Colca

4.22       Zobacz opinie (9)

Kanion Colca pojawia się na pierwszym lub drugim miejscu (zaraz za Machu Picchu) wszelkich rankingów najpopularniejszych atrakcji turystycznych Peru. I nie powinno to nikogo dziwić. Bowiem Colca jest najgłębszym kanionem na świecie. Mierzy ponad 100 km długości, a jego ściany osiągają nawet po 3-4 km wysokości. Co ciekawe, kanion po raz pierwszy został przebyty w 1981 roku przez… krakowskich kajakarzy z klubu “Bystrze”.

colca

Colca, Peru - © Zielonamapa

Ten wyczyn zapisał ich nie tylko na kartach historii, ale sprawił, że znaleźli się w Księdze Rekordów Guinnessa. Ponieważ jako pierwsi dotarli do wielu miejsc w kanionie, to nadawali im polskie nazwy. Stąd w Colca znaleźć można np. wodospady im. Jana Pawła II. Obecnie kanion stanowi popularny cel wycieczek, głównie pieszych. A liczne punkty widokowe pozwalają podziwiać zarówno przełom rzeki Rio Colca, jak i szybujące ponad nim kondory.

Dla kogo?

Odwiedź kanion Colca, jeśli zależy Ci na spektakularnych widokach oraz na bliskim kontakcie z natura. Tu masz gwarantowane jedno i drugie. Wizyta w kanionie może być też ciekawą propozycją, jeśli Twoim hobby jest poszukiwanie polskich śladów podczas podróży po różnych krajach.

Zdjęcia

 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
 • Colca
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na pewno latem, gdy pogoda będzie najpewniejsza. Jednak pamiętaj, że z racji dużej wysokości nawet w wakacyjnych miesiącach może być tu chłodniej. Dlatego zabierz ze sobą cieplejszą bluzę, czapkę z daszkiem oraz kurtkę.

Nie da się ukryć, że kanion Colca zachwyca. Rozległe, górskie krajobrazy. Płynąca w dole rzeka. Latające ponad głowami kondory. To wszystko sprawia, że kanion powinien być obowiązkowym punktem podczas objazdówki Peru.

Kanion Colca

Kanion Colca to jeden z turystycznych symboli Peru. Znajduje się na na południu kraju, jakieś 160 km od miasta Arequipa. Ma imponująca długość ponad 100 km, a jego skalne ściany osiągają nawet 3-4 km wysokości. Jego dnem płynie rzeka Rio Colca, którą po raz pierwszy pokonali w 1981 roku polscy kajakarze. Obecnie w obrębie kanionu organizowane są wycieczki piesze, które pozwalają dotrzeć m.in. do malowniczej, położonej nad rzeką Oazy Sangalle. Ale oczywiście nie jest to jedyny, trekkingowy cel. Znajdziesz ich tu znacznie więcej. Pamiętaj jednak, by mierzyć siły na zamiary. Bowiem wiele tras w obrębie kanionu jest długich i trudnych, a ich pokonanie wymaga niejednokrotnie rozłożenia wędrówki na kilka dni.

Mirador Cruz del Cóndor

Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych, z których można podziwiać kanion Colca jest Mirador Cruz del Cóndor. Znajduje się on przy drodze nr 109 na wschód od miejscowości Cabanaconde. Można tu również obserwować kondory, które w szczególności rano unoszą się ponad kanionem.

Mirador de San Miguel

Nieopodal znajduje się inny punkt widokowy - Mirador de San Miguel. Jest on zwykle nieco mniej oblegany przez turystów. Dzięki panującej tam kameralnej atmosferze będziesz mógł w spokoju kontemplować wspaniałe krajobrazy.

Cabanaconde

Wioska Cabanaconde to dobra baza wypadowa do eksplorowania kanionu Colca. W jej pobliżu znajdziesz kilka świetnych punktów widokowych. Zaczyna się tu też szlak wiodący do oazy Sangalle.

Zobacz także

Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon