Brasilia

3.60       Zobacz opinie (10)

Brasilia, czyli stolica Brazylii, przejęła tę funkcję od Rio de Janeiro w 1960 roku. Powodem tej zmiany było jej centralne położenie, które miało ułatwić zarządzaniem krajem. Warto dodać, że Brasilia powstała od zera, a za jej projektem urbanistycznym stało trzech architektów: Oscara Niemeyera, Lucio Coste i Joaquima Cardozo. W architekturze i układzie miasta dominuje styl modernistyczny.

Brasilia

Brasilia, Brazylia - © Zielonamapa

Futurystyczne, betonowe budowle otoczone są sporą ilością zieleni. Co najważniejsze, jest tu dużo przestrzeni, która miała gwarantować ruch powietrza oraz odpowiednie oświetlenie. Miasto przesiąknięte jest narodowymi symbolami. A najważniejszym z nich jest kondor, na planie którego Brasilia została zbudowana. I choć wizualnie może się podobać, o tyle z czasem okazało się, że ludzie… nia bardzo chcą tam mieszkać. Wyszło na to, że jako sztuczny twór Brasilia jest po prostu miejscem trudnym do życia i funkcjonowania. Niemniej, warto ją zobaczyć. Bo takie budowle, jak wyglądająca niczym wigwam Katedra Matki Bożej z Aparecidy czy Congresso Nacional na żywo robią naprawdę mocne wrażenie.

Dla kogo?

Odwiedź Brasilię, jeśli jesteś fanem modernistycznej architektury. Tu będziesz miał co oglądać. Wizyta w stolicy Brazylii to również dobra opcja do lepszego poznania współczesnej historii kraju.

Zdjęcia

  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
  • Brasilia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Brasilię warto odwiedzić w maju, gdy temperatury są przyjemniejsze, a pogoda generalnie gwarantuje dobre warunki do spacerów. Stolica jest dobrym celem jednodniowego lub nawet dwudniowego city break’u.

Budynki rządowe

Jednymi z nietuzinkowych atrakcji miasta Brasilia są budynki rządowe. Jednymi z najokazalszych są Palácio do Itamaraty, Congresso Nacional oraz Palacio de Justica. Piękne zabytki.

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon