Rosario

3.83       Zobacz opinie (6)

Jest pewien cień szansy, że już kiedyś słyszałeś o argentyńskim mieście Rosario. Położone nad rzeką Paraną, było miejscem narodzin rewolucjonisty Che Guevary oraz Lionela Messiego - wybitnego piłkarza, grającego m.in. w barwach narodowych Argentyny. Czy jednak jest po co jechać do Rosario? Okazuje się, że tak. Bo miasto na przestrzeni ostatnich lat przeszło sporą przemianę.

Rosario

Rosario, Argentyna - © Zielonamapa

Przede wszystkim Rosario jest miastem portowym. Niestety wiele zabudowań wzdłuż wybrzeża nie wyglądało zbyt dobrze. Dokonana nie tak dawno rewitalizacja sprawiła, że ten obszar miasta stał się centrum życia kulturalnego oraz popularnym celem spacerów. Stworzono tu galerie, amfiteatr, skate park i wiele innych. Warto również zajrzeć do ścisłego centrum Rosario, by przespacerować się po niezwykle uroczym Parku Niepodległości, czy podziwiać eleganckie budynki z XX wieku. Miasto zaskakuje pozytywnie. I co najważniejsze, możesz tam być jednym z niewielu, zagranicznych turystów.

Dla kogo?

Jesteś fanem piłki nożnej? A może interesuje Cię rewolucyjna historia Argentyny oraz postać Che Guevary? Jeśli na przynajmniej jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to już wiesz, że musisz odwiedzić Rosario.

Zdjęcia

  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
  • Rosario
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Rosario jest typowym kierunkiem na jednodniowy city break. Bez względu na pogodę, będziesz miał tu co robić. Jednak ze względu na to, że wiele atrakcji jest na świeżym powietrzu, lepiej celować w okres wiosenny lub wczesnojesienny.

Atrakcje Rosario są trochę rozproszone, bowiem część z nich znajduje się w ścisłym centrum, a część nad rzeką. Miasto dobrze zwiedza się na piechotę. Dlatego zabierz ze sobą wygodne buty i wygospodaruj czas na spacer.

Costanera

Costanera to zrewitalizowane wybrzeże, które kiedyś straszyło opuszczonymi i zrujnowanymi magazynami czy torami kolejowymi. Obecnie, na dystansie 15 km znaleźć można galerie sztuki, przyjemne parki czy tereny rekreacyjne. Można ją też podzielić na część północną i południową. W obu znajdują się tereny zielone, alejki do spacerowania czy biegania oraz plaże. Jest też możliwość skorzystania z wycieczek statkami. 

Narodowy Pomnik Historii Flagi

Najważniejszym i najbardziej imponującym pomnikiem w Rosario jest Narodowy Pomnik Historii Flagi (Monumento Histórico Nacional a la Bandera, Sta Fe 581). Wznosi się blisko rzeki, w miejscu, w którym po raz pierwszy wywieszona została argentyńska flaga. Ta zresztą spoczywa w krypcie pod pomnikiem. Na monument składa się obelisk oraz kolumnada.

Parque Independencia

Serce Rosario stanowi Parque Independencia. Był to pierwszy park, jaki stworzono w mieście na początku XX wieku. Obecnie zajmuje obszar 126 ha i pozwala spacerować wśród naprawdę bujnej i ciekawej roślinności. W jego obrębie wydzielono kilka mniejszych ogrodów. Będziesz więc mógł przespacerować się po Ogrodzie Francuskim, którego centralną część zajmuje długa na 80 m fontanna. Znajdziesz tu również Ogród Różany oraz roślinny kalendarz, który tworzony jest bez przerwy od 1946 roku. W obrębie parku znajdują się też jezioro (El Laguito) oraz dwa muzea. 

Muzeum Historyczne Dr. Julio Marc

Muzeum Historyczne (Museo Histórico Provincial de Rosario "Dr. Julio Marc" ), nazwane na cześć jego pierwszego dyrektora, wznosi się w imponującym, zabytkowym budynku na terenie Parku Niepodległości. Koncentruje się na ukazaniu historii regionu Santa Fe oraz Argentyny oraz przybliżaniu bogactwa kulturalnego tych stron. Sporo dzieł sztuki (również prehistorycznej i kolonialnej) oraz wystawa poświęcona dziejom samego Rosario. 

Museo de la Ciudad Wladimir Mikielievich

Muzeum Wladimira Mikielievicha (Museo de la Ciudad Wladimir Mikielievich) nazwane na cześć wybitnego miejscowego historyka, gromadzącego liczne dokumenty związane z miastem, również działa na terenie Parku Niepodległości. To interdyscyplinarna placówka, w której odbywają się najróżniejsze wystawy czasowe, poświęcone zarówno Rosario, jak i wydarzeniom związanym z Argentyną. 

Dzielnica murali

W dzielnicy - Districto Sur, w obrębie ulic Uriburu, Juan Manuel de Rosas, Ayacucho i Ibáñez obejrzeć można aż 34 murale! Powstały w okolicy, w której urodził się Lionel Messi. To nie lada gratka dla wszystkich fanów street artu!

Museo de la Memoria

Muzeum Pamięci (Museo de la Memoria, obok Plaza San Martin) stara się przypominać o nieco trudniejszej historii Argentyny. Znajduje się w budynku dawnej kwatery armii, nieopodal której przetrzymywani byli więźniowie polityczni. Muzeum zebrało świadectwa osób, które przetrwały tamten czas, jest tam mnóstwo drastycznych zdjęć, więc lepiej nie odwiedzać go z małymi dziećmi.

Pomnik Che Guevary

Oczywiście w Rosario nie mogło zabraknąć pomnika największego rewolucjonisty nie tylko Argentyny, ale i całej Ameryki Południowej, czyli Che Guevary. Monumento al Che Guevara (Bv. 27 de Febrero 701) znajduje się poza ścisłym centrum i nie wygląda może zbyt okazale. Stanowi jednak popularne miejsce, przy którym fotografują się zarówno turyści, jak i sami Argentyńczycy.

Zobacz także

Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon