Salar de Uyuni

4.67       Zobacz opinie (15)

Salar de Uyuni raczej przedstawiać nie trzeba. To największe solnisko na świecie jest najbardziej rozpoznawalną i najczęściej odwiedzaną atrakcją Boliwii. Według szacunków, na terenie Salar de Uyuni znajduje się 10 miliardów ton soli! Jest to również największe skupisko litu na świecie. Oczywiście nie dla pierwiastków przyjeżdżają tu turyści, a dla widoków.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni, Boliwia - © Zielonamapa

Ogromna, biała przestrzeń, pokryta podczas pory deszczowej warstewką wody, stanowi niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji. Dodatkowo spotkać tam można majestatycznie drepczące flamingi,a także podziwiać niesamowite formacje skalny oraz ciekawą roślinność, głównie sukulenty. Do największych atrakcji należy Laguna Colorada, cmentarzysko pociągów czy… pomnik z napisem Dakar.

Dla kogo?

Jeśli kolekcjonujesz miejsca z list top of the top, wtedy Salar de Uyuni musisz obowiązkowo odwiedzić. Prawda jest też taka, że tą boliwijską atrakcję po prostu trzeba zobaczyć, choć raz w życiu. Oczywiście tego typu solniska można podziwiać też na innych kontynentach, ale są znacznie mniejsze i nie robią tak ogromnego wrażenia, jak Salar de Uyuni.

Zdjęcia

 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
 • Salar de Uyuni
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście zdecydowana większość osób odwiedza Salar de Uyuni w jednym celu - by podziwiać rozległą, białą przestrzeń. Dodatkowo, gdy solnisko pokryte jest wodą, można na zdjęciach otrzymać rewelacyjny efekt lustra.

Isla Incahuasi

Pewnie się nie spodziewałeś, że na Salar de Uyuni są… wyspy. Największą z nich jest Isla Incahuasi znajdująca się idealnie pośrodku solniska. Jej pagórkowaty teren porastają niesamowite kaktusy. Po uiszczeniu opłaty można się na wysepkę wspiąć, by podziwiać rozległy widok na białą, niesamowitą przestrzeń. 

Laguna Colorada

Laguna nie znajduje się w obrębie samego solniska, ale na południe od niego. Warto zaplanować wypad również i tu. Czym wyróżnia się Laguna Colorada? To właśnie tam, latem, zobaczyć można ogromne rzesze flamingów. Jest to bowiem miejsce, do którego przybywają, by powiększać swoją populację. Oprócz tego, woda w jeziorze ma tylko metr głębokości i zmienia kolor od ciemnoniebieskiego do ciemnoczerwonego. Według miejscowych legend, czerwień to krew bogów (a w rzeczywistości… glony). 

Termas de Polques

Jeszcze bardziej na południe znajdują się termalne źródła Polques (Termas de Polques). Woda ma temperaturę oscylującą wokół 29°C. Ma też wysoką zawartość minerałów, które mogą łagodzić stany reumatyczne czy problemy ze stawami. W znajdujących się tam nieckach można się kąpać. W trakcie chłodniejszych dni cieszą się naprawdę ogromną popularnością.

Sol de Mañana

Po sąsiedzku znajduje się obszar geotermalny znany pod nazwą Sol de Mañana. Zobaczysz tu liczne gejzery (z niektórych woda wystrzeliwuje na 15 m!), niewielkie niecki z bulgoczącą wodą oraz ciekawe formacje skalne. Nad całością tego terenu unosi się oczywiście specyficzny zapach siarki. Przyjedź tu rano, gdy wodny spektakl rozświetla wschodzące słońce.

Salar de Uyuni to oczywiście cud natury. Ale są tu też atrakcje, które bardziej związane są z działalnością człowieka na tym terenie. Jednym z bardziej nietuzinkowych miejsc jest cmentarzysko pociągów.

Cmentarzysko pociągów

Cementerio de Trenes, czyli cmentarzysko pociągów, znajduje się na obrzeżach miasteczka Uyuni. Do końca XIX wieku znajdował się tu ważny węzeł komunikacyjny. Kiedy w latach 40. XX wieku przemysł wydobywczy na tych ziemiach upadł, transport kolejowy nie był już niezbędny. W efekcie, porzucono pod Uyuni liczne pociągi i lokomotywy, które przez lata wtopiły się w krajobraz i z każdym rokiem coraz bardziej rdzewieją. Jest to obowiązkowy punkt dla wszystkich wycieczek odwiedzających Salar de Uyuni.

San Antonio de Lipez

San Antonio de Lipez to opuszczone miasto znajdujące się w obrębie Salar de Uyuni. Niegdyś mieszkało tu 15 000 osób! Miasto rozwinęło się dzięki wydobyciu srebra. Miejscowa legenda głosi, że San Antonio de Lipez opustoszało po tym, gdy górnicy podpisali pakt z diabłem, na mocy którego zawsze mieli się cieszyć ogromny bogactwem. Diabeł oczywiście się z tego nie wywiązał, górnicy zginęli, a reszta mieszkańców uciekła z miasteczka. W San Antonio de Lipez pozostało trochę domów. Niestety większość została splądrowana i dość mocno zniszczona.

Colchani

Niewielka miejscowość Colchani jest jedną z lepszych baz wypadowych na Salar de Uyuni. Działa tu nieduże Muzeum Soli, w którym też podziwiać można rzeźby wykonane soli. Oczywiście z Colchani będziesz już mógł podziwiać ogrom solniska.

Najlepszym terminem na odwiedziny Salar de Uyuni jest końcówka kwietnia. Wtedy będziesz mógł podziwiać efekt lustra na solnisku, bowiem będzie ono pokryte warstwą wody. W tym czasie, niektóre fragmenty Salar de Uyuni zaczynają wysychać, więc będziesz miał dwa w jednym. Dodatkowo, jest to taki moment w roku, gdy zagląda tam odrobinę mniej turystów. Będziesz miał więc większe szanse na zrobienie zdjęć bez obecności innych osób. Między grudniem a lutym całe Salar de Uyuni zmienia się w jedno, wielkie lustro.

Zobacz także

Boliwia
Życie nocne w Boliwii
Boliwia
Co zwiedzić w Boliwii?
Boliwia
Parki narodowe w Boliwii
Boliwia
Aktywnie w Boliwii
Boliwia
Poza szlakiem w Boliwii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon