Ciudad Perdida

3.67       Zobacz opinie (6)

Pośród szczytów gór Sierra Nevada de Santa Marta znajduje się… Zaginione Miasto, czyli Ciudad Perdida. Zapytasz się, jak może być zaginione, skoro wszyscy wiedzą, gdzie się znajduje? Otóż Ciudad Perdida, należące do ludu Taironi, podbite zostało przez Hiszpanów. Mieszkańcy zostali zgładzeni, a miasto przejęła natura. Bujna roślinność tak skutecznie zarosła Ciudad Perdida, że dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia ponownie go odkryto.

ciudad perdida

Ciudad Perdida, Kolumbia - © Zielonamapa

Warto dodać, że odkrywcami miasta byli… złodzieje, którzy zajmowali się przeszukiwaniem starych grobowców. Dopiero po jakimś czasie kolumbijskim władzom oraz archeologom udało się ten teren objąć ochroną. Według badań antropologicznych Ciudad Perdida zostało zbudowane około 700 roku naszej ery i było najważniejszym ośrodkiem miejskim wśród 250 osad indiańskich odkrytych do tej pory na terenie Sierra Nevada de Santa Marta. Jego populacja wahała się od 1400 do 3000 mieszkańców. Domy, mające fundamenty zbudowane na planie koła, usytuowane były na specjalnych tarasach. Wycieczka do Ciudad Perdida zajmuje ok. 4-5 dni. W tym czasie będziesz wędrować po górach pod opieką lokalnych przewodników. Agencje turystyczne organizujące wyprawy do miasta działają głównie w Santa Marta.

Dla kogo?

Jeśli masz w sobie żyłkę odkrywcy i chciałbyś zobaczyć jedno z lepiej zachowanych, antycznych miast w tej części Kolumbii, to koniecznie rozważ wycieczkę do Ciudad Perdida. Pamiętaj jednak, że wyprawa do Zaginionego Miasta jest propozycją dla osób, które mają dobrą kondycję i choć minimalne doświadczenie w górskich trekkingach.

Zdjęcia

  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
  • Ciudad Perdida
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Góry Sierra Nevada de Santa Marta są mocno wilgotne. Jeśli dorzucić do tego lejący się z nieba deszcz, to otrzymujesz przepis na niezbyt udaną wycieczkę. Dlatego, jeśli chcesz się cieszyć najlepszymi warunkami do trekkingu i eksplorowania ruin, zaplanuj między styczniem a marcem lub w sierpniu. Musisz jednak liczyć się z tym, że na szlaku nie będziesz jedynym turystom.

Zobacz także

Kolumbia
Co zwiedzić w Kolumbii?
Kolumbia
Najlepsze plaże w Kolumbii
Kolumbia
Życie nocne w Kolumbii
Kolumbia
Parki narodowe w Kolumbii
Kolumbia
Aktywnie w Kolumbii
Kolumbia
Poza szlakiem w Kolumbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon