Ilha Grande

4.56       Zobacz opinie (9)

Ilha Grande to jedna z najpopularniejszych wysp należących do terytorium Brazylii. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rio de Janeiro. Z miasta na Ilha Grande można się dostać w ok. jedną godzinę. A to sprawia, że mieszkańcy chętnie obierają ją za cel weekendowych wypadów.

Ilha Grande
Ilha Grande, Brazylia - © Zielonamapa

Co wyróżnia wyspę? Przede wszystkim rajskie plaże z białym piaskiem, które rozciągają się wzdłuż wszystkich jej brzegów. Do tego niesamowita, bujna roślinność oraz sporo miejsc, w których bez trudu uda Ci się odciąć od innych gości. Ale nie tylko plaże stanowią znak rozpoznawczy Ilha Grande. Również to, że… nie ma na niej samochodów. Dlatego planując pobyt na wyspie zabierz wygodne buty, by móc ją swobodnie i komfortowo eksplorować. Sporym ułatwieniem jest to, że na jej terenie znajdziesz sporo wyznaczonych szlaków. Część z nich ma generalnie górski charakter, więc osoby lubiące aktywne spędzanie czasu nie będą się tutaj nudzić.

Dla kogo?

Jeśli jesteś spragniony pięknych widoków oraz relaksu, to Ilha Grande będzie świetnym kierunkiem. Może też stanowić idealny przerywnik Twojego pobytu w Rio de Janeiro. Dodatkowo, jeśli preferujesz nieco bardziej aktywne formy turystyki, to również i na Ilha Grande będziesz miał co robić.

Zdjęcia

 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
 • Ilha Grande
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo nie ma złej pory na wizytę na Ilha Grande. Ale prawdę powiedziawszy najdogodniejsze warunki zastaniesz tam od lutego do listopada. Styczeń i grudzień bywają tam najbardziej deszczowe, dlatego raczej ich unikaj.

Bez wątpienia największą siłą i atutem Ilha Grande są tamtejsze plaże, których jest ok. 100. Najbardziej popularną i znaną jest oczywiście Lopes Mendes położona w rozległej zatoce na południowym-wschodzie wyspy. Ale czeka tu na Ciebie masa innych, cudownych plaż.

Lopes Mendes

Swoistą wizytówką i najbardziej rozpoznawalnym miejscem na Ilha Grande jest plaża Lopes Mendes. Zwykle znajduje się na szczytach list topowych plaż w całej Brazylii czy Ameryce Południowej. Dotarcie do niej jest odrobinę wymagające - czeka Cię przeprawa promowa i spacer przez dżunglę. Ale warto! Bowiem Lopes Mendes zachwyca. Biel piasku kontrastuje z intensywnym błękitem wody. Do tego rozległe widoki i mnóstwo przestrzeni - idealnej na spacer oraz błogie lenistwo.

Plaże Saco do Ceu

Pod określeniem plaże Saco do Ceu kryje się tak naprawdę kilka plaż ulokowanych w obrębie jednej, sporej zatoki na północnym wybrzeżu wyspy. To tam znajdziesz: Praia do Amor, Praia da Feiticeira, Praia do Barreto czy Praia do Perequê. Dostaniesz się do nich wykupując wycieczkę szybką łodzią. Warto, bo każda z nich jest absolutnie zachwycająca.

Plaża Dois Rios

Kolejnym, interesującym celem wycieczki może być plaża Dois Rios, zlokalizowana na południowym wybrzeżu wyspy. Wiedzie do niego szlak z Abraão. Trekking jest dość wymagający, ale dotarcie do celu rekompensuje wcześniej poniesiony trud. Plaża zwykle jest dość pusta, bo część osób zniechęca długi marsz.

Praia do Provetá

Na uwagę zasługuje również Praia do Provetá. Znajdziesz ją na południowym-zachodzie wyspy, w niewielkiej, dość schowanej zatoce. Kwintesencja tropikalnego raju. Jest tu kilka domów, skały, imponująca roślinność. Dość kameralnie.

Praia da Cachoeira

Praia da Cachoeira chętnie jest przez turystów wybierana, bowiem w jej okolicach bez trudu znaleźć można relatywnie tanie zakwaterowanie na wyspie. Sama w sobie oczywiście też jest urocza i pozwoli na naprawdę przyjemny relaks.

Ilha Grande to nie tylko możliwość relaksu, ale również kilka propozycji na nieco bardziej aktywne spędzanie czasu. Z racji tego, że nie można się po niej poruszać samochodami, do wyboru masz dwie opcje: korzystanie z łodzi/promów lub docieranie w różne miejsca na piechotę. Sieć szlaków z pewnością to ułatwia.

Trekkingi

Najpopularniejszą formą aktywnej turystyki na Ilha Grande są trekkingi. Prowadzą one nie tylko do plaż, ale również po tutejszych wzniesieniach. Koniecznie zaplanuj wycieczkę na Pico do Papagaio, czyli najwyższy szczyt wyspy, mający 982 m n.p.m. Rozciągająca się z niego panorama jest po prostu zachwycająca. Trasa wiodąca do plaży Lopes Mendes również jest rewelacyjna.

Nurkowanie

Okolice wyspy są całkiem dobrym kierunkiem, jeśli lubisz nurkować lub pływać z maską i rurką. Okolice Ilha Grande oferują możliwość podglądania całkiem bogatego życia wodnego. Różnokolorowe rybki czy żółwie oraz niesamowita przejrzystość wody robią naprawdę mocne wrażenie.

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon