Salvador de Bahia

3.50       Zobacz opinie (18)

Na wschodnim wybrzeżu Brazylii leży Salvador de Bahia. Możesz spotkać się z opiniami, że to najpiękniejsze lub jedno z piękniejszych miast kraju. Czy faktycznie jest tu tak ładnie? Tak! Składa się na to kilka elementów. Przede wszystkim od II połowy XVIII wieku Salvador de Bahia pełniło funkcję portugalskiej kolonii. Znaleźć tu można sporo pamiątek po tamtych czasach, w szczególności pod postacią kolorowych kamieniczek.

Salvador Bahia w Brazylii, plaże, atrakcje turystyczne, opinie

Architektura Salvadoru, Brazylia - © ymcolor

Warto wpaść na starówkę, a dokładniej do dzielnicy Pelourinho, która przed wiekami pełniła funkcję… targu niewolników, których Portugalczycy ściągali tu z Afryki. Co ciekawe, ta część miasta stała się tłem dla teledysku Michaela Jacksona do piosenki “They don’t care about us”. Co więcej, znalazła się również pod protektoratem UNESCO. Salvador de Bahia to również świetne plaże. A tych do wyboru będziesz miał tu naprawdę wiele. Linia brzegowa jest tu bowiem mocno urozmaicona.

Dla kogo?

Salvador de Bahia to świetny wybór, jeśli chciałbyś połączyć zwiedzanie z plażowaniem. Miasto ma sporo do zaoferowania zarówno w jednym, jak i drugim aspekcie. Musisz jednak pamiętać, że jest to 4-milionowa metropolia. Jeśli więc nie przepadasz za wielkimi i jednak zatłoczonymi miastami, to obierz inny kierunek.

Zdjęcia

 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
 • Salvador de Bahia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo możesz odwiedzić Salvador de Bahia o każdej porze roku. Panujące tu warunki pogodowe są dość stabilne i przewidywalne, ze średnimi temperaturami oscylującymi między 24 a 27 stopni. Pamiętaj jednak, że między kwietniem a czerwcem w regionie tym przypada pora deszczowa. Unikaj więc tych miesięcy, jeśli podczas pobytu w Salvador de Bahia chcesz się cieszyć tylko i wyłącznie słoneczną pogodą.

W dużym mieście jest dużo do zwiedzania. Owszem, to truizm. Ale w przypadku Salvador de Bahia musisz być przygotowany na to, że godnych uwagi miejsc do odwiedzenia jest tu naprawdę sporo. Dlatego wygospodaruj na pobyt przynajmniej 2-3 dni.

Pelourinho

Pobyt w Salvador de Bahia warto rozpocząć w jego ścisłym centrum, czyli dzielnicy Pelourinho. Rozciąga się ona w północno-zachodniej części cypla zajmowanego przez miasto. To właśnie tam znajdziesz najważniejsze zabytki oraz najciekawsze atrakcje.

Katedra

W samym sercu starówki wznosi się katedra (Catedral Basílica Primacial de São Salvador - Largo Terreiro de Jesus). Uznawana jest za najpiękniejszą świątynię zbudowaną w Brazylii przez jezuitów. Wnętrze jest niezwykle bogato zdobione. Złoto niemal spływa po ścianach, a liczne ołtarze budzą podziw. Znajdująca się tu kolekcja sztuki sakralnej jest największą w całym kraju.

Casa do Carnaval da Bahia

Salvador de Bahia słynie z organizowanego tu karnawału. Jest jedną z największych, ulicznych imprez na świecie. Trwa przez tydzień i przyciąga imprezowiczów zarówno z Brazylii, jak i z innych część Ameryki Południowej i świata. Nic więc dziwnego, że w mieście działa Casa do Carnaval da Bahia (Praça Ramos de Queirós). W muzeum tym będziesz mógł obejrzeć pokaźną kolekcję karnawałowych strojów, archiwalnych zdjęć, ale też i filmów. Nowocześnie, kolorowo.

Muzeum Archeologiczno-Etnologiczne

Również w bliskim sąsiedztwie katedry znajdziesz Muzeum Archeologiczno-Etnologiczne (Museu de Arqueologia e Etnologia da UFBA, Largo Terreiro de Jesus). Przybliża ono zarówno historię regionu, ukazując to, co udało się znaleźć m.in. podczas wykopalisk. Znajdziesz tu również wystawę przybliżającą tradycję i kulturę zamieszkujących te tereny ludów.

Museu da Gastronomia Baiana

Jednym z bardziej nietuzinkowych muzeów, jaki znajdziesz w Salvador de Bahia, jest Museu da Gastronomia Baiana (Largo do Pelourinho, 13/19). To tzw. żywe muzeum, w którym będziesz mógł poznać tradycyjne smaki regionu Bahia. Ale nie w teorii, a praktyce, czyli próbując tamtejszych przypraw czy dań.

Elevador Lacerda

Dość charakterystycznym punktem w centrum Salvador de Bahia jest Elevador Lacerda (Praça Tomé de Souza). Pod nazwą tą kryje się winda, która łączy położone nad brzegiem oceanu dolne miasto, ze starówką położoną powyżej. Linię brzegową charakteryzują tu wysokie na kilkadziesiąt metrów klify. Pokonywanie ich może części osób nastręczać problemy. Dlatego zdecydowano się na budowę windy, która miała za zadanie ułatwiać przemieszczanie się. Z jej górnej platformy rozciąga się przepiękny widok na zatokę oraz Forte São Marcelo.

Forte São Marcelo

W zatoce naprzeciwko starówki znajduje się jedyny, cylindryczny fort w Brazylii, a dokładniej Forte São Marcelo. Najlepiej widać go właśnie z okolic windy, czyli Lacerady. Oczywiście jego głównym zadaniem była ochrona portu w Salvadorze. Obecnie można podpłynąć do niego łodzią, by móc przyjrzeć mu się z bliska.

Morro do Cristo

Jednym z lepszych punktów widokowych w Salvador de Bahia jest Morro do Cristo. To niewielkie wzgórze wznosi się tuż obok plaży Farol da Barra. Na jego wierzchołku stoi pomnik Chrystusa Odkupiciela, wykuty w marmurze. Stanął w tym miejscu na 11 lat przed tym, jak powstał słynny Chrystus z Rio de Janeiro. To świetny cel spaceru, tak za dnia, jak i wieczorem.

Latarnia Barra

Innym, doskonałym celem spaceru w Salvador de Bahia jest latarnia Barra (Farol da Barra, Largo do Farol da Barra). Znajdziesz ją na końcu cypla, który rozciąga się za pobliską plażą. Zbudowano ją w XVII wieku. Miała bezpiecznie przeprowadzać statki, które zmierzały do znajdującego się tu portu. A warto nadmienić, że Salvador de Bahia był przez długi czas największym portem przeładunkowym w tej części kraju. Wewnątrz latarni działa małe muzeum. Większość osób wpada tu jednak na zachód słońca, który prezentuje się stąd naprawdę rewelacyjnie.

Nie samymi zabytkami i zwiedzaniem żyje człowiek. Dlatego w przerwie od eksplorowania atrakcji Salvador de Bahia wygospodaruj czas również na wypoczynek. A okazji ku temu będziesz miał wiele, bowiem miasto słynie z licznych, ładnych plaż.

Plaża Barra

Najsłynniejszą i oczywiście najpopularniejszą plażą jest Barra, która rozciąga się w sąsiedztwie latarni morskiej o tej samej nazwie. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole, kupić drinka i przyglądać się lokalnemu kolorytowi.

Praia do Porto da Barra

Od północy do latarni morskiej przylega Praia do Porto da Barra. Piękny, złoty piasek przyciąga tu tłumy mieszkańców i turystów. Warto wpaść tu choć raz, bo miejsce jest wyjątkowo malownicze.

Praia de Ondina

Nieco dalej na wschód leży Praia de Ondina. Jest dużo mniejsza i zwykle odrobinę bardziej kameralna. W dużej mierze piaszczysta. Ale od wschodu ogranicza ją pasmo niewysokich skałek. Oferuje też przepiękne widoki.

Praia de Amaralina

Na uwagę zasługuje również Praia de Amaralina. Piękna, piaszczysta i zwykle mało zatłoczona. Czy ma jakąś wadę? Jedną. Fale bywają tu na tyle duże, że mogą skutecznie utrudnić pływanie. Poza tym jest naprawdę prześliczna.

Praia da Boa Viagem

Na północno-zachodnim brzegu odwiedź koniecznie Praia da Boa Viagem. Rozciąga się m.in. u podnóża fortu - Forte de Monte Serrat. Nieco spokojniejsz atmosfera i do tego widoki - pierwsza klasa. Jej sporym atutem jest również to, że ocean jest tu wyjątkowo spokojny i przez większość czasu niemal płaski jak stół.

Festiwale Festas de Largo

Od grudnia do lutego w Salvadorze odbywa się mnóstwo festiwali. Na ulice wychodzi mnóstwo ludzi, którzy uczestniczą w precesjach i różnego rodzaju animacji. Imprezy zaczynają się od celebracji dnia św. Barbary a kończą w czasie Iemanjá Day. Czyli kilka dni przed karnawałem, który w Salvador de Bahia jest wyjątkowy.

Drugą opcją i procesją jest Dodo, które podąża 4-kilometrową trasą blisko plaż. Stanowi dobrą alternatywę dla Osmara. Ostatnią opcją jest Batatinha, czyli karnawał w historycznym centrum. Nie jest tak popularna jak dwie poprzedniczki i przyciąga bardziej poprzebierane rodziny z dziećmi.

Zobacz także

Brazylia
Co zwiedzić w Brazylii?
Brazylia
Najlepsze plaże w Brazylii
Brazylia
Życie nocne w Brazylii
Brazylia
Parki narodowe w Brazylii
Brazylia
Aktywnie w Brazylii
Brazylia
Poza szlakiem w Brazylii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon