Torres del Paine

4.20       Zobacz opinie (10)

Torres del Paine to masyw górski (częściowo objęty ochroną w ramach parku narodowego) na południu Chile, na terenie Patagonii. Ten niesamowicie urozmaicony obszar uznawany jest za najpiękniejszy nie tylko w tym kraju, ale i na całym globie. Między innymi z tego powodu UNESCO ogłosiło go Rezerwatem Biosfery.

Torres del Paine
Torres del Paine, Chile - © Zielonamapa

Trekking w Torres del Paine jest obowiązkowym punktem dla większości turystów odwiedzających Chile Czekają tam na nich dziesiątki kilometrów szlaków, zapierające dech w piersi widoki oraz… liczne obostrzenia. Odkąd Torres del Paine zaczęło być niemalże zadeptywane przez turystów, wprowadzono tam mnóstwo zasad, mających nieco ograniczyć ten proceder. Jedną z nich jest obowiązek zarezerwowania noclegu przed wyruszeniem na tamtejsze trasy, a nocowanie na dziko jest zakazane. Lepiej nie kombinować, by móc w pełni nacieszyć się tym górskim pejzażem i by nie spędzić urlopu uciekając przed strażnikami parku lub płacąc wysokie kary.

Dla kogo?

Marzy Ci się trekking wśród najbardziej niesamowitych, skalnych formacji, w otoczeniu dziewiczej natury? W takim razie nie możesz pominąć Torres del Paine podczas swojego pobytu w Chile.

Zdjęcia

 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
 • Torres del Paine
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Szczyt sezonu przypada w Torres del Paine od grudnia do lutego. Wtedy zapomnij o błogim spokoju i kontemplowaniu widoków w ciszy. W tym okresie Torres del Paine, mimo wprowadzonego ograniczenia ilości turystów na szlakach, i tak jest tłoczno. Pamiętaj, by planując pobyt w jednym z tych trzech miesięcy dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Miejsca noclegowe rozchodzą się wtedy niczym świeże bułeczki. Poza szczytem sezonu w Torres del Paine jest odrobinę spokojniej. Ale tylko odrobinę.

Nie da się ukryć, że Torres del Paine to raj dla fanów natury i pięknych krajobrazów. Symbolem całego parku są trzy, skalne iglice, którym masyw i park zawdzięczają nazwę. Oznacza ona, ni mniej, ni więcej, “niebieskie wieże”.

Mirador las Torres

Najsłynniejszym punktem widokowym w całym parku narodowym jest Mirador las Torres. To właśnie stąd pochodzą liczne zdjęcie ukazujące skalne iglice oraz niewielkie jeziorko. Jeśli nie odwiedzisz tego miejsca, Twój pobyt w Patagonii będzie niepełny. 

Mirador Britanico

Jeśli szukasz równie dobrego punktu widokowego w parku narodowym co Mirador las Torres, wtedy koniecznie wybierz się na trekking do Mirador Britanico. Też oferuje doskonałą panoramę i zwykle jest nieco mniej oblegany przez turystów.

Mirador del Frances

Innym, doskonałym punktem widokowym, położonym po przeciwnej stronie masywu niż Britanico, jest Mirador del Frances. Również i tu możesz liczyć na niezapomniane wrażenia wizualne, które zostaną z Tobą do końca życia.

Jezioro Pahoe

Innym, godnym uwagi jeziorem w tej okolicy jest Pahoe. Akwen ten, przy sprzyjających warunkach, gdy jego tafla nie jest zmącona przez wiatr, pozwala podziwiać idealne odbicie górskich szczytów. Jest ono także popularnym celem wśród kajakarzy.

Jezioro Gray

Jezioro Gray (Lago Gray) jest, obok iglic Torres del Paine, jedną z większych atrakcji parku narodowego. Dzięki organizowanym tam rejsom wycieczkowym będziesz mógł przyjrzeć się z bliska… górom lodowym pływającym po jego tafli! Wrażenie jest niesamowite, w szczególności że tłem dla nich są postrzępione granie tutejszych szczytów. Po jeziorze można też pływać kajakami. Szara toń jeziora może trochę przerażać, w szczególności, gdy człowiek sobie uświadomi, że akwen ten ma nawet 500 m głębokości!

Żeby w pełni docenić potencjał i piękno Torres del Paine warto wybrać się na trekking. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że większość najciekawszych szlaków jest dość długich i wymagają kilkudniowej wędrówki. Nie będziesz żałować poświęconego czasu. Bowiem codziennie będziesz zachwycać się tym przepięknym zakątkiem Chile.

Trasa W

Najpopularniejszym wariantem trasy w obrębie Torres del Paine jest “W”. Nazwa krótka, zwięzła i łatwa do zapamiętania. Nawiązuje do kształtu, jaki szlak ten tworzy na mapie. Przebiega on przez trzy, najważniejsze i najciekawsze obszary Torres del Paine, czyli Dolinę Ascencio, Dolinę Francés i Dolinę Lodowca Gray. Do pokonania jest dystans ok. 80 km. W zależności od tempa oraz kondycji powinieneś na niego przeznaczyć od 4 do nawet 6 dni. Bez względu na to, czy wybierzesz trekking ze wschodu na zachód, czy z zachodu na wschód czeka na Ciebie moc wrażeń wizualnych.

Trasa O

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, wtedy możesz rozważyć 7-8 dniową wyprawę trasą o nazwie “O”. Tu, jak zapewne się domyślasz, ma ona formę pętli, a do pokonania jest dystans 160 km. W trakcie wędrówki będziesz mógł z każdej, możliwej perspektywy spojrzeć na “niebieskie wieże”. W skład tego szlaku wchodzi też opisana wcześniej Trasa W.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon