Medellin

3.91       Zobacz opinie (11)

Któż nie słyszał o Medellin - mieście Pablo Escobara, słynnego kolumbijskiego barona narkotykowego? Chyba nie ma takiej osoby. Z pewnością w rozsławieniu Medellin pomógł również serial “Narcos”. Choć można by się zastanawiać, czy o taką sławę temu miastu chodziło. Z drugiej strony, nie ważne co mówią, ważne by mówili. A turyści do Medellin lgną. I to nawet częściej niż do kolumbijskiej stolicy.

Medellin

Medellin, Kolumbia - © Zielonamapa

Oczywiście ogromną popularnością cieszy się zwiedzanie miasta szlakiem Pablo Escobara (można np. odwiedzić jego grób, czy pojechać do miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się jego hacjenda, a obecnie park rozrywki). Jednak znaleźć tu też można inne, niekoniecznie związane z kartelem atrakcje. Na uwagę zasługuje na pewno nowoczesny Explora Park, ogród botaniczny, Parque Natural Cerro El Volador oferujący piękne widoki czy Muzeum Sztuki Współczesnej. Jak widać, Medellin ma sporo do zaoferowania i pracuje na to, by zacząć być kojarzonym z kulturą, sztuką i rozwojem.

Dla kogo?

Jeśli jesteś fanem serialu “Narcos” to pewnie Medellin będzie pierwszym miastem, jakie odwiedzisz w Kolumbii. Może Cię jednak zaskoczyć fakt, że oprócz miejsc związanych z Pablo Escobarem i jego świtą, znajdziesz tam masę innych atrakcji. Medellin to ciekawa propozycja dla osób lubiących zwiedzanie i spacery. W mieście znaleźć można liczne muzea oraz parki oferujące możliwość przebywania wśród pięknej roślinności i widoków.

Zdjęcia

  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
  • Medellin
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bez względu na porę roku czy pogodę Medellin będzie godne Twojej uwagi. Miasto oferuje sporo atrakcji, zarówno tych pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Poznawanie miasta będziesz więc mógł dogodnie dopasować do panujących w danym czasie warunków. I jedno jest pewne - nudzić się nie będziesz.

Na zwiedzanie Medellin warto wygospodarować nieco więcej czasu. Optymalne będą 2-3 dni. W ich trakcie odwiedzisz nie tylko muzea czy atrakcje w centrum miasta, ale będziesz też mógł zawitać do miejsc na jego obrzeżach.

Plaza Botero

W obrębie ścisłego centrum odwiedź Plazę Botero. Jest to plac rozciągający się przed Muzeum Antioquia. Znajdują się na nim 23 abstrakcyjne rzeźby z brązu stworzone przez światowej sławy kolumbijskiego artystę Fernando Botero. Jednym z bardziej znanych posągów jest ten ukazujący pulchną kobietę czy kota. 

Museo de Antioquia

Jednym z ważniejszy muzeów Medellin jest Museo de Antioquia (Cl. 52 #52-43). Na muzealną ekspozycję składa się około 100 dzieł sztuki podarowanych przez kolumbijskiego artystę Fernando Botero. Muzeum posiada również kolekcję sztuki przedkolumbijskiej, kolonialnej i współczesnej.

Museo de Arte Moderno

Na uwagę zasługuje również Muzeum Sztuki Współczesnej (Museo de Arte Moderno, Cra. 44 ##19a-100). Przybliża ona dzieła kolumbijskich artystów. Również i tu podziwiać można prace Fernando Botero. Muzeum warto też odwiedzić przez wzgląd na ciekawą architekturę budynku, w jakim się znajduje.

Museo el Castillo

Trochę Europy w Ameryce Południowej? Takie rzeczy tylko w Museo el Castillo (Cl. 9 Sur #32-269). To gotycki zamek, jakiego nie powstydziłoby się żadne miasto położone na starym kontynencie. W jego wnętrzach działa muzeum, jednak największą atrakcją są zamkowe, piękne ogrody.

Museo Casa de la Memoria

Museo Casa de la Memoria (Muzeum - Dom Pamięci, Parque Bicentenario, Cl. 51 #36-66) poświęcone jest ofiarom konfliktów zbrojnych do jakich doszło w Medellin, jak i całej Kolumbii. Pozwala na nieco lepsze zrozumienie wydarzeń, jakie miały miejsce w samym mieście oraz na poznanie historii osób walczących o prawa człowieka. 

Explora Park

Podczas pobytu w Medellin koniecznie odwiedź Explora Park (Parque Explora, Cra 52 ##73-75). Jest to nowoczesne centrum dydaktyczno-poznawcze, które oferuje 300 interaktywnych instalacji, ogromne (największe w Ameryce Południowej) słodkowodne akwarium oraz planetarium. Spodoba się tu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dodatkowo, wokół obiektu rozciąga się przepiękny park. 

Jardín Botánico

Na spacery wybierz się do ogrodu botanicznego (Jardín Botánico, Cl. 73 ##5114).Rozciąga się tuż obok Parku Explora. Obejmuje teren 14 ha i pozwala na podziwianie prawie 1000 różnych roślin. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, w efekcie jest to ulubiony cel przechadzek i relaksu tak turystów, jak i mieszkańców miasta. 

Pueblito Paisa

Jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest Pueblito Paisa na szczycie wzgórza Cerro Nutibara. To replika miasta z przełomu wieków z Antioquii. Zobaczysz tam uroczy plac miejski z fontanną, kilka zabudowań oraz kościół. Miejsce to jest cały czas rozwijane. Ale przede wszystkim warto tu wpaść przez wzgląd na rozległą, miejską panoramę

Parque Natural Cerro El Volador 

Na spacer warto wybrać się do pięknego Parque Natural Cerro El Volador. Znajduje się w zachodniej części miasta, blisko ścisłego centrum. Obejmuje liczne trasy piesze, które oprócz możliwości przebywania na łonie natury pozwalają również na podziwianie pięknych widoków. Doskonałe miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta.

Grób Pablo Escobara

Baron narkotykowy został pochowany na Cementerio Jardines Montesacro, który znajduje się blisko południowego krańca miasta. Możesz tam dotrzeć samodzielnie lub wykupić wycieczkę z jedną z agencji turystycznych. Oferują one zwiedzanie miasta śladami Pablo Escobara, w tym wizytę na wspomnianym cmentarzu. 

Hacienda Napoles

Hacienda Napoles (Kilómetro 165 de la Autopista Medellín-Bogotá Puerto Triunfo, Doradal, Antioquia) pełniła rolę ekskluzywnej posiadłości Pablo Escobara. To tam stworzył swoje prywatne zoo, do którego sprowadzał różne, egzotyczne zwierzęta. Po śmierci barona miejsce to popadło w ruinę, a częściowo zostało rozebrane, zaś zwierzęta albo uciekły, albo zginęły. Obecnie w miejscu tym znajduje się… park rozrywki (Parque Temático Hacienda Nápoles), który obejmuje aquapark czy zoo bez klatek. W efekcie, zamiast pamiątki po narkotykowym królestwie otrzymuje się… miejsce dla rodzin z dziećmi.

Zobacz także

Kolumbia
Co zwiedzić w Kolumbii?
Kolumbia
Najlepsze plaże w Kolumbii
Kolumbia
Życie nocne w Kolumbii
Kolumbia
Parki narodowe w Kolumbii
Kolumbia
Aktywnie w Kolumbii
Kolumbia
Poza szlakiem w Kolumbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon