San Pedro de Atacama

4.22       Zobacz opinie (9)

San Pedro de Atacama to jedno z bardziej niezwykłych miasteczek na mapie Chile. Jest ono bowiem położone na wysokości ok. 2400 m n.p.m., na… pustyni Atacama. Choć wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony turystów osada ta zaczęła rozwijać się w kierunku swoistego kurortu, to wciąż można tu zapoznać się z kulturą rdzennych mieszkańców czy dać się ponieść niesamowitym krajobrazom.

San Pedro de Atacama
San Pedro de Atacama, Chile - © Zielonamapa

Bowiem San Pedro de Atacama stanowi doskonałą bazę wypadową do eksplorowania pustyni Atakama. Na miejscu działają agencje turystyczne, organizujące wycieczki po tym najsuchszym miejscu na ziemi, a także takie aktywności, jak… jazda na desce po piasku (sandboard). W samym miasteczku również jest co robić. Będziesz mógł np. zajrzeć do całkiem ciekawego Muzeum Meteorytu.

Dla kogo?

Jeśli planujesz eksplorowanie pustyni Atakama, to San Pedro de Atacama będzie świetnym punktem wypadowym. Wokół znajduje się mnóstwo atrakcji, jak różowe góry w Valle de la Luna czy słone jezioro Laguna Cejar.

Zdjęcia

 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
 • San Pedro de Atacama
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Latem, które przypada tu na okres od grudnia do lutego, temperatury potrafią być naprawdę nieznośne. Dodatkowo, potęguje je bardzo suchy klimat. Nieco dogodniejsze warunki panują w miasteczku i okolicy od czerwca do sierpnia. Warto też pamiętać, że z racji położenia na sporej wysokości oraz w obrębie pustyni, różnica temperatur między dniem a nocą bywa naprawdę spora. Zabierz więc ze sobą zapas ciepłych ubrań.

Zanim wyruszysz na eksplorowanie niesamowitych, przyrodniczych atrakcji wokół San Pedro de Atacama, poświęć trochę czasu samemu miasteczku. Nie tylko dlatego, że działają tu liczne hotele, hostele, kempingi i knajpki. W nim, jak i w bliskim sąsiedztwie znajdziesz kilka ciekawych i godnych uwagi atrakcji.

Muzeum Meteorytów

W miasteczku działa Muzeum Meteorytów (Museo del Meteorito, Tocopilla 101). Posiada niezwykłą i do tego największą kolekcję meteorytów na świecie (ok. 6000 sztuk), które spadły na pustynię Atakama. Nie martw się, nie spędzisz całego dnia na ich podziwianiu. Turystom zaprezentowanych jest 77 najciekawszych egzemplarzy. To również dobre miejsce, jeśli chcesz poszerzyć swoją astronomiczną wiedzę. 

Iglesia San Pedro

W centrum miasteczka wznosi się Iglesia San Pedro. To uroczy, typowy dla tego zakątka Chile kościółek. Na uwagę zwraca piękne, drewniane sklepienie, bielone ściany i figury świętych w ołtarzu. 

Iglesia de San Isidro

Na północ od San Pedro de Atacama znajduje się uroczy kościółek - Iglesia de San Isidro. To popularny cel wycieczek pieszych lub rowerowych. Bowiem aby się do niego dostać należy pokonać malowniczy kanion. Okolice kościółka oferują bardzo ładne widoki.

Nie da się ukryć, że większość turystów odwiedza San Pedro de Atacama głównie przez wzgląd na niesamowite i szalenie różnorodne krajobrazy. Fani naturalnych, przyrodniczych atrakcji będą tu mieli używanie. Bowiem w bliskim sąsiedztwie miasteczka naprawdę jest co oglądać.

Dolina Księżycowa

Jednym z bardziej zaskakujących miejsc w bliskim sąsiedztwie San Pedro de Atacama jest Dolina Księżycowa (Valle de la Luna). To popularny cel wycieczek rowerowych. Organizowane jest tu również szusowanie na snowboardzie po wydmach. Po górach, które przybierają fantazyjne kształty i różne odcienie różu, bieli i pomarańczu, można też wędrować. A mieniąca się w promieniach słońca sól nadaje temu miejscu mistycznego charakteru.

Dolina Marsowa

Dolina Marsowa (Valle de Marte, zwana też Doliną Śmierci), znajduje się po przeciwnej stronie drogi niż Dolina Księżycowa. Również warto tu zajrzeć przez wzgląd na niesamowite krajobrazy, które przywodzą na myśl inną planetę. 

Laguna Cejar

16 km na zachód od San Pedro de Atacama znajduje się Laguna Cejar. Jest to słone jezioro ze szmaragdową wodą. Po uiszczeniu dość dużej opłaty będziesz mógł się w nim potaplać, a raczej podryfować. Zasolenie jest tak duże, że o normalnym pływaniu nie ma tu mowy.

Gejzery El Tatio

Ok. 80 km na północ od San Pedro de Atacama, przy drodze B-245, będziesz mógł zobaczyć gejzery El Tatio. Położone są na wysokości 4200 m n.p.m. i jest ich 80. Wszystkie są aktywne i najlepiej podziwiać je o świcie, gdy słońce rozświetla fumarole, czyli parowo-gazowe kolumny wydobywające się z ich kraterów. Niezapomniane doświadczenie!

Rezerwat Los Flamencos

Na południowy-wschód od San Pedro de Atacama rozciąga się rezerwat Los Flamencos (Reserva Nacional Los Flamencos). To niezwykłe miejsce, bowiem znajdziesz tu niesamowite laguny, słone równiny, góry i… flamingi, brodzące dostojnie w wodzie. Dzięki szlakom pieszym będziesz miał okazję dotrzeć do licznych, widokowych punktów, które pozwolą w pełni zachwycić się różnorodnością tego zakątka Chile. 

Salar de Atacama

Najbardziej popularnym solniskiem na świecie jest bez wątpienia Salar de Uyuni w Boliwii. Jednak również w Chile będziesz mógł podziwiać niesamowity, solny krajobraz. Ważną częścią rezerwatu Los Flamencos stanowi Salar de Atacama. Jest to słone jezioro mające… 3000 km² powierzchni! To właśnie tu będziesz mógł podziwiać kilka gatunków flamingów.

Laguny Miscanti i Miñiques

Warto również odwiedzić dwie laguny, czyli Miscanti i Miñiques. Położone są na wysokości ponad 4000 m n.p.m., w bliskim sąsiedztwie wulkanu. Widoki rozciągające się z ich okolic zapierają dech w piersi.

Piedras Rojas

Nieopodal lagun warto też zatrzymać się przy Piedra Rojas. To absolutnie zachwycające miejsce, w obrębie którego dominują intensywnie czerwone skały. Można tu też obserwować liczne gatunki zwierząt, w tym nandu (strusie amerykańskie), lisy czy urocze gryzonie zwane vizcachas.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon