Perito Moreno

4.40       Zobacz opinie (10)

O lodowcu Perito Moreno można napisać wiele. Ale nawet najbardziej kwiecisty opis oraz najwspanialsze fotografie nie oddadzą jego potęgi i majestatu. Stanowi jedną z najważniejszych atrakcji argentyńskiej Patagonii oraz słynnego Parku Narodowego Los Glaciares. Jak zapewne się domyślasz, Perito Moreno stanowi popularny cel wycieczek.

Perito Moreno

Perito Moreno, Argentyna - © Zielonamapa

Najlepszą bazą wypadową do niego jest położone ok. 70 km na północny-wschód turystyczne miasteczko El Calafate. Do lodowca możesz wybrać się na własną rękę i samodzielnie eksplorować poprowadzone w jego okolicy trasy. Nieco droższą opcją jest wykupienie zorganizowanej wycieczki trekkingowej lub rejsu. Ten drugi pozwoli Ci się przyjrzeć lodowej ścianie z nieco mniejszego dystansu niż z punktów widokowych, lecz na tyle bezpiecznego, by odrywające się bryły lodu nie uszkodziły statku.

Dla kogo?

Bez wątpienia wybierz się na wycieczkę do Perito Moreno, jeśli jesteś poszukiwaczem naprawdę nietuzinkowych widoków. Tu będziesz miał ich pod dostatkiem. Fani natury przekonają się o jej potędze. Bowiem Perito Moreno jest w ciągłym ruchu, można go usłyszeć i na własne oczy zobaczyć, jak się przemieszcza.

Zdjęcia

 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
 • Perito Moreno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Lodowiec najlepiej odwiedzić przy naprawdę dobrej pogodzie. A tę możesz zastać w patagonii między listopadem a marcem. Oczywiście musisz pamiętać, że w tej części Argentyny warunki atmosferyczne potrafią być naprawdę kapryśne i zmienne.

Perito Moreno to trzeci, największy lodowiec na świecie. Odwiedzając go przekonasz się, że to prawdziwy kolos. A przy okazji będziesz mógł się zachwycić wspaniałymi krajobrazami argentyńskiej Patagonii.

Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno ma 5 km szerokości, 30 km długości i w najwyższych punktach osiąga między 60 a 70 m wysokości. Podczas jego podziwiania można zaobserwować ciekawe zjawiska, jakie zachodzą w jego obrębie. Perito Moreno nieustannie się przesuwa, powodując pękanie i odrywanie się lodowych brył. Przygotuj się na mocne doznania dźwiękowe. Bowiem, gdy masy lodu wpadają do wody, rozlega się naprawdę potężny huk, który porównywany jest do odgłosów wydawanych przez burze. Pamiętaj, że w okolicy Perito Moreno wstęp na teren Parku Narodowego Los Glacieres jest biletowany, a poruszanie się po okolicznym terenie jest możliwe po wyznaczonych do tego trasach.

Trasy spacerowe Perito Moreno

Na turystów chcących podziwiać lodowiec Perito Moreno czeka kilka kładek, chodników i tras spacerowych, które pozwalają na przyjrzenie mu się z różnych perspektyw. Szlak żółty, zwany centralny, to najpopularniejszy wariant spacerowy. Przede wszystkim dlatego, że oferuje najbardziej rozległe widoki. Szlak niebieski jest jednym z najdłuższych i wiedzie wzdłuż brzegu Jeziora Argentino, by następnie połączyć się z wariantem centralnym. Szlak zielony pozwala spojrzeć na lodowiec od zachodu. Jest też szlak biały, który został przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Nie ma więc w jego obrębie schodów. Wiedzie na najbardziej znany punkt widokowy, jakim jest Primer Balcon. Szlak czerwony poprowadzony jest nieco bardziej naokoło i pozwala spojrzeć na Perito Moreno od południa. Wymienione tu szlaki tworzą dość gęstą sieć i można łączyć kilka wariantów w jedną całość.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon