Lima

3.83       Zobacz opinie (12)

Jeśli chcesz dobrze poznać Peru, to musisz też zawitać do jego stolicy. Lima, bo o niej mowa, jest na wskroś intrygująca. To barwne, tętniące życiem miasto przyciąga niczym magnes. Położone nad brzegiem oceanu gwarantuje zarówno możliwość korzystania z plaż, jak i zwiedzania czy imprezowania. Lima to przede wszystkim wspaniała architektura kolonialna, którą będziesz mógł podziwiać podczas spaceru po zabytkowym centrum.

Lima

Lima, Peru - © Zielonamapa

Koniecznie wybierz się na przechadzkę po promenadzie biegnącej wzdłuż brzegu oceanu. Czekają tam na Ciebie przepiękne widoki. Wieczorem koniecznie wygospodaruj czas na eksplorowanie tutejszych pubów i klubów. Międzynarodowe towarzystwo, świetną atmosferę oraz doskonałą zabawę masz gwarantowane.

Dla kogo?

Oczywiście odwiedź Limę, jeśli lubisz zwiedzać. Stolica Peru ma pod tym kątem całkiem sporo do zaoferowania. Miasto to również idealny cel spacerów - tak wśród wspaniałej architektury, jak i nad brzegiem oceanu. W Limie sporo się też dzieje wieczorami. Jeśli lubisz imprezować, to nie powinieneś pominąć peruwiańskiej stolicy podczas pobytu w tym kraju.

Zdjęcia

  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
  • Lima
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie, jak to z dużymi miastami bywa, jest w nich co robić bez względu na pogodę czy porę roku. Dlatego Lima czeka na Ciebie przez cały rok. Stolica nie podlega sezonowości, praktycznie zawsze dużo się tam dzieje.

Jak na stolicę państwa przystało Lima gwarantuje moc rozrywek. Również, a może przede wszystkim, tych wieczornych. Kluby czy puby znajdziesz nie tylko w ścisłym centrum, ale również w położonych nieco dalej dzielnicach. Szybko się zorientujesz, że jest w czym wybierać, a imprezowa scena Limy należy do jednych z największych w Ameryce Południowej.

El Dragon

Choć nie jest położony w ścisłym centrum, to klub El Dragon (Nicolas de Pierola 168, Barranco) cieszy się od lat niesłabnąca popularnością. W szczególności wśród osób preferujących alternatywną lub rockową muzykę. Stanowi przestrzeń dla zespołów z różnych części Ameryki Południowej. Oprócz tego organizowane są tu wieczory taneczne oraz występy DJ’ów. 

Bizarro

W cieszącej się uznaniem wśród imprezowiczów dzielnicy Miraflores działa klub Bizarro (Francisco de Paula Camino 220, Miraflores). Dysponuje dwoma piętrami, na których grane są różne rodzaje muzyki. Cieszy się uznaniem głównie zagranicznych turystów, którzy wpadają tu z pobliskich hosteli i hoteli. Zwykle jest tu bardzo tłoczno.

Wahios Miraflores

Na drinka koniecznie zajrzyj do pubu Wahios Miraflores (C. Berlin 192, Miraflores). Spodoba Ci się tu, jeśli cenisz nietuzinkowe wnętrza. Wystrój pubu jest intrygujący, ale równocześnie jest tu całkiem przytulnie. Idealne warunki, by zrelaksować się po intensywnym dniu zwiedzania. 

La Casona de Camana

La Casona de Camana (Jirón Camaná 975, Cercado de Lima) to klub działający w zabytkowej części miasta. Jest naprawdę ogromny. Dysponuje czterema piętrami. Na każdym z nich grany jest inny rodzaj muzyki: reggaeton, techno, rock i muzyka lat 90. Raczej dla nieco mniej wymagających. Do tego zwykle mocno zatłoczony.

La Cachina Bar

Świetna i niezobowiązująca atmosfera czeka na Ciebie również w La Cachina Bar (C. Manuel Bonilla 116, Miraflores). Znajdziesz tu bogaty wybór drinków, których ceny nie zrujnują Twojego portfela. 

La Esquina Bar de Vinos

Jeśli szukasz nieco bardziej wyrafinowanego miejsca na spędzenie wieczoru w Limie, wtedy wybierz się do La Esquina Bar de Vinos (C. Berlin 920, Miraflores). To ciesząca się uznaniem winiarnia, w której skosztujesz wybornych win z Ameryki Południowej. 

Kimbara Vip

Kimbara Vip (Av. Petit Thouars 2481, Lince) to klub, który głównie cieszy się popularnością wśród samych Peruwiańczyków. Czekają tu na Ciebie tancerki salsy i naprawdę gorąca atmosfera. Na pewno spodoba Ci się tu wtedy, gdy chcesz wyszaleć się na parkiecie.

Open Tapas Bar

Na uwagę zasługuje z pewnością Open Tapas Bar (Francisco de Paula Camino 280, Miraflores), jedna z popularniejszych, imprezowych miejscówek w Miraflores. Cieszy się uznaniem głównie wśród osób 30+. Oczywiście królują tam tapas i drinki!

Ayahuasca

Na nieco spokojniejsze spotkanie ze znajomymi lub drugą połówką wybierz się do Ayahuasca (Av. San Martin 130, Barranco). To dość znany pub, który zajmuje wnętrza dawnej willi. Urządzony z klasą i elegancją obejmuje kilka pomieszczeń, w których można się zaszyć, by pogadać, napić się i miło spędzić czas.

Mia

Na północnych obrzeżach miasta działa klub Mia (Jirón Monterrey 170, Santiago de Surco). Popularny, ekskluzywny - tak można by go opisać w dużym skrócie. Co ciekawe znajduje się na terenie centrum handlowego.

Na zwiedzanie Limy warto przeznaczyć przynajmniej dwa dni. Głównie dlatego, że miasto obfituje w sporo atrakcji, a dodatkowo czasami są między nimi spore dystanse do pokonania (w końcu Lima to drugie lub trzecie (w zależności od statystyk), największe miasto Ameryki Południowej). 

Centro Histórico

Zwiedzanie zacznij od dzielnicy Centro Histórico, która znajduje się w północnej części Limy. Przez wzgląd na swoją unikatowość wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Czeka tu na Ciebie wspaniała, kolonialna architektura, która jest pamiątką po hiszpańskiej dominacji. Lima była bowiem dla Hiszpanów jednym z ważniejszych miast na kontynencie. Eksplorację dzielnicy zacznij koniecznie od głównego placu, czyli Plaza De Armas. Przy nim lub w jego bliskim sąsiedztwie znajdziesz kilka, najważniejszych zabytków Limy.

Katedra

Przy Plaza De Armas wznosi się katedra (Catedral de Lima). Budowla ta robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Przede wszystkim to naprawde ogromna świątynia, utrzymana w barokowym stylu. Jej wnętrze zachwyca bogactwem ozdób i złoceniami.

Convento de Santo Domingo

Na północ od placu koniecznie zajrzyj do Convento de Santo Domingo (Jirón Camaná 170, Jirón Conde de Superunda 262, Cercado de Lima). Z pewnością nie da się przejść obojętnie obok tego kompleksu, który swą historią sięga XVI wieku. Zachwyca przepiękną architekturą, natomiast w samej bazylice znajduje się ołtarz, w którym zachowały się relikwie trzech peruwiańskich świętych. Zobaczysz tam również piękną rzeźbę Matki Boskiej Różańcowej, która ogłoszona została Patronką Peru. 

Casa de Pizarro

Wybierz się również przed Casa de Pizarro, czyli przed pałac będący siedzibą peruwiańskiego prezydenta. Każdego dnia będziesz mógł tu obejrzeć tradycyjną zmianę warty, która przyciąga ciekawskich turystów. 

Convento de San Francisco 

Innym, godnym uwagi klasztorem jest Convento de San Francisco (Jirón Lampa, Cercado de Lima). Pochodzi z XVIII wieku i słynie z… katakumb. Zbudowany w budzącej podziw hiszpańskiej architekturze barokowej, kanarkowo-żółty kościół i klasztor mieszczą również niezwykłą bibliotekę, w której zgromadzono z około 25 000 ksiąg i woluminów. Warto zajrzeć do bogato zdobionego wnętrza kościoła.

Muzeum Larco

Muzeum Larco (Museo Larco, Av. Simón Bolivar 1515, Pueblo Libre) znajduje się poza zabytkowym centrum ale przyciąga turystów niczym magnes. Urządzone zostało w eleganckiej rezydencji i w swoich zbiorach posiada bogate zbiory archeologiczne. Nie brzmi bardzo ciekawie? No to może przekona Cię informacja, że część zbiorów stanowi galeria erotyki. Okazuje się, że erotyka była ważnym elementem prekolumbijskiej ceramiki. 

Museo Metropolitano

Museo Metropolitano (Av. 28 Julio con Av. Garcilaso de la Vega, Lima - Parque de la Exposición, Av. 28 de Julio, Cercado de Lima) docenią nie tylko Peruwiańczycy, ale również turyści. To nowoczesna placówka, która przybliża dzieje Limy. Poprzez wykorzystanie makiet, hologramów i zasobów multimedialnych historia stolicy ożyje na Twoich oczach. Na pewno zajrzyj tu, jeśli lubisz przenosić się w przeszłość i zgłębiać dzieje odwiedzanych przez Ciebie miejsc.

Huaca Pucllana

Cóż, nie każda stolica może się pochwalić tym, że na jej terenie znajduje się… stanowisko archeologiczne. I to nie byle jakie! Huaca Pucllana (Ca. Gral. Borgoño cuadra 8, Miraflores 15074) to piramidy wybudowane z cegieł z błota, które stanowią dość mocny kontrast dla stojących tuż obok nowoczesnych budynków. Piramidy pełniły rolę centrum ceremonialnego oraz pogrzebowego. Podczas prac archeologicznych wydobyto tu mumie czy fragmenty ceramiki. Stanowisko archeologiczne można zwiedzać.

Lugar de la Memoria

Na uwagę zasługuje również Lugar de la Memoria (LUM, Bajada, C. San Martin 151). Jest to miejsce pamięci, tolerancji i integracji społecznej. Najważniejszą częścią LUM jest wystawa stała, która opowiada o aktach przemocy, do jakich doszło w latach 1980 - 2000 w Peru. Oferuje również wystawy czasowe, które uzupełniają, urozmaicają i pogłębiają wątki poruszane na wystawie stałej o tematy związane z prawami człowieka, pokojem i międzykulturowością.

Costa Verde

Koniecznie wygospodaruj czas na spacer po promenadzie biegnącej wzdłuż Costa Verde. To najpiękniejszy fragment wybrzeża, który zaskoczy Cię m.in. ogromnymi, imponującymi klifami. Widoki są oszałamiające. Podczas wędrówki będziesz mógł m.in. wpaść do ciekawego Parque del Amor z instalacjami artystycznymi nawiązującymi do miłości.

Na blogach:

Zobacz także

Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon