Rio de Janeiro

4.63       Zobacz opinie (16)

Rio de Janeiro to jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Otoczone jest zielonymi wzgórzami, nad którymi góruje pomnik Chrystusa Zbawiciela. Robi zdumiewające wrażenie. To drugie największe miasto w Brazylii, przyciąga co roku miliony turystów w czasie słynnego na całym świecie Karnawału. Plaże Ipanema oraz Copacabana to dwie najbardziej rozpoznawalne plaże Brazylii. W samym Rio de Janeiro jest aż piętnaście pięknych, piaszczystych plaż. Nie wspomnieć o życiu nocnym w Rio, to nie powiedzieć nic. Poza wspomnianym karnawałem, dzielnica Lapa elektryzuje prawie każdego wieczoru.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro, Brazylia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Rio de Janeiro spodoba się miłośnikom plażowania, życia nocnego oraz natury, która tak hojnie obdarowała to najpiękniejsze miasto w Brazylii.

Bezpieczeństwo Rio de Janeiro

Chociaż zdecydowanie zachęcam do odwiedzenia Rio de Janeiro, musisz pamiętać że przestępczość jest tutaj na bardzo wysokim poziomie. Nawet pomimo prób pacyfikacji faveli przy okazji organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2014 oraz Igrzysk Olimpijskich 2016, to miasto nadal pozostaje nie do końca bezpiecznie. Jeśli chcesz wyjść bez szwanku, trzymaj się południa miasta czyli Zona Sul (Copacabana, Ipanema, Leblon, Gávea, Jardim Botânico, Flamengo, Laranjeiras, Botafogo, Urca). Unikaj śródmieścia Saara (szczególnie po zmroku), a jeśli naprawdę chcesz odwiedzić favele to z zaufanym Brazylijczykiem. Odradzam też poranne bieganie po Copacabanie (łatwy i częsty cel). Podstawy portugalskiego mogą naprawdę bardzo pomóc. Nawet fonetyczne: "Esztu da Polonia, i esztu katoliko. Esztu gringo pobre i nał teniu nada" (Jestem z Polski i jestem katolikiem. Jestem biedny gringo i nic nie ma). Jeśli to nie pomoże, to nie walcz tylko daj się okraść. Większość Cariocas (mieszkańcy Rio) i tak nie ma pojęcia o Polsce, ale bycie katolikiem może pomóc.

Rio de Janeiro, Brazylia, atrakcje turystyczne, opinie

Favela, Rio de Janeiro, Brazylia - © gazbat

Moja rada

Jest pewien prosty sposób na uniknięcie problemów. Kup mapę Rio de Janeiro, rozłóż ją w hotelu czy hostelu przed miejscowym Brazylijczykiem i poproś żeby Ci zaznaczył gdzie możesz chodzić, a gdzie nie. I naucz się podstaw portugalskiego!

Zdjęcia

 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
 • Rio de Janeiro
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pomnik Chrustusa – atrakcje Rio de Janeiro

Największą atrakcję turystyczną, którą warto zobaczyć w Rio de Janeiro, jest stojący na wzgórzu Corcovado (garbus) pomnik Chrystusa Króla. Jest trzecim największym tego typu pomnikiem po Świebodzinie oraz Chrystusa Pacyfiku w Limie. Figura jest położona w Parku Narodowym Tijuca, do którego dostaniesz się autobusem 583 z plaży Copacabana (Cosme Velho). Na górę wwiezie Cię kolejka wąskotorowa, która odjeżdża co pół godziny (płatne około 70 reali).

Atrakcje Rio de Janeiro – Lagoa Rodrigo de Freitas

W samym środku południowej strefy w Rio de Janeiro mieści się bardzo malownicze jeziorko. Jest idealnym miejscem, żeby pobiegać, pojeździć na rowerze i odpocząć od zgiełku miasta. Na miejscu można spróbować typowego, brazylijskiego drinka Caipirinha.

Plaże Rio de Janeiro są znakiem rozpoznawczym miasta. Poniżej przedstawiam kilka najlepszych miejsc, gdzie warto rozłożyć swój ręcznik (broń Boże nie parawan). Oto lista zawierająca najpiękniejsze i najlepsze plaże Rio de Janeiro. Większość ludzi będzie zdziwionych faktem, że topless jest niedozwolony, może poza plażą Abrico – dla naturystów. Nie stanowi to jednak problemu dla lokalnych kobiet i facetów, którzy swoim strojem i tak nie zostawiają wiele wyobraźni. Wszystko jest na tacy. Jest jedna ważna rzecz: Nigdy nie bierz ze sobą żadnych wartościowych rzeczy na plażę. Nigdy!

Ipanema – plaże Rio de Janeiro

Jedna z najbardziej znanych w Rio de Janeiro. Na plaży Ipanema spotkasz ludzi wielbiących swoje ciało, głównie mężczyzn. Choć i kobiet też jest sporo, ale najczęściej przy kości. Jest najbardziej lansiarską w całym Rio de Janeiro. Wszyscy jadą się tam pokazać, lub po prostu popodziwiać. Co rusz kręcą się drobni sklepikarze, którzy oferują lody, parasole, betoniarki i słoiki buraczków. Nad Ipanemą góruje skała Arpoador, która jest idealnym miejscem na zachód słońca. Wspaniały widok.

Leblon – plaże Rio de Janeiro

Na plażę Leblon udają się głównie sportowcy, którzy grają tam w siatkówkę, piłkę nożną, serfują lub grają w domino.

Barra da Tijuca – plaże Rio de Janeiro

Plaża, która jest najdłuższą w całym Rio jest bardzo popularna wśród surferów, kitesurferów, windsurferów… Zyskała bardzo wiele przy okazji Igrzysk Olimpijskich. Nie ma tam prawie wcale turystów.

Prainha – plaże Rio de Janeiro

Plaża bardzo kameralna, gdzie ludzie nie przyjeżdżają się pokazać. Formacje skalne są tutaj przeplatane z białym, czyściutkim piaskiem. Plaża Prainha przyciąga surferów oraz rodziny z dziećmi.

Vermelha – plaże Rio de Janeiro

Najmniejsza plaża w Rio de Janeiro, która położona jest zaraz obok Głowy Cukru (szukaj w zakładce Atrakcje).

Itacoatiara – plaże Rio de Janeiro

Plaża nie jest położona bezpośrednio w Rio, ale po drugiej stronie zatoki, zaraz pod Niteroi. Dojedziesz tam autobusem z Rio, ale naprawdę warto. Zero turystów, spokój i piękne widoki.

Życie nocne w Rio de Janeiro zaczyna się około 22 wieczorem. Większość Brazylijczyków raczy się piwkiem, posila się, by później uderzyć w taniec. Bardzo popularnym drinkiem jest Caipirinha, czyli alkohol stworzony z trzciny cukrowej, zmieszany z limonką oraz cukrem. Kluby, dyskoteki oraz bary są rozsiane po całym mieście, lecz te bardziej mainstreamowe skupiają się wokół plaży Ipanema, Copacabana, Leblon.

Lapa – życie nocne Rio de Janeiro

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon