Arequipa

4.27       Zobacz opinie (11)

Na pewno podczas poszukiwania informacji na temat Arequipy spotkałeś się z określeniem, że jest to miasto położone w cieniu wulkanów. Często nazywana jest też białym miastem. W obu przypadkach raczej domyślasz się, jakie źródło mają oba określenia. Arequipa faktycznie znajduje się u podnóża wulkanów (Misti, Chachani i Pichu Pichu), których ośnieżone szczyty dominują w krajobrazie okolicy.

arequipa

Arequipa, Peru - © Zielonamapa

Jej stare miasto, na terenie którego znajduje się 500 budynków w stylu kolonialnym, wpisane został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wiele obiektów zbudowano z białej, wulkanicznej skały zwanej sillar.  Arequipa pozwala też na moc kulinarnych doznań. A to wszystko za sprawą licznych, doskonałych restauracji działających w ścisłym centrum. Okolica miasta to żyzne ziemie czy wspaniałe doliny. A 100 km na północny-zachód od Arequipy znajduje się słynny kanion Colca.

Dla kogo?

Odwiedź Arequipę, jeśli lubisz zwiedzać, ale jednocześnie cenisz piękne, górskie widoki. Miasto gwarantuje i jedno, i drugie. Spacer po zabytkowym centrum jest jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem. Fani próbowania lokalnych smaków będą mogli skorzystać z bogatej oferty restauracji.

Zdjęcia

  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
  • Arequipa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Arequipa będzie dobrym wyborem o każdej porze roku. Bez względu na pogodę zawsze jest tu co robić. Natomiast jeśli chciałbyś połączyć zwiedzanie z aktywnościami outdoorowymi, wtedy celuj w okres od kweitnia do czerwca.

Większość atrakcji Arequipy koncentruje się na jej starówce. Weź jednak pod uwagę, że zajmuje ona powierzchnię ponad 300 ha. Jest tam więc co oglądać i gdzie spacerować.

Plaza de Armas

Zwiedzanie miasta zacznij na jego głównym i najbardziej reprezentacyjnym placu. Chodzi oczywiście o Plaza de Armas. To właśnie plac zapoczątkował rozwój Arequipy, po tym, jak miasto zostało założone 15 sierpnia 1540 roku przez Garcíę Manuela de Carvajala. Wokół Plaza de Armas znajdziesz jedne z ważniejszych zabytków w mieście.

Katedra

Przy północnej części placu wznosi się najważniejszy kościół Arequipy, czyli katedra. Zbudowana została z sillar, czyli ciosanego kamienia pochodzenia wulkanicznego. Jej fasada składa się z kolumn z kapitelami korynckimi. Kilka razy katedra była niszczona przez trzęsienia ziemi (ostatni raz w 2001 roku). Na szczęście nie wpływały one na całą konstrukcję budowli. Wnętrze katedry jest jasne i przestronne. Koniecznie zwróć uwagę na piękną, rzeźbioną ambonę. Turyści mogą też wspiąć się na dzwonnicę, by podziwiać miejską panoramę. Przy świątyni działa też Muzeum Katedralne z ciekawymi zbiorami.

Muzeum Santuarios Andinos

Na południe od głównego placu działa Muzeum Santuarios Andinos (Museo Santuarios Andinos - MUSA, C. la Merced 110). Słynie przede wszystkim z jednego, wyjątkowego eksponatu, jakim jest mumia Juanity. Została ona złożona w darze w Andach, przez Inków. Oprócz tego muzeum przybliża lokalną historię i tradycje.

Klasztor św. Katarzyny

Klasztor św. Katarzyny (Monasterio de Santa Catalina, Santa Catalina 301), to obok katedry, jeden z najbardziej charakterystycznych i imponujących budynków w mieście. To doskonały przykład architektury kolonialnej, który przyciąga tłumy turystów. Jest to cały kompleks, który ufundowany został pod koniec XVI wieku przez Donę Marię de Guzman. Składa się na niego 100 pomieszczeń, kościół zbudowany w II połowie XVII wieku oraz trzy dziedzińce. Wszystkie obiektu powstały z lokalnej skały, czyli sillar. Klasztor zachwyca przede wszystkim feerią barw. Ściany budynków pomalowane są intensywnymi farbami w kolorach m.in ochry i błękitu. Zachowało się tam sporo oryginalnego wyposażenia. W efekcie przekroczenie progu klasztoru pozwala na chwilę przenieść się w czasie.

Mirador de Yanahuara

Jeśli chciałbyś spojrzeć na miasto z góry, wtedy koniecznie wybierz się na punkt widokowy Mirador de Yanahuara (Miguel Grau, Yanahuara). Doskonale widać stąd starówkę, jak i otaczajace Arequipę imponujące szczyty wulkanów. W pobliżu znajdziesz też kilka niezłych restauracji. 

Park Selva Alegre

Na spacer poleca się Park Selva Alegre, który znajduje się u zbiegu dwóch rzek. Na jego terenie znajduje się sztuczne jezioro, mini zoo oraz place zabaw. Jest to więc idealne miejsce, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Często można też tu spotkać piknikujące familie.

Zobacz także

Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon