Huascaran

4.44       Zobacz opinie (9)

Chciałbyś zobaczyć peruwiański raj na ziemi? W takim razie koniecznie zaplanuj wizytę w Parku Narodowym Huascaran, który rozciąga się na wysokości miasta Huaraz. Park ten chroni przede wszystkim masyw Cordillera Blanca wraz z najwyższym szczytem Peru, czyli Huascaran. Ma on dwa wierzchołki, z których południowy osiąga wysokość 6768 m n.p.m. Na temat tej góry krąży wiele, lokalnych legend, pochodzących głównie od Indian Quechua, którzy przez wieki musieli mierzyć się z działającymi tu siłami natury.

huascaran

Huascaran, Peru - © Zielonamapa

Obecnie Huascaran przyciąga turystów spragnionych górskich widoków oraz możliwości uprawiania aktywnej turystyki (trekking, wspinaczka, jazda na rowerze). Oprócz tego, na terenie parku narodowego znajduje się ponad 30 stanowisk archeologicznych, lodowce oraz liczne, urocze jeziora. Będziesz tu też mógł podziwiać liczne gatunki flory i fauny, w tym niesamowitą Puya raimondii, która dorasta nawet do 12 m wysokości. Te wszystkie elementy sprawiają, że Park Narodowy Huascaran został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dla kogo?

Huascaran to idealny kierunek, jeśli marzą Ci się trekkingi pośród zniewalających, górskich krajobrazów. To również świetna propozycja dla fanów natury. Park narodowy pozwala na obserwowanie licznych gatunków zwierząt oraz podziwianie ciekawych okazów roślin.

Zdjęcia

 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
 • Huascaran
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli będziesz chciał zdobyć szczyt Huascaran, wtedy zaplanuj wypad między majem a sierpniem. Wtedy góra ta oferuje najlepsze warunki do wspinaczki. Natomiast, gdy planujesz nieco mniej ambitne trekkingi, odwiedziny nad jeziorami, spacery itp., wtedy spokojnie możesz się tu wybrać podczas peruwiańskiego lata, czyli między listopadem a marcem.

Największym atutem Parku Narodowego Huascaran jest dzika, nieokiełznana natura. Wspaniałe krajobrazy, niezwykłe okazy roślin i zwierząt. Jeśli tylko zdecydujesz się na eksplorowanie tego obszaru Peru na pewno będziesz pod jego ogromnym wrażeniem.

Laguny

Park Narodowy Huascaran słynie z licznych lagun. Naliczono ich tam ok. 300. Niektóre z nich są łatwo dostępne. Inne wymagają nawet kilkudniowej wędrówki. Które z nich na pewno warto zobaczyć? Przede wszystkim lagunę Paron, która jest najczęściej odwiedzanym i fotografowanym miejscem w całym parku. Przepiękne widoki czekają też na Ciebie przy Lagunie 69 oraz Rajucolta. Generalnie bez względu na to, którą wybierzesz, będziesz mógł nasycić oczy wspaniałymi, górskimi krajobrazami.

Fauna

Podczas wędrówki szlakami wyznaczonymi na terenie parku narodowego będziesz miał sporo okazji do podziwiania zwierzaków tam mieszkających. Do najciekawszych okazów należy niedźwiedź okularowy, kuguar czy jeleń szary. Oprócz tego żyje tu ok. 100 gatunków ptaków.

Flora

Na pewno zachwyci Cię również tamtejsza flora. Jej bogactwo i różnorodność robi wrażenie. Koniecznie zrób sobie zdjęcie przy swoistym fenomenie, jakim jest Raimondi puya. Krzew ten może osiągać wysokość 10-12 m i żyć 100 lat. Jest on symbolem tego zakątka Peru i naprawdę wyjątkową rośliną. Nazwę zawdzięcza włoskiemu badaczowi, który ją odkrył. Raimondi puya najpiękniej prezentuje się podczas kwitnienia, gdy pokryta jest licznymi, uroczymi kwiatami.

Park Narodowy Huascaran na pewno pozwoli Ci się wyżyć, jeśli preferujesz aktywniejsze spędzanie czasu. Czekaj tu na Ciebie teren o powierzchni 3400 km², ponad 300 lagun, 600 lodowców i ponad 40 rzek, które zasilają baseny Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Oprócz tego znajdziesz tu 27 szczytów mających ponad 6000 m n.p.m. Jak widzisz, jest tu co odkrywać.

Trekkingi

Bez wątpienia najwięcej osób obiera Huascaran za cel swoich trekkingowych wypraw. Jeśli chciałbyś zdobyć najwyższy szczyt Peru, wtedy musisz wygospodarować nieco więcej czasu. Wspinaczka połączona z aklimatyzacją może zająć nawet do 7 dni. Oczywiście na terenie parku znajdziesz też nieco mniej wymagające cele trekkingowe. Wśród nich największą popularnością cieszą się Laguna 69, Laguna Churup czy Paroon, a także łatwy technicznie szczyt Huarapasca. Z pewnością szybko nie wyczerpiesz trekkingowych tematów, bo teren parku jest ogromny i szalenie różnorodny.

Wspinaczka skałkowa

Zarówno w obrębie samego parku narodowego, jak i w jego bliskim sąsiedztwie znajdziesz mnóstwo świetnych miejscówek do uprawiania wspinaczki skałkowej. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się Hatun Machay oraz dolina Huaylas. Na miejscu bez trudu będziesz mógł skorzystać z oferty agencji turystycznych, które zabiorą Cię na najlepsze, wspinaczkowe spoty oraz zapewnią przewodników i najpotrzebniejszy sprzęt.

Raftingi

Jeśli chciałbyś spłynąć pontonem jedną z rzek Parku Narodowego Huascaran, wtedy będziesz mógł wykupić wycieczkę raftingową w lokalnych agencjach turystycznych. Na uwagę zasługuje rzeka Santa. W zależności od pory roku organizowane są tam spływy na trasach mających od 10 do 25 km.

Kolarstwo górskie

Rowerzyści również mogą rozważyć wizytę w Parku Narodowym Huascaran. Dysponując większą ilością czasu koniecznie wybierz się na trasę po Huascaran Circuit. Jej pokonanie może zająć kilka dni, w zależności od Twojej kondycji. Cała pętla ma bowiem ok. 300 km. Na trasie czekają na Ciebie cztery przełęcze mające ponad 4000 m n.p.m. Dlatego przed wyprawą pamiętaj o odpowiedniej aklimatyzacji.

Zobacz także

Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon