Antofagasta

3.14       Zobacz opinie (7)

Na północy Chile, nad brzegiem oceanu leży Antofagasta. Jeszcze do 1879 roku miasto to należało do Boliwii. Otoczone górami, ma dość industrialny charakter. Wynika to z faktu, że rozwinęło się głównie dzięki wydobyciu srebra oraz eksportowi miedzi i siarki. Antofagasta pełni też funkcję portu.

antofagasta

Antofagasta, Chile - © Zielonamapa

Turyści zazwyczaj pomijają ją w swoich chilijskich planach. Czy jednak warto tam wpaść? Okazuje się, że tak. Antofagasta może być całkiem dobrą bazą wypadową na pustynię Atakama. Oprócz tego, wybrzeże jest tu naprawdę urozmaicone i oferuje sporą ilość ładnych, piaszczystych plaż. Sama atmosfera Antofagasty jest wyjątkowa, ponieważ mocno nawiązuje do swych górniczych tradycji.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków, wtedy Antofagasta będzie idealną propozycją. Miasto oczywiście jest gotowe na przyjęcie gości z zagranicy, ale zwykle przebywa ich tu znacznie mniej niż w innych miastach wybrzeża. Antofagasta to również dobry kierunek, jeśli chcesz odpocząć na pustych plażach. Fani natury również znajdą tu kilka ciekawych miejsc.

Zdjęcia

  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
  • Antofagasta
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli zależy Ci na najlepszych warunkach do plażowania, wtedy odwiedź Antofagastę w okresie między styczniem a marcem. Gdy wyższe temperatury Ci nie służą, wtedy dobrym terminem może być np. maj lub czerwiec.

Plaże Antofagasty, choć nie są najbardziej spektakularne w całym Chile, to mają jedną, zasadniczą zaletę. Nie są zatłoczone. Nawet te położone w centrum miasta zwykle świecą pustkami.

Plaża Balneario Municipal

W centralnej części miasta znajduje się piaszczysta plaża Balneario Municipal. Położona jest w niewielkiej zatoczce, z której rozciąga się rozległy widok na Antofagastę. Przylega do niej całkiem przyjemny park, w którym będziesz mógł odpocząć od palącego słońca.

Plaża Las Almejas

Bliską sąsiadką Balneario jest plaża Las Almejas. W dużej mierze jest piaszczysta, ale znajdziesz tam fragmenty ze skałami. W niektórych miejscach ocean wyrzucił na nią spore ilości przepięknych muszli.

Poza De Los Gringos

Na południe od centrum miasta położona jest plaża Poza De Los Gringos. Spodoba Ci się tu, jeśli szukasz nieco bardziej odludnych miejsc. Plaża ta jest bardzo rozległa, co gwarantuje upragniony spokój.

Balneario El Huáscar

Jeszcze dalej na południe zachęca do odwiedzin Balneario El Huáscar. To bardzo kameralna i piękna plaża. Zaglądają tu głównie lokalesi. Turyści zwykle na nią nie trafiają. Jest trochę skałek, ale są też większe przestrzenie z samym piaskiem.

Bez wątpienia Antofagasta jest świetnym punktem, by wybrać się na wycieczkę na pustynię Atakama. To tam można podziwiać niesamowite, rozgwieżdżone niebo oraz dać się porwać surowemu krajobrazowi tego zakątka Chile.

Pustynia Atakama

Pustynia Atakama to wyjątkowy punkt nie tylko na mapie Chile, ale i Ameryki Południowej. Bowiem jest to najsuchsze miejsce na świecie! W jej obrębie działają stacje meteo, które odkąd tam istnieją, nie odnotowały żadnych opadów. W niektórych miejscach czasami pada, ale są to naprawdę minimalne ilości. Pustynia ma ok. 1000 km długości i 100 km szerokości. Popularnym celem wycieczek jest pomnik gigantycznej dłoni (Mano del Desierto) wynurzającej się z piasków pustyni, jaki znajduje się na południowy-wschód od Antofagasty, tuż przy szosie nr 5. Warto też wybrać się na pustynię w nocy, by móc spojrzeć na rozgwieżdżony nieboskłon.

La Portada

Na północ od centrum Antofagsty odwiedź koniecznie La Portadę. Jej centralną część stanowi biała skała mająca formę łuku. Wokół rozciągają się malownicze klify. Szum fal rozbijających się o skały oraz rozległe widoki czynią to miejsce idealnym celem spaceru.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon