Valparaiso

3.33       Zobacz opinie (6)

Valparaiso jest jednym z bardziej nietuzinkowych miast na mapie Chile. Położone nad brzegiem oceanu, na zboczach niewielkich wzgórz, może się poszczycić artystyczną atmosferą, świetnymi widokami oraz labiryntem klimatycznych uliczek. To tu znajduje się kwatera główna chilijskiej marynarki wojennej, a także swoją siedzibę ma Kongres Ustawodawczy Chile.

valparaiso

Valparaiso, Chile - © Zielonamapa

Na turystów czeka tu sporo atrakcji. Przede wszystkim każde ze wzgórz Valparaiso może się poszczycić nieco inny klimatem tam panującym. I bynajmniej nie o warunki atmosferyczne chodzi. Knajpki, butikowe hotele, muzea, street art, gwarna atmosfera - to wszystko sprawia, że pobyt w tym chilijskim mieście będzie niezapomnianym i ciekawym doświadczeniem.

Dla kogo?

Valparaiso to przede wszystkim idealna propozycja dla fanów sztuki - zarówno tej klasycznej, jak i ulicznej. Zajrzyj tu również w poszukiwaniu wspaniałych plenerów fotograficznych, niezwykłych kadrów oraz pejzaży.

Zdjęcia

  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
  • Valparaiso
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Położenie Valparaiso jest jego atutem, ale może też stanowić przeszkodę podczas zwiedzania. Strome i niejednokrotnie wąskie uliczki prowadzące na wzgórza mogą być wyzwaniem podczas bardzo upalnych dni. Dlatego planując swoją wizytę w Valparaiso rozważ nieco chłodniejsze miesiące, by nie dusić się w gorącym, przepełnionym spalinami powietrzu.

Podczas zwiedzania Valparaiso na pewno przydadzą się wygodne buty. Bowiem miasto najlepiej eksploruje się właśnie pieszo przy ewentualnym wykorzystaniu specjalnych kolejek (mniejsze wersje wagoników jak na naszą rodzimą Gubałówkę). 

Plaza Sotomayor

Spacer po Valparaiso warto zacząć na jego głównym placu, czyli Plaza Sotomayor. Znajduje się w zachodniej części miasta, niedaleko portu. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest pomnik poświęcony marynarzom, którzy zginęli w bitwie morskiej w Iquique (Monumento a Los Heroes de Iquique). Wokół znajdziesz zabytkowe, piękne budynki, w tym gmach należący do chilijskiej marynarki wojennej. 

Mirador Paseo Yugoslavo

Nieopodal placu Sotomayor znajduje się dolna stacja kolejki Ascensor El Peral. Nią można dostać się do punktu widokowego Mirador Paseo Yugoslavo. Oferuje przepiękną panoramę miasta. Warto tu wpaść zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku. 

Pałac Baburizza

Tuż obok punktu widokowego wznosi się pałac Baburizza (Palacio Baburizza, Monte Alegre 132). Niegdyś należał do chorwackiego biznesmena Pascuala Baburizzy. Ten secesyjny budynek z początku XX wieku zachwyca kutymi, żelaznymi zdobieniami, ciekawymi, drewnianymi dodatkami oraz uroczą wieżyczką. W jego wnętrzach mieści się muzeum sztuki, które obejmuje jedną z czterech, najważniejszych kolekcji obrazów w całym Chile. 

Muzeum Mirador Lukas i punkt widokowy

Fani sztuki powinni także zajrzeć do Muzeum Mirador Lukas (Museo Mirador Lukas, Paseo Gervasoni 448). Poświęcone jest rysownikowi włoskiego pochodzenia - Renzo Pecchenino Raggi, który tworzył pod pseudonimem Lukas. Obdarzony talentem i ogromnym poczuciem humoru za pomocą rysunków komentował rzeczywistość, a jego prace pojawiały się w prasie. 

La Sebastiana Pablo Nerudy

Kolejnym godnym uwagi muzeum jest również Casa Museo La Sebastiana - Pablo Neruda (Ricardo de Ferrari 692). Stworzono go w domu należącym do poety i noblisty Pablo Nerudy. Zakupił go wraz z przyjaciółmi po tym, gdy uznał, że życie w Santiago zaczęło go męczyć. „La Sebastiana” została zrabowana po przewrocie wojskowym w 1973 roku, już po śmierci artysty. Dwadzieścia lat później zaczęło funkcjonować tam muzeum. Na kolekcję składają się stare mapy, morskie pejzaże, a także meble oraz przedmioty niegdyś należące do Nerudy. 

Wzgórze Bellavista i Muzeum pod Otwartym Niebem

Jednym z częściej fotografowanych miejsc w Valparaiso jest wzgórze Bellavista. To właśnie tam znajduje się Muzeum pod Otwartym Niebem (Museo a Cielo Abierto). Podczas spaceru uliczkami tej dzielnicy będziesz mógł obejrzeć 20 murali, które oryginalnie powstały w ramach projektu muzeum. Ale oprócz nich zobaczysz tam prace innych artystów, którzy postanowili zostawić po sobie ślad w tej części miasta.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon