Cali

3.50       Zobacz opinie (12)

Cali, choć zwykle nie znajduje się na listach topowych miejsc do odwiedzenia w Kolumbii, powinno Cię jednak zainteresować. Głównie wtedy, jeśli kochasz tańczyć. To kolumbijskie miasto żyje, oddycha i karmi się jednym, głównym rytmem. A mianowicie… rytmem salsy. Muzyka i taniec są nieodłącznymi elementami tutejszej egzystencji. Jednak nie samą zabawą żyje człowiek. Cali ma turystom do zaoferowania również kilka ciekawych zabytków czy muzeów.

Cali

Cali, Kolumbia - © Zielonamapa

Czekają tu na Ciebie również przyjemne parki. A okoliczne góry pozwalają cieszyć się pieszymi wędrówkami w otoczeniu wspaniałych krajobrazów. Pobyt w Cali może być więc całkiem urozmaicony. A mniejsza ilość turystów pozwoli nieco lepiej i dogłębniej przyjrzeć się typowemu, kolumbijskiemu życiu, z całym jego kolorytem.

Dla kogo?

Cali to propozycja dla wszystkich fanów salsy. Jeśli się do nich zaliczasz, to koniecznie odwiedź to kolumbijskie miasto. Cali przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy szukasz odrobinę mniej turystycznych miejsc, które pozwolą Ci zgłębić lokalną kulturę czy historię.

Zdjęcia

  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
  • Cali
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Cali to dobry kierunek city break’u. W przypadku tego miasta pogoda nie gra roli, więc termin wizyty możesz dowolnie dopasować do swoich potrzeb. Jeśli jednak chcesz się cieszyć najlepszą pogodą, wtedy rozważ odwiedziny w okresie od grudnia do lutego.

Cali przez lata miało przydomek jednego z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie. Jednak sporo się w tym temacie zmieniło i obecnie turyści coraz pewniej i śmielej tam zaglądają. Czeka na nich zabytkowe, przyjemne centrum z kilkoma godnymi uwagi zabytkami.

Iglesia de San Antonio

Jednym z ważniejszych zabytków Cali jest Iglesia de San Antonio (Carrera 10, Esquina Calle 1 oeste #SN). Budowa tego kościoła zaczęła się w I połowie XVIII wieku. Wyróżniają go drewniane rzeźby świętych.

Parque San Antonio

Kościół św. Antoniego warto odwiedzić również z innego względu. Znajduje się on w Parque San Antonio. Jego teren jest pagórkowaty i oferuje naprawdę sporo punktów widokowych, z których podziwiać można rozciągające się w dole miasto.

Iglesia La Merced

Najstarszym kościołem w Cali jest Iglesia La Merced (Cra. 3 #6 - 62). Jego budowa rozpoczęła się w XVI wieku. Utrzymany jest w kolonialnym stylu, z bielonymi ścianami. Wnętrze to długa, wąska nawa główna. Całość utrzymana w barokowym stylu. W ołtarzu głównym zobaczyć można figurę patronki miasta - Virgen de las Mercedes (Dziewicę Miłosierdzia). 

Muzeum Archeologiczne

W dawnym, klasztornym budynku, tuż obok Iglesia La Merced, działa Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico La Merced, Cra. 4 #59). W jego zbiorach zobaczyć można przede wszystkim prekolumbijskie artefakty, głównie ceramikę. Mimo niedużej kolekcji, naprawdę warto tu wstąpić.

Muzeum Złota Calima Banku Republiki

Nieopodal kościoła La Merced znajduje się Muzeum Złota Calima Banku Republiki (Museo del Oro Calima del Banco de la República, Cl. 7 #4-69). Na ekspozycję składa się 615 prekolumbijskich artefaktów ze złota, ceramiki, kamienia, drewna czy muszli oraz inne przedmioty etnograficzne, należących do społeczeństw zamieszkujących region znany archeologicznie jako Calima.

Muzeum La Tertulia

Warto też odwiedzić Muzeum La Tertulia (Museo La Tertulia, Oeste, Cra. 1 ), które wcześniej znane było jako Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W muzealnych zbiorach znaleźć można różnorodną kolekcję sztuki głównie kolumbijskiej, ale również pochodzącej z innych części Ameryki Południowej. Na tę placówkę składają się w sumie trzy budynki: główna galeria z 300 pracami artystów krajowych i międzynarodowych oraz warsztatu artystycznego dla dzieci; teatr artystyczny znany jako Cinemateca; restauracja.

Ogród Zoologiczny

Na zachód od centrum miasta warto odwiedzić ogród zoologiczny (Zoológico de Cali, Cra. 2a Oe.,). Uznawane jest za najlepszą tego typu placówkę w całej Kolumbii. Podziwiać tam można przede wszystkim rodzime gatunki zwierząt, w tym m.in. kapibary, mrówkojady czy liczne małpy. Zobaczyć też można tygrysy, flamingi, ale na uwagę zasługuje również niesamowita roślinność, jaka porasta teren ogrodu.

Zobacz także

Kolumbia
Co zwiedzić w Kolumbii?
Kolumbia
Najlepsze plaże w Kolumbii
Kolumbia
Życie nocne w Kolumbii
Kolumbia
Parki narodowe w Kolumbii
Kolumbia
Aktywnie w Kolumbii
Kolumbia
Poza szlakiem w Kolumbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon