Salta

3.70       Zobacz opinie (10)

Na północy Argentyny położona jest Salta. To kosmopolityczne, tętniące życiem miasto. Co wyróżnia Saltę? Przede wszystkim kolonialna architektura. Spacerując po jej centrum będziesz mógł nie tylko przyjrzeć się ciekawym budynkom, ale również zajrzeć do licznych muzeów. Do najbardziej intrygujących należy Muzeum Archeologii Wysokościowej, które koncentruje się na kulturze Inków oraz Andach.

Salta, Argentyna

Salta, Argentyna - © Zielonamapa

W trakcie eksplorowania Salty koniecznie wygospodaruj czas na przejazd koleją gondolową (Teleferico), która wywiezie Cię ponad miejską zabudowę. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na całe miasto oraz okolicę ze znacznie szerszej perspektywy. Salta przypadnie Ci do gustu również po zapadnięciu zmroku, gdy działające tam knajpki wypełniają się muzyką i gwarem rozmów.

Dla kogo?

Salta, jako stolica prowincji o tej samej nazwie, stanowi doskonały punkt wypadowy do poznawania północno-zachodniej części Argentyny. Ze względu na swoje położenie na wysokości 1200 m n.p.m., przypadnie do gustu osobom preferującym spacery i podziwianie widoków. To również świetna propozycja, jeśli lubisz zwiedzać i eksplorować miasta za dnia i w nocy.

Zdjęcia

  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
  • Salta
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz uniknąć największych upałów, wtedy odwiedź Saltę między II połową kwietnia a początkiem września. Dalej powinno być słonecznie, ale nie aż tak ciepło, jak podczas argentyńskiego lata.

Salta oferuje liczne atrakcje, które skoncentrowane są wokół ścisłego centrum. Jest sercem jest Plaza 9 de Julio de Salta. Na zwiedzanie miasta wygospodaruj przynajmniej kilka godzin. Bo jest tu co robić!

Plaza 9 de Julio de Salta

Głównym i najbardziej reprezentacyjnym placem Salty jest Plaza 9 de Julio de Salta. Stanowi on najważniejszy punkt ścisłego centrum, przy którym wznosi się kilka zabytkowych i ciekawych budynków. A wśród nich katedra.

Katedra

Jednym z większych i bardziej charakterystycznych budynków Salty jest katedra (Catedral Basílica de Salta). Świątynia, jaka obecnie wznosi się przy głównym, miejskim placu, zbudowana została w XIX wieku, po tym, jak starszą bazylikę zniszczyło trzęsienie ziemi. Tak z zewnątrz, jak i od środka, prezentuje styl barokowy. Jej fasada jest biało-różowa, zaś wnętrze wypełnione jest złoceniami oraz feerią barw. 

Muzeum Archeologii Wysokościowej

Również przy głównym placu znajduje się Muzeum Archeologii Wysokościowej (Museo de Arqueología de Alta Montaña). Poświęcone jest kulturze Inków oraz pewnemu szczególnemu rytuałowi, jaki był przez nich kultywowany. Otóż lud ten składał na szczytach Andów… ofiary z dzieci. Jednymi z cenniejszych eksponatów muzeum są zmumifikowane ciała trojga z nich, jakie znaleziono na szczycie Llullaillaco pod koniec XX wieku. Podczas zwiedzania będziesz mógł zobaczyć jedną z tych trzech mumii. Makabryczne, ale na swój sposób intrygujące.

Muzeum Historyczne Północy

Innym, godnym uwagi muzeum, również przy głównym placu, jest Muzeum Historyczne Północy (Cabildo Histórico de Salta). Zajmuje wnętrza dawnego ratusza i przybliża historię tych ziem od czasów prekolumbijskich po kolonializm.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Nieopodal katedry działa Museo de Arte Contemporáneo (Museo de Arte Contemporáneo). Będziesz mógł tu podziwiać liczne, mocno urozmaicone dzieła współczesnych artystów. Co ważne, wstęp wolny. Organizowane są tu również liczne wystawy czasowe czy wydarzenia kulturalne. 

Muzeum Miejskie Casa Hernandez

Na uwagę zasługuje też Muzeum Miejskie Casa Hernandez (Museo de la Ciudad Casa de Hernández, La Florida 97). Przybliża ono codzienne życie mieszkańców Salty sprzed kilku wieków. Są dawne stroje, meble, zdjęcia. Wszystko to pozwala na swoistą podróż w czasie. 

Cerro San Bernardo

Jeśli zapragniesz spojrzeć na Saltę z góry, wtedy koniecznie wybierz się na Cerro San Bernardo. To zadanie ułatwi Ci kolej gondolowa (Teleferico), której dolna stacja znajduje się w Parku San Martin. Po 10 minutach jazdy dotrzesz na wzgórze, z którego rozpościera się rozległa, miejska i górska panorama. Możesz też tu dotrzeć o własnych siłach. Początek szlaku znajduje się obok całkiem imponującego pomnika Generała Martina Miguela de Guemes.

Salta, jak na dość duże miasto przystało, oferuje nie tylko liczne atrakcje, ale również spory wybór pubów i restauracji. Wieczorami koniecznie wybierz się na spacer po jej centrum połączony z pobytem w jednym z barów.

Blue Beer Bar

Na piwo koniecznie wpadnij do Blue Beer Bar (Esteco 160). Znajduje się w bliskim sąsiedztwie ścisłego centrum. Oferuje luźną atmosferę, niezły wybór piw oraz bardzo przystępne ceny.

Macondo Bar

Dużą popularnością, tak wśród turystów, jak i mieszkańców, cieszy się Macondo Bar (Balcarce 980). Dość nowoczesny wystrój wnętrz, współczesna muzyka płynąca z głośników (co w Salcie jest dość niezwykłe, bo w większości knajp wypełnia dźwięk ludowych rytmów) oraz spory wybór drinków.

Bourbon Bar Salta

Jeśli chciałbyś zarówno zjeść coś dobrego, jak i napić się zimnego piwa, wtedy w swe progi zaprasza Bourbon Bar Salta (Balcarce 876). Ceny nie są tu zbyt wygórowane, a atmosfera sprzyja dłuższym wizytom.

Amnesia Pub&Music

Gdy najdzie Cię ochota na tańce, wtedy odwiedź Amnesia Pub&Music (Balcarce 899). Przede wszystkim możesz tu liczyć na występy na żywo najróżniejszych zespołów. Pub ma też naprawdę ciekawie zaaranżowane wnętrze. Oferuje też imponujący wybór drinków.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon