Amazonia

3.83       Zobacz opinie (6)

Amazonia jest często nazywana płucami świata. Jest cudownym światem, potężnym ekosystemem o wręcz magicznym statusie wśród wszystkich podróżników. To największy las deszczowy na świecie, który swoim obszarem zahacza o Brazylię, Kolumbię, Peru, Surinam, Gujanę i Gujanę Francuską, Wenezuelę i Ekwador. Sama Amazonka ze wszystkimi dopływami ma więcej wody niż wszystkie następne 8 rzek razem.

Amazonia
Amazonia, Brazylia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Spodoba się miłośnikom przyrody, choć Ci którzy liczyli na poznanie miejsc z filmów dokumentalnych trochę się zawiodą. Trzeba spędzić mniej więcej 2 tygodnie na łódce, żeby dostać się do najodleglejszych, dziewiczych miejsc w Amazonii.  

Zdjęcia

  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
  • Amazonia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z racji na tak ogromny obszar, ciężko jest mówić o najlepszej porze roku. Sezon deszczowy w rejonie Amazonki trwa od listopada do czerwca. W tym czasie w części Ekwadoru panuje pora sucha. Dopiero od lipca do grudnia panuje sezon suchy. Jest goręcej, mniej komarów, a po okolicy łatwiej się poruszać (widać ścieżki).

Amazonia w Brazylii – informacje praktyczne

Większość wycieczek w ten region można zorganizować w Brazylii, gdzie łódką dotrzemy z Belem do Manaus, a potem pod granicę z Kolumbią. Jest to o tyle mniej atrakcyjna forma, że głównym punktem zainteresowania jest sam człowiek, który zamieszkuje okolice Amazonki, aniżeli natura. W dodatku w ostanim czasie to bagna Pantalalu w jakiś sposób wygryzły Amazonię. Jest tam więcej gatunków zwierząt i dzikiej przyrody. Nie spodziewaj się, że podobnie jak w dokumentach „Planeta Ziemia” będziesz z bliska podziwiał tukany i najrzadsze gatunki zwierząt. Większości z nich i tak pewnie nie zobaczysz. Przykro mi, ale tak jest.

Jak zorganizować wycieczkę do Amazonii?

Wycieczki z Brazylii najczęściej wyruszają z Manaus w kierunku Rio Negro, lub na południe rzeki Amazonki. W tej drugiej opcji jest zdecydowanie więcej komarów, ale też ludzi, którzy osiedlili się na brzegach rzeki. Płynąć w kierunku Rio Negro trzeba spędzić kilka dodatkowych dni, żeby wreszcie dotrzeć do najdzikszych miejsc na Amazonce.

Ile trwa wycieczka do Amazonii?

Typowa wyprawa do dżungli trwa cztery dni. Większość agencji turystycznych w Manaus oferuje podobny program, który zawiera połów piranii, spacer po dżungli, wycieczka lokalną łodzią po rzece, lub rejs stateczkiem aż do Iquitos. Organizując wycieczkę w Manaus uwaga na oszustów. Nigdy nie dawaj pieniędzy z góry. Gdy już znajdziesz operatora wycieczki (pamiętaj że musi mieć licencję) zabierz ze sobą coś na komary, długie spodnie i koszulę, latarkę, a czasami nawet maczetę. Przewodnika z licencją najlepiej znaleźć przez oficjalne biuro informacji turystycznej w Manaus.

Peru, Kolumbia

Dżungla w Peru (Iquitos) i Ekwadorze jest mniejszą odpowiedniczką atrakcji z Brazylii. Z kolei kolumbijska część Amazonii słynie ze swojej dzikości. Tam prym wiedzie park narodowy Amacayacu.

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon