Wyspa Wielkanocna

4.14       Zobacz opinie (7)

Wyspa Wielkanocna (Rapa Nui, Isla de Pascua) to najbardziej odizolowana wyspa należąca do Polinezji Chilijskiej. Miejsce owiane legendami, mistyczne, tajemnicze. Turystów przyciąga na Wyspę Wielkanocną nie tylko panująca tam atmosfera, ale również tamtejsze atrakcje. Plaże z białym lub różowym piaskiem, kamienne posągi, niesamowite widoki oraz możliwość poznania kultury rdzennych mieszkańców.

Wyspa Wielkanocna
Wyspa Wielkanocna, Chile - © Zielonamapa

Warto jednak pamiętać, że dostęp do Wyspy Wielkanocnej jest regulowany przez chilijskie prawo. Goście z zagranicy mogą tam przebywać maksymalnie przez 30 dni. Wymagane jest wcześniejsze zarezerwowanie noclegu oraz dowód zakupu biletu powrotnego, który należy okazać policji w punkcie kontrolnym. Warto zdecydować się na pobyt na wyspie, bo jest to jedno z bardziej niezwykłych miejsc na ziemi.

Dla kogo?

Marzysz o prawdziwej przygodzie i odwiedzeniu unikatowego na skalę światową miejsca? W takim razie już dziś zaplanuj swoje wakacje na Wyspie Wielkanocnej. To również nie lada gratka dla entuzjastów antropologii, dawnych kultur oraz niesamowitych widoków i przyrody.

Zdjęcia

  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
  • Wyspa Wielkanocna
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na pewno w trakcie chilijskiego lata, czyli mniej więcej od grudnia do lutego. Ten ostatni miesiąc zwykle jest najcieplejszy. Największe opady odnotowuje się w kwietniu. Wtedy też najczęściej na wyspie jest najmniej turystów.

Wyspa Wielkanocna, choć nie jest pokaźnych rozmiarów (ma ok. 164  km² powierzchni), to oferuje całkiem sporo atrakcji. Jedynym miasteczkiem na wyspie jest Hanga Roa, z którego możesz zorganizować wycieczkę m.in. do skalnych posągów czy na jedną z plaż.

Hanga Roa

Miasteczko Hanga Roa leży w południowo-zachodniej części Wyspy Wielkanocnej. Znajdziesz tu liczne hotele, pensjonaty, restauracje i puby. Spacer w gąszczu klimatycznych uliczek będzie przyjemnością samą w sobie. W obrębie Hanga Roa znajdziesz też malownicze zatoczki, idealne na relaks, pływanie w oceanie czy nurkowanie. 

Rapa Nui Museum

W północnej części Hanga Roa działa Muzeum Rapa Nui (Museo Rapa Nui; zwane też Muzeum Englerta, na cześć Antona Franza Englerta - misjonarza, badacza wyspy). To całkiem nowoczesna placówka, która przybliża historię i kulturę wyspy. Dzięki wizycie w muzeum nieco lepiej zrozumiesz fenomen Moai, czyli kamiennych figur, z jakich słynie wyspa. 

Ahu Tahai

Ahu Tahai to stanowisko archeologiczne w obrębie Hanga Roa. Na jego terenie znajdziesz trzy platformy ceremonialne (zwane ahu) oraz jeden posąg moai. Tuż obok wznosi się Ahu Ko Te Riku (samotny posąg), a także  Ahu Vai Uri (pięć posągów, jeden obok drugiego, każdy w innym rozmiarze i kształcie). 

Orongo

Na południe od miasteczka i lotniska, obok krateru wulkanu Ranu Kao, znajduje się Orongo. Jest to kamienna wioska ceremonialna, w skład której wchodzi ponad 50 domów wybudowanych z płaskich kamieni. Widoki rozciągające się z wulkanu, jak i atmosfera panująca w tym miejscu mają w sobie swoistą magię. 

Anakena

Anakena, w północnej części wyspy, jest idealnym miejscem relaksu oraz podziwiania moai. Pod nazwą tą kryje się urocza, niewielka plaża z białym piaskiem, za którą wyrastają smukłe, dające cień palmy. Tuż obok wznoszą się platformy z dwoma, kamiennymi posągami. 

Rano Raraku

Obowiązkowym punktem zwiedzania Wyspy Wielkanocnej jest wizyta w obrębie wulkanu Rano Raraku. To właśnie tam znajduje się kamieniołom, w którym “produkowane” były posągi. W Rano Raraku jest ich 400, a na całej Wyspie Wielkanocne… 1000! 

Puna Pau

Puna Pau to niewielki, nieczynny wulkan znajdujący się 7 km na wschód od Hanga Roa. W przeszłości działał tu kamieniołom, w którym pozyskiwano scorię. Scoria jest rodzajem popiołu wulkanicznego o dużej porowatości i niewielkiej twardości, który ma czerwonawy kolor ze względu na zawarty w jego składzie tlenek żelaza. Była wykorzystywana do tworzenia m.in. mniejszych pomników. Obecnie na terenie Puna Pau zobaczyć można pojedyncze kawałki scorii. Ten porośnięty zieloną trawą teren jest przyjemnym celem spacerów.

Zobacz także

Chile
Co zwiedzić w Chile?
Chile
Najlepsze plaże w Chile
Chile
Życie nocne w Chile
Chile
Parki narodowe w Chile
Chile
Aktywnie w Chile
Chile
Poza szlakiem w Chile
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon