Iguazu

4.42       Zobacz opinie (12)

Wodospady Iguazu raczej nie potrzebują reklamy. Jest to jedno z bardziej charakterystycznych, znanych i rozpoznawalnych miejsc nie tylko w Ameryce Południowej, ale i na całym globie. Wodospady te powstały na rzece Iguazu, na pograniczu Argentyny i Brazylii. Kilka kilometrów przed miejscem, w którym rzeka ta wpada do Parany, podziwiać można Diabelską Gardziel.

Iguazu

Iguazu, Argentyna - © Zielonamapa

To właśnie tu na 257 progach skalnych, na dystansie prawie 3 km, kotłuje się woda, tworząc niezapomniany spektakl. Zarówno po argentyńskiej, jak i brazylijskiej stronie Wodospady Iguazu objęte są ochroną w ramach parków narodowych. Parque Nacional Iguazú w Argentynie chroni 2000 rozpoznanych i opisanych gatunków roślin, 400 gatunków ptaków, ale również ssaki czy owady. W trakcie wycieczek, tak pieszych, jak i łodziami, przekonasz się, że nie bez powodu Wodospady Iguazu zostały okrzyknięte jednym z nowych siedmiu, naturalnych cudów świata.

Komu się spodobają wodospady Iguazu?

Odwiedź Wodospady Iguazu, jeśli poszukujesz spektakularnych i niezwykle fotogenicznych, przyrodniczych atrakcji. Możesz rozważyć wizytę tak po argentyńskiej, jak i brazylijskiej stronie Diabelskiej Gardzieli. To także wymarzony kierunek dla fanów obserwowania dzikiej przyrody, w szczególności ptaków.

Zdjęcia

 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
 • Iguazu
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wodospady te pięknie prezentują się o każdej porze roku. Jednak z racji dużej wilgotności i wysokich temperatura zdarza się, że teren ten spowijają chmury/mgła. Warto więc zaplanować kilkudniowy pobyt, by mieć możliwość podziwiania ich w jak najpiękniejszym (czyt. słonecznym) wydaniu.

Chyba każdy, kto zobaczył Wodospady Iguazu na żywo, był pod ich ogromnym wrażeniem. Ogrom wody i jej huk, rozległe widoki i niesamowita roślinność powodują zachwyt, a nawet i wzruszenie. Warto spędzić tu nieco więcej czasu, by bez pośpiechu poznawać ten wyjątkowy fragment Argentyny. 

Diabelska Gardziel

Głównym celem większości turystów przybywających w ten strony jest oczywiście Diabelska Gardziel. Można do niej dotrzeć specjalną kolejką wąskotorową. Najlepiej wysiąść na stacji Cataratas lub położonej dużo dalej Estación Garganta. Szlaków w okolicach Diabelskiej Gardziej jest kilka, dlatego warto zaopatrzyć się w mapkę dostępną w informacji turystycznej parku narodowego. Znajdziesz tu liczne punkty widokowe, z których podziwiać będziesz  kaskady. Najbardziej niesamowitym miejscem jest tzw. balkon. Woda spada tu z wysokości 82 m. Średni przepływ wynosi 1800 m³ na sekundę. Ilość ta pozwoliłaby napełnić 36 basenów olimpijskich w ok. 1 minutę! Przygotuj się na to, że na pewno trochę zmokniesz, bo woda unosi się w powietrzu. 

Zielony szlak

Szlak zielony ma tylko 650 m długości i jego pokonanie zajmie Ci jakieś 10 minut. Pozwala on na przyjemny spacer po dżungli. W cieniu drzew będziesz mógł podziwiać niesamowite rośliny, kolorowe motyle, a jak Ci się poszczęści, to również tukany. 

Szlak dolny (lower walk)

Szlak dolny ma 1,7 km, a spacer nim zajmuje półtorej godziny. Wiedzie zarówno po dżungli, jak i pozwala z bliska przyjrzeć się wodospadom. Podczas wędrówki będziesz mógł zobaczyć wodospad Bosetti, który doskonale się prezentuje z punktu widokowego. Oprócz tego obejrzysz wodospad Lanusse, Nunez (z dwoma punktami widokowymi) oraz nieco bardziej skryty w buszu Alferez.

Szlak góry (upper walk) 

Szlak górny ma 1,75 km i na jego pokonanie musisz przeznaczyć minimum godzinę. Podczas spaceru zobaczysz nieco więcej wodospadów, niż na szlaku dolnym. Czeka tu na Ciebie wodospad Bosetti, Hermanas, Chico Alferez, Adan y Eva, Migua i San Martin. Ten ostatni jest drugim, największym wodospadem całego parku narodowego. 

Szlak Macuco

Szlak Macuco ma 7 km długości i jest doskonałą propozycją dla osób, które chciałyby się zaszyć w dżungli. Wiedzie po niesamowitym i szalenie różnorodnym terenie. W trakcie wędrówki, która zajmie Ci ok. 3 godziny, czekają na Ciebie niezapomniane wrażenia wizualne, a także liczne spotkania z mieszkańcami dżungli: małpami, ptakami i innymi stworzeniami, które wyjdą Ci naprzeciw. Szlak kończy się przy wodospadzie Arrechea. Ma on 23 m wysokości i spada wprost do malowniczej niecki otoczonej skałami.

Güirá Oga

Güirá Oga to niezwykłe miejsce na obrzeżach miasta Puerto Iguazu. Pełni rolę schroniska i lecznicy dla zwierząt, które zostały wyrwane z rąk przemytników lub uległy wypadkowi. Güirá Oga realizuje również misję edukacyjną. Zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą się tu zapoznać z licznymi gatunkami ptaków i ssaków, poznać ich zwyczaje i historię. 

Trójstyk granic

Zajrzyj również do miasta Puerto Iguazu, by podziwiać trójstyk granic. W miejscu, gdzie rzeka Iguazu wpada do Parany znajduje się styk granicy Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Będziesz go mógł podziwiać z punktu Hito Tres Fronteras. Jest tam taras widokowy, ławeczki oraz pomnik. 

Jardin de los Picaflores

Chciałbyś poprzebywać w towarzystwie uroczych, maleńkich kolibrów? W takim razie koniecznie odwiedź Jardin de los Picaflores. To niewielki ogród, w którym żyją dziesiątki tych charakterystycznych ptaków. Przemili właściciele chętnie o nich opowiadają.

Zobacz także

Argentyna
Co zwiedzić w Argentynie?
Argentyna
Najlepsze plaże w Argentynie
Argentyna
Życie nocne w Argentynie
Argentyna
Parki narodowe w Argentynie
Argentyna
Aktywnie w Argentynie
Argentyna
Poza szlakiem w Argentynie
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon