Manaus

3.50       Zobacz opinie (8)

Na północy Brazylii, nad brzegiem Rio Negro leży Manaus. Rzeka ta łączy się w okolicach miasta z Amazonką. Choć na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że z racji swego odizolowania od reszty większych ośrodków miejskich Manaus będzie miejscem nieco hermetycznym, to nic bardziej mylnego. Miasto zaskoczy Cię nie tylko gwarną atmosferą, ale też licznymi atrakcjami.

Manaus Brazylia, Teatro Amazonas, atrakcje turystyczne, opinie

Teatro Amazonas - © Bruno RS

Przede wszystkim jest ważnym centrum gospodarczym dla obszaru Amazonii. Życie miasta koncentruje się wokół portu, ale również w zabytkowym centrum. Znajdziesz tam m.in. Katedrę Matki Bożej czy jeden z piękniejszych budynków całego Manaus, a mianowicie gmach Teatro Amazonas. Oprócz tego na terenie miasta działa sporo muzeów, które przybliżają historię obszaru Amazonii. Wizyta w mieście może być również doskonałą okazją do wyruszenia w głąb lasu deszczowego.

Dla kogo?

Odwiedź Manaus jeśli szukasz niezłej bazy wypadowej w głąb Amazonii. To również świetne miejsce, jeśli chciałbyś poznać historię tej części Brazylii. Spodoba się tu również fanom dzikiej natury i pięknych widoków. Tych w Manaus nie brakuje!

Zdjęcia

  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
  • Manaus
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Przed wyruszeniem do Manaus musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Klimat, w obrębie którego znajduje się miasto, charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności i wysokimi temperaturami przez cały rok, także zimą. Średnia roczna temperatura wynosi 26,7 ºC, ale zdarzają się tam upały sięgające nawet 40 stopni powyżej 0. Wysoka jest również średnia, roczna suma opadów. Nieco bardziej suchy okres przypada od października do grudnia. I to właśnie wtedy możesz rozważyć wizytę w Manaus.

Manaus jako portowe miasto jest mocno skoncentrowane na rzece. Ale przez wzgląd na swoją całkiem bogatą historię kryje w swoich granicach kilka ciekawych zabytków czy muzeum. Dzięki nim lepiej poznasz nie tylko miasto, ale i region.

Teatro Amazonas

Jednym z symboli Manaus i jego architektoniczną perełką jest Teatro Amazonas (Largo de São Sebastião - Centro). Jest on siedzibą nie tylko dla teatru, ale i opery. Budowla stanęła w mieście pod koniec XIX wieku, czyli w okresie Belle époque. Był to też czas, gdy Manaus prężnie rozwijało się dzięki przemysłowi gumowemu. Wtedy w mieście pojawiały się wielkie fortuny, a potentaci chcieli żyć na wysokim poziomie. Z myślą o nich powstał więc teatr, który miał dbać o rozrywkę i ukulturalnienie społeczeństwa. Za projekt odpowiadał włoski architekt Celestial Sacardim. Teatr miał być utrzymany w stylu renesansowym. Pokrycie dachu pochodzi z Alzacji, a kopułę zewnętrzną pokryto 36 000 dekorowanych płytek ceramicznych. Wnętrze wypełniają meble w stylu Ludwika XV, które przybyły tam z Paryża. Teatr oświetla 198 żyrandoli, w tym 32 ze szkła Murano. Uwagę zwraca też kurtyna ukazujące spotkanie dwóch rzek, co stanowi oczywiste nawiązanie do położenia miasta. Na terenie teatru działa muzeum. 

Katedra Metropolitalna w Manaus

Kolejnym, ważnym zabytkiem w Manaus jest Katedra Metropolitalna (Catedral Nossa Senhora da Conceição, Av. Marquês de Santa Cruz, s/n - Centro). Położona jest bliżej południowego krańca starówki. Zbudowana została w II połowie XIX wieku, w miejscu gdzie od XVII wieku istniała mniej okazała kaplica. Świątynia, która obecnie wznosi się na jednym z miejskich placów ma dwie wieże, a w jej wnętrzu znajduje się 6 dzwonów, które pod koniec XIX zostały ściągnięte z Europy. Co ciekawe, w 1980 roku katedrę odwiedził nie kto inny jak papież Jan Paweł II, który w tym czasie odbywał swą pierwsza pielgrzymkę do Brazylii. Manaus było ostatnim punktem jego apostolskiej wizyty. 

Muzeum Miejskie

Koniecznie zajrzyj też do Muzeum Miejskiego (Museu da Cidade de Manaus, R. Gabriel Salgado - Centro). To tam będziesz mógł lepiej poznać historię Manaus. Muzeum powstało w dawnej siedzibie władz miejskich. Wystawa pozwala zgłębić też lokalną kulturę, przyjrzeć się pochodzącemu z regionu rękodziełu. 

Praça da Polícia (Praça Heliodoro Balbi)

Do ważnych zabytków miasta należy Praça da Polícia (zwany też Praça Heliodoro Balbi, Av. Sete de Setembro - Centro). Pałac ten zajmuje powierzchnię 8 515 m². Niegdyś był siedzibą żandarmerii wojskowej i policji (stąd nawiązanie do jednej z tych grup w nazwie). Wstęp na jego teren jest darmowy. Aktualnie stanowi przestrzeń do wszelkiej maści wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw itp. Na miejscu działa też kawiarnia, są też straganym z lodami.

Museu do Seringal Vila Paraíso

Na zachód od Manaus znajdziesz Museu do Seringal Vila Paraíso. Na jego terenie odtworzono plantację kauczuku. Bo to właśnie kauczuk przyczynił się do gospodarczego rozwoju miasta. Obiekty znajdujące się na terenie muzeum powstały na potrzeby filmu fabularnego „A Selva” portugalskiego reżysera Leonela Vieiry. Wycieczki łodziami z przewodnikiem organizowane są od wtorku do soboty.

Nie da się ukryć, że jednym z ważniejszych aspektów dotyczących Manaus jest to, że wokół rozciąga się amazońska dżungla. Wizyta w mieście może być więc dobrą okazją do poznania walorów przyrodniczych okolicy. 

Museu da Amazônia - MUSA

Na północnych obrzeżach miasta działa Museu da Amazônia - MUSA (Av. Margarita, 6305 - Cidade de Deus). Znajduje się na obszarze 100 hektarów w rezerwacie leśnym Adolpho Ducke. I choć muzeum w nazwie może wskazywać na coś zupełnie innego, to MUSA jest tak de facto ogromnym ogrodem w lesie. Będziesz mógł tu podziwiać wspaniałe orchidee, bromeliady, smukłe palmy, ogromne paprocie, ale również liczne gatunki zwierząt zamieszkujących ten obszar. 

Lagoa Azul

Na relaks i obcowanie z dziką naturą wpadnij do Lagoa Azul. To urocze niebiesko-zielone jezioro znajdziesz na wschodnich obrzeżach miasta. Znajduje się w prywatnych rękach i wstęp na jego teren jest odpłatny. Ale warto! Miejsce jest na wskroś urocze i malownicze. A do tego pozwala się ochłodzić, bo przy wysokich temperaturach jest absolutnie pożądane. 

Ponta das Lajes

Jeśli chciałbyś zobaczyć miejsce, w którym łączą się dwie, potężne rzeki, wtedy koniecznie odwiedź Ponta das Lajes. Pod nazwą tą kryje się zarówno punkt widokowy, jak i plaża. Warto, bo rozciągająca się stąd panorama jest naprawdę imponująca.

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon