poprowadzona pośród skał i drzew, doprowadzi Cię do malowniczego wodospadu.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon