Bogota

4.30       Zobacz opinie (10)

Bogota to tętniące życiem centrum kulturalne, historyczne i rozrywkowe Kolumbii. Jak na stolicę przystało, ma do zaoferowania naprawdę dużo. Jej najpiękniejszą i najpopularniejszą wśród turystów dzielnicą jest La Candelaria. Czekają tu na Ciebie urocze, brukowane uliczki, przy których będziesz mógł podziwiać liczne, kolonialne zabytki.

Bogota, Kolumbia - © Zielonamapa

Domy mające nawet 300 lat, muzea (a raczej - mnóstwo muzeów) czy kościoły tworzą barwną i różnorodną miejską przestrzeń. Otoczona wysokimi, andyjskimi szczytami, Bogota miewa nieco bardziej kapryśną pogodę (jest ciut chłodniej i bardziej deszczowo niż w innych częściach Kolumbii). Ale to nic! Bo tę niewielką niedogodność rekompensuje również świetną bazą hotelową, doskonałymi restauracjami oraz pubami czy klubami, które gwarantują dobrą zabawę 365 dni w roku.

Dla kogo?

Twój pobyt w Kolumbii nie będzie w 100% kompletny, jeśli nie odwiedzisz stolicy kraju. Bogota pozwala zagłębić się w historię kraju, ale również w jego tradycje. Bo choć ma nowoczesne zacięcie i chce pędzić z duchem czasu, to nie zapomina o swych korzeniach. Oczywiście Bogota to mocno rozrywkowe miasto. Jeśli więc zależy Ci na dobrej zabawie, to tu masz ją jak w banku!

Zdjęcia

 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
 • Bogota
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na to pytanie odpowiedzieć można prosto i krótko - o każdej porze roku. Bez względu na typ pogody, będziesz miał tam co robić. To duże i różnorodne miasto jest naprawdę świetnym kierunkiem city break’u.

Oczywiście nie samym imprezowaniem, piciem i poznawaniem innych ludzi żyje człowiek. Bogotę warto również poznawać za dnia. Wtedy odkrywa ona przed turystami liczne atrakcje, od zabytków na muzeach kończąc. 

Plaza de Bolívar

Zwiedzanie Bogoty zacznij na jej głównym i najbardziej reprezentacyjnym placu, czyli Plaza de Bolívar. Stoi na nim odlany z brązu pomnik Simóna Bolívara. Otaczające plac budynki reprezentują różne style architektoniczne i tworzą ciekawą kombinację. 

Bogota
Plaza de Bolívar, Bogota, Kolumbia - © Zielonamapa

Museo Colonial

Nieopodal placu działa Museo Colonial (Cra. 6 ##9-77). Jak łatwo się domyślić, placówka ta skupia się na przybliżeniu sztuki kolonialnej. Stała ekspozycja koncentruje się na tóra procesach społeczno-kulturowych, które miały miejsce w XVI, XVII i XVIII wieku. Zbudowane zostały wokół czterech głównych osi: kolonialny wizerunek, doświadczenie podróży (zarówno transatlantyckiej, jak i lokalnej), ludności i miast oraz edukacji. 

Independence Museum - Casa del Florero

Innym, godnym uwagi muzeum w tej części Bogoty jest Independence Museum - Casa del Florero (Cra. 7 #11-28). Wcześniej znane było pod nazwą Muzeum 20 lipca. Po tym, jak w 2010 roku Kolumbia świętowała 200 lat niepodległości, muzeum przeszło renowację. I obecnie oferuje odwiedzającym sześć sal i interaktywną wystawę, która ukazuje, jak doszło do wydarzeń, które rozpętały bunt z 20 lipca 1810 r. i ostatecznie doprowadziły Kolumbię do niepodległości.

Museo Santa Clara

Koniecznie odwiedź również Museo Santa Clara (Cra. 8 ##8-91), które mieści się w kościele. To pełna przepychu i dzieł sztuki świątynia. Kościół zbudowany został w latach 1629-1674, jako jednonawowa konstrukcja. Posiada sklepienie kolebkowe pokryte złotymi motywami kwiatowymi. Ściany zdobi 148 obrazów i rzeźb.

Catedral Primada de Colombia

Oczywiście warto zobaczyć katedrę. Catedral Primada de Colombia wznosi się tuż przy głównym placu. Nie trudno jej nie zauważyć, gdyż to naprawdę potężna budowla. Stanęła w tym miejscu w XVI wieku. W jej wnętrzu znajduje się 12 kaplic. Co więcej, jest ona miejscem pochówku wielu wybitnych postaci z historii Kolumbii (Antonio Nariño, Gregorio Vásquez de Arce y Ceballos i sam Jiménez de Quesada). Zwróć też uwagę na imponujące organy.

Museo del Oro

Któż nie lubi złota? No właśnie! Dlatego obowiązkowym punktem zwiedzania Bogoty jest wizyta w Museo del Oro, czyli Muzeum Złota (Cra. 6 #15-88). Mieści się w nowoczesnym budynku, w którym zgromadzono prawdziwe bogactwa. Na muzealną kolekcję składa się prekolumbijskie złoto, drogocenne kamienie czy niesamowita ceramika. Jest tu co podziwiać!

Museo Quinta de Bolívar

Na wschodnich obrzeżach miasta działa Museo Quinta de Bolívar (Calle 21 No.4A - 30). Zajmuje on wnętrza domu, który należał do Simona Bolivara. Przywódca walk o wyzwolenie Kolumbii uczynił z tej niezwykłej posiadłości swoją siedzibę. Budowla prezentuje architekturę w stylu francuskim. Kiedyś była nieco bardziej udekorowana, co odkryto podczas prowadzonych prac renowacyjnych, które odkryły naścienne malowidła. Nie zmienia to faktu, że rezydencja robi ogromne wrażenie. Dodatkowo, otacza ją przepiękny ogród, z zadbaną roślinnością oraz dużą ilością motyli.

Mirador Torre Colpatria

Jeśli chciałbyś na Bogotę spojrzeć z góry, wtedy koniecznie wybierz się na Mirador Torre Colpatria (Cra. 7 ##24-59). Znajduje się na 48. piętrze budynku Colpatria Tower. Oferuje naprawdę niesamowitą panoramę. Sam wieżowiec ma 162 m wysokości. 

Bogota
Mirador Torre Colpatria, Bogota, Kolumbia - © Zielonamapa

Parque de la Independencia

Koniecznie przespaceruj się również po Parque de la Independencia. Rozciąga się w południowej części miasta. Na jego terenie znajduje się planetarium, ale przede wszystkim Plaza de Toros de Santamaría, czyli arena walki byków. Stadion może pomieścić 14 500 osób i został zbudowany w 1931 roku.

Cerro de Monserrate

Obowiązkowym punktem eksplorowania Bogoty jest wycieczka na Cerro de Monserrate. Szczyt ten, mający ponad 3000 m n.p.m., dominuje w krajobrazie stolicy Bogoty. Na jego wierzchołki znajduje się sanktuarium - poplarny cel pielgrzymkowy. Na Cerro de Monserrate możesz się dostać na kilka sposobów. Przede wszystkim koleją linową, której dolna stacja znajduje się w niedużej odległości od Museo Quinta de Bolívar. Oczywiście możesz też zdobyć górę na piechotę. Po trzecie, zawiezie Cię tam również kolej szynowa (dolna stacja w tym samym miejscu, co kolei linowej). Po dotarciu na szczyt będziesz mógł podziwiać 8-milionową stolicę niemal jak z lotu ptaka. Panorama robi naprawdę piorunujące wrażenie. 

Cerro de Guadelupe

Piękne widoki oferuje również Cerro de Guadelupe. Jego niewątpliwym atutem jest przede wszystkim to, że dociera tam nieco mniej turystów niż na Monserrate. Mieszkańcy Bogoty wolą odwiedzić Guadelupe, ponieważ oferuje dużo ładniejszą i szerszą panoramę. Na wzgórze to można wjechać autem.

Bogota wie, jak się bawić. I swoją pozytywną atmosferą zaraża tych, którzy zdecydują się ją odwiedzić i eksplorować również po zapadnięciu zmroku. Według różnych rankingów Bogota jest numerem 1 w Kolumbii, jeśli chodzi o kluby i bary. Wybór jest ogromny. Najwięcej z nich znaleźć można w dzielnicach zwanych Zona T i Zona Rosa.

El Mono Bandido Zona T

Na drinka koniecznie wpadnij do El Mono Bandido w Zona T. Stali bywalcy cenią bar za niesamowity wystrój wnętrz oraz panującą tam atmosferę. Bez wątpienia jest to świetne miejsce na spotkanie zarówno we dwoje, jak i w większej grupie.

Video Club

Chciałbyś potańczyć w jednym z najpopularniejszych klubów Bogoty? W takim razie od razu wybierz się do Video Club (Calle 64). Przede wszystkim grane są tam klimaty elektro, a główna sala może pomieścić aż 600 osób! Na niepowtarzalną atmosferę klubu wpływa również fakt, że mieści się w świetnie zaadaptowanym budynku dawnego magazynu.

Theatron

Theatron to szczególne miejsce na imprezowej mapie Bogoty. Jest to bowiem gigantyczny klub z trzynastoma (!) salami tanecznymi, który może pomieścić 5000 gości. Funkcjonuje głównie jako klub gejowski, ale przyciąga ludzi każdej orientacji seksualnej, wyznania czy koloru skóry. Tancerze gogo, występy transseksualnych artystów, do tego międzynarodowe towarzystwo i naprawdę mega imprezowy klimat.

Club Octava

Na uwagę zasługuje również Club Octava (C1414BFH, Av. Cnel. Niceto Vega 5702). Z pewnością wyróżnia go mocno futurystyczny wystrój, który dobrze koresponduje z graną tu muzyką elektroniczną. Dość szybko zapełnia się gośćmi, więc jeśli chcesz znaleźć dla siebie kawałek parkietu, tu przyjdź tu odrobinę wcześniej.

Vintrash 

Warto też wpaść do Vintrash (Avenida Calle 85, Cundinamarca). Klub słynie z odbywających się co tydzień imprez pod wiele mówiącą nazwą: Gringo Tuesdays. W ich trakcie turyści spotykają się tu z Kolumbijczykami, by szlifować swój hiszpański, przy okazji pijąc drinki i dobrze się bawiąc. Klub oferuje też rozrywki pod postacią piłkarzyków czy wszelkiej maści barowych gier. 

Latino Power

Latino Power to propozycja dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z lokalną, latynoamerykańską sceną muzyczną. Klub gości artystów nie tylko z Kolumbii, ale również innych państw Ameryki Południowej. Świetna atmosfera, więcej lokalesów nicz turystów.

Statua Rota Chapinero

Na piwo warto wstąpić do Statua Rota Chapinero. Miejsce to oferuje nieco spokojniejszą atmosferę - wprost idealną, żeby rozkoszować się trunkiem z pianką. Na uwagę zasługuje również serwowane tu jedzenie - jest naprawdę bardzo smaczne.

Zobacz także

Kolumbia
Co zwiedzić w Kolumbii?
Kolumbia
Najlepsze plaże w Kolumbii
Kolumbia
Życie nocne w Kolumbii
Kolumbia
Parki narodowe w Kolumbii
Kolumbia
Aktywnie w Kolumbii
Kolumbia
Poza szlakiem w Kolumbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon