Cuzco

4.08       Zobacz opinie (13)

Cuzco to jedno z ważniejszych miast Peru. Przede wszystkim dlatego, że było stolicą imperium Inków. Założone zostało w XIII wieku i przez trzy, kolejne stulecia należało do tego ludu. Później miasto podbili Hiszpanie, którzy uczynili z niego swoją bazę do prowadzenia dalszej kolonizacji. Na szczęście nie zniszczyli wszystkiego, co inkaska kultura stworzyła.

Cuzco

Cuzco, Peru - © Zielonamapa

Coś zburzyli, coś przebudowali. W efekcie Cuzco stanowi obecnie ciekawy przykład kolonialnej architektury wymieszanej ze śladami po Inkach. Z tego też powodu znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W mieście znajdziesz sporo interesujących zabytków, a do najważniejszych należą pozostałości Świątyni Słońca oraz katedra. Warto też odwiedzić twierdzę Sacsayhuamán, z którego rozciąga się fenomenalna panorama Cuzco i okolicy.

Dla kogo?

Na pewno odwiedź Cuzco, jeśli fascynuje Cię kultura Inków. Tu będziesz mógł zgłębiać jej dzieje, a co więcej miasto stanowi dobrą bazę wypadową m.im. do Machu Picchu. Cuzco spodoba się też osobom lubiącym zwiedzać. Czeka tu na nich naprawdę sporo zabytków.

Zdjęcia

 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
 • Cuzco
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pamiętaj, że Cuzco leży na naprawdę dużej wysokości (ponad 3326 m n.p.m.). Najdogodniejsze warunki do zwiedzania tak miasta, jak i okolicy panują tu od czerwca do września. Wtedy w Cuzco możesz natknąć się na większe ilości turystów. Ale nie powinieneś obawiać się jakiś gigantycznych tłumów.

Na zwiedzanie Cuzco, jak i okolicy, warto poświęcić przynajmniej dwa-trzy dni. Po pierwsze, by dać sobie czas na aklimatyzację na dużej wysokości. Po drugie, by móc niespiesznie delektować się tutejszymi atrakcjami.

Sacsayhuamán

Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Cuzco jest twierdza Sacsayhuamán. Wznosi się w północno-zachodniej części miasta, na wzgórzu. Warto zwrócić uwagę na to, że potężne mury zbudowane zostały z ogromnych kamieni, które tak idealnie zostały do siebie dopasowane, że nie wymagały zastosowania dodatkowej zaprawy. Kiedy Hiszpanie najechali Cuzco, Sacsayhuamán była świadkiem rzezi, jakiej dokonali na Inkach. Na tym jednak nie poprzestali i zniszczyli sporą część budowli. Do naszych czasów przetrwała w formie malowniczej ruiny, która ukazuje dawną potęgę tego miejsca oraz kunszt budowniczych. Sacsayhuamán oferuje nie tylko wgląd w przeszłość, ale również naprawdę ładne widoki

Mirador de Plaza Sán Cristobal

Po piękne i rozległe widoki wybierz się również na Mirador de Plaza Sán Cristobal. Znajduje się idealnie w połowie drogi i w linii prostej między twierdzą a katedrą. Oferuje przepiękne widoki na praktycznie całe Cuzco.

Cristo Bianco

Innym, godnym uwagi punktem widokowym są okolice statuy Chrystusa, zwanej Cristo Bianco. Wznosi się na wschód od twierdzy i możesz koło niej przejść/przejechać w drodze do centrum miasta. Twoim oczom ukaże się stamtąd morze czerwonych dachów, które dominują w zabudowie Cuzco.

Katedra

Bez wątpienia jednym z ważniejszych budynków w Cuzco jest katedra (Catedral del Cuzco) wznosząca się przy głównym placu, czyli Plaza De Armas. Jej budowa rozpoczęła się w XVI wieku, w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się inkaska świątynia. Do jej stworzenia wykorzystano też kamienne bloki z twierdzy Sacsayhuamán. Wnętrze katedry utrzymane jest w barokowym stylu. Uwagę zwracają obrazy pochodzące z czasów hiszpańskiego kolonializmu. 

Muzeum Inków

Jeśli interesuje Cię historia i kultura Inków, wtedy koniecznie wpadnij do Muzeum Inków (Museo Inka, Ataud 154). Placówka ta stara się przybliżyć dzieje tego niezwykłego ludu, przeprowadzając zwiedzających przez swoistą linię czasu od początków aż do tragicznego końca. Podczas zwiedzania obejrzysz broń, biżuterię, obrazy, meble, stroje itp.

Muzeum Koki

Peru dość mocno kojarzone jest… z liśćmi koki, które m.in. pomagają uporać się z chorobą wysokościową dotykającą dość często przybywających do kraju turystów. Dlatego zajrzyj do Muzeum Koki (Museo de la Coca, Cta. de San Blas 618 618). Ta niewielka placówka pozwala dowiedzieć się więcej na temat tej wzbudzającej różne kontrowersje rośliny.

Muzeum Regionalne

Na pewno na uwagę zasługuje również Muzeum Regionalne (Museo Histórico Regional de Cusco, C. Garcilaso). Będziesz w nim mógł dzieje miasta i najbliższej okolicy. Zebrano w nim wiele ciekawych eksponatów, w tym obrazy, czy artefakty związane z inkaską kulturą.

Coricancha

Pod nazwą Coricancha kryją się ruiny inkaskiej Świątyni Słońca (Santo Domingo s/n). To w niej koronowani byli i chowani władcy. Budowla ta jest naprawdę potężna. Co ciekawe, jej wnętrze było niegdyś pokryte złotem oraz licznymi dziełami sztuki, które warte były krocie. Oczywiście nic z nich nie pozostało do naszych czasów, bo wszystko splądrowali i wywieźli Hiszpanie. Później kolonizatorzy przekształcili ten obiekt na klasztor dominikanów i na jego terenie zbudowali kościół pw. św. Dominika. W połowie XX wieku całość uległa uszkodzeniu podczas silnego trzęsienia ziemi. Ale za jego sprawą doszło do odsłonięcia oryginalnych, inkaskich murów.

Museo de Sitio Qorikancha

Jeśli będziesz chciał jeszcze bardziej dogłębnie zapoznać się z historią miasta/okolicy, wtedy odwiedź również Museo de Sitio Qorikancha (Av. El Sol 526). To niewielka placówka, która zgromadziła eksponaty przedinkaskie, inkaskie i kolonialne, głównie z wykopalisk prowadzonych w Koricancha. W chronologiczny sposób ukazuje rozwój Cuzco i cwyilizacji Inków.

Templo de la Luna

Poza obrębem ścisłego centrum, na północnych obrzeżach miasta, znajdziesz Templo de la Luna. Świątynia księżyca to obecnie dość znane stanowisko archeologiczne, które koncentruje się wokół skały mającej 80 m wysokości. To w niej Inkowie wykuli cały kompleks świątynny. W trakcie wykopalisk odkryto nie tylko budynki, ale również cmentarz oraz wydzielonych, rolniczych tarasów. Obecnie Templo de la Luna to popularny cel wycieczek i spacerów.

Zobacz także

Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon