Punta Arenas

3.43       Zobacz opinie (7)

Na południowym krańcu Chile leży miasto Punta Arenas. Miejsce to przez lata było świadkiem tworzącej się historii. Bowiem to właśnie stąd wyruszały pierwsze wyprawy na Antarktydę. Dla podróżników Punta Arenas ma więc po części wymiar symboliczny. Ale miasto stanowi też doskonałą bazę wypadową do eksplorowania największych atrakcji okolicy.

Punta Arenas

Punta Arenas, Chile - © Zielonamapa

A należą do nich: Wyspa Magdaleny, na której zobaczyć można pingwiny; rejs po Cieśninie Magellana czy eksplorowanie i poznawanie tajemnic Ziemi Ognistej oraz Patagonii. W samym Punta Arenas znajdziesz kilka ciekawych zabytków, będziesz mógł odwiedzić Muzeum Regionalne czy przespacerować się po niezwykle klimatycznym cmentarzu. A to wszystko w otoczeniu pięknych, choć dość surowych krajobrazów.

Dla kogo?

Jeśli planujesz skoncentrować się na eksplorowaniu południowego krańca Chile, to Punta Arenas będzie idealną bazą wypadową. To stąd będziesz mógł zorganizować sobie liczne wycieczki np. po Ziemi Ognistej. Miasto i jego najbliższe okolice to również nie lada gratka dla fanów natury.

Zdjęcia

 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
 • Punta Arenas
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Położenie Punta Arenas sprawia, że panujące tam warunki atmosferyczne są bardzo wymagające. Silne wiatry, częste opady i temperatury, których średnia jest dosyć niska. Względnie dobrymi miesiącami na wizytę, będzie luty i marzec oraz wrzesień i październik. Ale tak czy inaczej zabierz ze sobą zapas ciepłych oraz przeciwdeszczowych ubrań.

Punta Arenas jest największym miastem w tej części Chile i najbardziej wysuniętym na południe. Warto poświęcić mu trochę czasu, by poznać jego historię i wczuć się w panującą tam nietuzinkową atmosferę. 

Muzeum Regionalne

Na pewno warto wpaść do Muzeum Regionalnego (Museo Regional de Magallanes, Hernando de Magallanes 949). Na jego wystawę składają się cztery kolekcje: archeologiczna, etnograficzna, fotograficzna i sztuk pięknych. Ich zadaniem jest przybliżanie dziejów oraz kultury tych ziem. 

Muzeum Miejskie

Sporo ciekawostek dowiedzieć się też można w Muzeum Miejskim (Museo de Punta Arenas), które mieści się w zabytkowym domu należącym niegdyś do rodzin Braum. Po wejściu do środka można odbyć swoistą podróż w czasie. Luksusowe, pełne przepychu i pięknych mebli wnętrza dają możliwość wglądu w życie zamożnych mieszkańców Punta Arenas. 

Costanera

Na spacer poleca się Costanera, czyli nadmorska, szeroka promenada. Świetnie nada się również na rowerową przejażdżkę, o ile nie będzie akurat wiał huragan. Na nabrzeżu zobaczyć można niesamowity pomnik, jakim jest Monumento A Tripulantes Goleta Ancud. Upamiętnia on załogantów statku Ancud Guleta oraz przejęcie przez Chile Cieśniny Magellana 21 września 1843 roku. Monument ma kształt statku, jest na nim zatknięta chilijska flaga, a także zobaczyć można część załogi. 

Cmentarz miejski

Na wschód od centrum miasta warto wybrać się na spacer na… cmentarz. Jest to niezwykle fotogeniczne miejsce, wypełnione zielenią. Pochowanych jest tam wielu wybitnych Chilijczyków oraz związanych z historią miasta. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowe mauzoleum rodziny Braum.

Niewątpliwie największym atutem Punta Arenas jest otaczająca go przyroda. Surowy krajobraz budzi zarówno podziw, jak i respekt. A do tego można tu na wolności zobaczyć np. pingwiny, które większość z nas ogląda zwykle tylko w zoo.

Isla Magdalena

Jednym z popularniejszych, wycieczkowych celów jest Isla Magdalena. Na tę niewielką wyspę organizowane są rejsy wycieczkowe bezpośrednio z Punta Arenas. Turyści wybierają się tam głównie z jednego powodu. Na Isla Magdalena żyje kolonia pingwinów magellańskich. Jest ich tam ok. 100 000! Spacer w ich towarzystwie będzie doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju. 

Cieśnina Magellana

Na uwagę zasługuje również Cieśnina Magellana, która nazwana została na cześć jej odkrywcy - Ferdynanda Magellana. Przez lata była ważnym szlakiem żeglugowym. Straciła jednak na znaczeniu po powstaniu Kanału Panamskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że warto przyjrzeć się jej z bliska. A przede wszystkim jej fascynującej linii brzegowej. Możesz to uczynić np. podczas wycieczki kajakiem lub w trakcie rejsu. 

Ziemia Ognista

Nieco więcej czasu warto wygospodarować na przemierzenie Ziemi Ognistej (Tierra del Fuego). Pod nazwą tą kryje się archipelag wysp. Ich zachodnia część leży w obrębie Chile, wschodni natomiast znajduje się na terenie Argentyny. Po chilijskiej stronie na uwagę zasługuje Park Przyrody Karukinka, w którym możesz liczyć na niezapomniane doznania wizualne oraz spotkania z licznymi zwierzakami zamieszkującymi jego teren. Wizyta na archipelagu to także okazja do poznania kultury rdzennych mieszkańców tego najbardziej na południe wysuniętego terenu Chile, czyli ludów Kawesqar i Selk’nam. 

Rezerwat Magellana

Siedem kilometrów na zachód od Punta Arenas rozciąga się Rezerwat Magellana (Reserva Nacional Magallanes). Położony jest na wysokości od 350 do 600 m n.p.m.. Porastają go głównie lasy liściaste, które tworzą tam niebywałą scenerię. Na terenie parku wyznaczono 60 km tras pieszych, znajdują się tam również miejsca piknikowe i biwakowe.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon