Cotahuasi

3.50       Zobacz opinie (6)

Peru ma szczęście do kanionów. Bowiem to na terenie tego państwa znajdują się dwa, najgłębsze kaniony na świecie. Pierwszym jest Colca, a drugim Cotahuasi położony w regionie Arequipa. W najgłębszym punkcie kanion wcina się w ziemię na około 3535 metrów. Przez wzgląd na swoje walory geologiczne oraz ogromną bioróżnorodność pojawił się na Liście Wstępnej UNESCO, jako kandydat do znalezienia się pod pełnym protektoratem tej organizacji.

Cotahuasi

Cotahuasi, Peru - © Zielonamapa

Najlepszą bazą wypadową do eksplorowania kanionu jest niewielkie miasteczko Cotahuasi, do którego można dojechać autobusem lub własnym środkiem transportu. Okolica obfituje w liczne szlaki piesze, które pozwolą Ci spojrzeć na kanion z góry, jak i przyjrzeć mu się z bliska. A jest tu co podziwiać! Kanion obejmuje kilka różnych ekosystemów i siedlisk, od pustyń przybrzeżnych po wysokie andyjskie wilgotne lasy. Jego obszar porastają niesamowite rośliny, pomiędzy którymi żyją liczne gatunki ptaków i ssaków.

Dla kogo?

Jeśli lubisz miejsca, które są swoistymi “rekordzistami”, wtedy koniecznie zaplanuj wizytę w drugim, najgłębszym kanionie świata. To również doskonała propozycja, jeśli preferujesz piesze wędrówki i podziwianie z bliska różnych gatunków roślin czy zwierząt.

Zdjęcia

  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
  • Cotahuasi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z wizytą celuj w miesiące suche. W porze deszczowej drogi wiodące do Cotahuasi potrafią być zalane lub zasypane przez kamienie, w efekcie nie da się tam dojechać, ani później wyjechać. W tym okresie bywają też problemy z zaopatrzeniem, a w lokalnych sklepach może brakować podstawowych produktów.

Bez wątpienia kanion Cotahuasi przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz piesze wędrówki. Tu okazji do trekkingów będziesz miał pod dostatkiem, bowiem do większości ciekawych miejsc czy punktów widokowych najłatwiej dotrzeć o własnych siłach.

Trekkingi w Cotahuasi

Większość turystów odwiedzających kanion Cotahuasi decyduje się na trekkingi. Na tym terenie wyznaczono sporo szlaków pieszych. Część jest świetnie ogarnięta, część niekoniecznie. Ale do najpopularniejszych miejsc będziesz mógł sprawnie i raczej bezproblemowo dotrzeć. Na pewno warto wybrać się na punkt widokowy Mirador Canon de Cothausi, który znajduje się stosunkowo blisko miejscowości o tej samej nazwie. Popularnym celem jest oczywiście wodospad Sipia czy termalne źródła.

Kanion Cotahuasi obfituje w liczne, naturalne atrakcje, które sprawią, że pobyt w nim będzie niezapomnianym doświadczeniem. Oprócz wspaniałych formacji skalnych czekają tu też na Ciebie wodospady czy rozległe widoki.

Wodospad Sipia

10 km od miasteczka Cotahuasi znajduje się jeden z najpiękniejszych wodospadów w kanionie, czyli Sipia. Ma 150 m wysokości i oferuje zarówno wspaniałe doznania wizualne, jak i mocne doznania dźwiękowe.

Gorące źródła Luicho

Kolejną, godną uwagi naturalną atrakcją jest Luicho. Pod tą nazwą kryją się termalne źródła. Bowiem kanion znany jest również ze swej geotermalnej aktywności. Są to źródła siarkowe, które słyną z leczniczych właściwości. Mają temperaturę między 33°C do 38°C, która w połączeniu z pierwiastkami w wodzie świetnie wpływają na problemy reumatyczne, problemy z układem kostno-stawowy, a także działają relaksacyjnie. Wstęp na teren źródeł jest odpłatny, ale nie jest to duży koszt.

Toro Muerto

Toro Muerto to może nie do końca atrakcja z cyklu tych w 100% naturalnych, ponieważ są one dowodem na istnienie w kanionie cywilizacji sprzed… 1000 lat! Odnalezione tu petroglify, czyli naskalne malowidła, powstały na wiele lat wcześniej niż cywilizacja Inków. Archeolodzy mieli tu pełne ręce roboty, bowiem skatalogowali kilka tysięcy przedstawień roślin i zwierząt. Toro Muerto znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejscowości Corire.

Bosques de Cactus de Judiopampa

Fani kaktusów koniecznie powinni odwiedzić Bosques de Cactus de Judiopampa. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, które można by określić jako… kaktusowy las. Podziwiać tam można wspaniałe i ogromne okazy sukulentów.

Zobacz także

Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon