Machu Picchu

4.38       Zobacz opinie (13)

Machu Picchu raczej przedstawiać nie trzeba. W końcu jest to najbardziej znana i rozpoznawalna atrakcja turystyczna nie tylko Peru, ale całej Ameryki Południowej. Machu Picchu to inkaskie miasto odkryte na początku XX wieku przez Hirama Birghama. Znajduje się pośród szczytów Andów, na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m.

Machu Picchu

Machu Picchu, Peru - © Zielonamapa

Choć od ponad 100 lat przyciąga turystów i naukowców, to wciąż owiane jest licznymi tajemnicami. Co na pewno wiadomo o Machu Picchu? Że powstało w XV wieku i po 100 latach zostało opuszczone. Dlaczego? Tego archeolodzy nie wiedzą. Nie są też pewni dlaczego Machu Picchu powstało i jaką konkretnie funkcję pełniło w państwie Inków. Natomiast nikt nie ma wątpliwości, że miejsce to stanowi turystyczną mekkę dla wszystkich gości z zagranicy odwiedzających Peru. W Machu Picchu czekają na nich niesamowite widoki, ok. 1200 schodów oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Ze względu na swą unikatowość to położone pośród gór inkaskie miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dla kogo?

Jeśli chcesz zobaczyć najsłynniejszą atrakcję Peru, wtedy musisz zaplanować Machu Picchu. To również świetna propozycja dla fanów archeologii oraz zgłębiania historii dawnych ludów. Machu Picchu spodoba Ci się także wtedy, gdy szukasz niesamowitych widoków i krajobrazów.

Zdjęcia

 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
 • Machu Picchu
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wizytę w Machu Picchu najlepiej zaplanuj w czasie pory suchej. A ta w Andach przypada na czas od maja do września. Temperatury powinny być dość przyjemne, a prawdopodobieństwo opadów najniższe. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że w tym czasie będzie tam mnóstwo turystów. Pamiętaj też, że większość osób wybierająca się do Machu Picchu z Aguas Calientes decyduje się na wycieczkę o wschodzie słońca. Jeśli chcesz zwiedzać w odrobinę mniejszym tłumie, wtedy celuj w bilety popołudniowe.

Wybierając się do Machu Picchu pamiętaj o zakupie biletów ze sporym wyprzedzeniem. Ilość wejściówek na dany dzień jest limitowana i dodatkowo podzielono je na dwie tury: poranną i popołudniową. Na miejscu zwykle masz ok. 4 godzin na eksplorowanie terenu dawnego miasta. Oczywiście możesz też rozważyć kilkudniowe wycieczki do miasta Inków, które obejmują też atrakcje i aktywności w okolicy tej słynnej atrakcji.

Droga do Machu Picchu

Jest kilka opcji dotarcia do Machu Picchu. Najlepszą bazą wypadową jest miasteczko Aguas Calientes. Stamtąd do ruin możesz dojść na piechotę (od 50 min do 1 godz. 30 min marszu) lub autobusem. Do miasteczka możesz dojechać pociągiem (opcja droga) lub najpierw dotrzeć do Hidroelectrici, skąd wzdłuż torów możesz dotrzeć do Aguas Calientes pieszo. Jest też sporo zorganizowanych, kilkudniowych wycieczek. Najpopularniejszą jest Inca Trail. Występuje w kilku wariantach, ale klasyczna opcja obejmuje 7-dniowy trekking po dżungli i szczytach wokół Machu Picchu. Oczywiście do samych ruin również się w jego trakcie dociera.

Museo Manuel Chávez Ballon

Zanim udasz się do Machu Picchu wygospodaruj czas na wizytę w Museo Manuel Chávez Ballon. Jest to muzeum archeologiczne, które znajduje się blisko wejścia na szlak wiodący do ruin miasta. Będziesz w nim mógł zapoznać się z historycznym i kulturowym dziedzictwem tego niezwykłego miejsca. Wizyta w muzeum to dobry wstęp do wycieczki do Machu Picchu. 

Świątynia Słońca

Na terenie Machu Picchu znajdziesz wiele budynków, które przypominają o dawnej świetności miasta. Jednym z nich jest Świątynia Słońca. Jest ona jednym z najlepszych przykładów inkaskiej architektury. Na jej niższym poziomie znajdują się rzeźby oraz trapezoidalna nisza, w której odbywały się ceremonie związane z kultem śmierci. Na wyższym poziomie znaleźć można kolejną, trapezoidalną niszę z ołtarzem oraz oknami, z które pełniły funkcję obserwatorium astronomicznego. 

Dom Inka

Dom Inka to jeden z ważniejszych obiektów w Machu Picchu. Znajduje się powyżej Świątyni Słońca, tuż obok fontanny. Pełnił funkcję tymczasowej rezydencji władcy miasta oraz jego najbliższych współpracowników. 

Fontanny

W centralnej, tzw. miejskiej części Machu Picchu znaleźć można aż 16 fontann. Większość z nich ma podobny wygląd i oparte były na tym samym sposobie funkcjonowania. 

Świątynia Kondora

Kolejnym, ważnym pod kątem duchowym miejscem w mieście była Świątynia Kondora. Stanowi ona centrum całej ceremonialnej dzielnicy, w której zobaczyć można przedstawienie kondora z rozpiętymi skrzydłami. W świątyni prawdopodobnie odbywały się obrzędy związane z kultem wody. 

Święty Plac oraz Główna Świątynia

Centrum życia duchowego Machu Picchu koncentrowało się też wokół Świętego Placu. To właśnie przy nim wznoszą się dwie świątynie: Główna oraz Trzech Okien oraz budynki związane z obrzędami i religijnymi ceremoniami.

Świątynia Trzech Okien

W Machu Picchu znajduje się też Świątynia Trzech Okien. Już sama nazwa wyjaśnia, że budynek ten wyróżniały trzy okna. Położona jest w centralnej części miasta, przy Świętym Placu. Zbudowana została z wielkich, ociosanych bloków skalnych. Każde z trzech okien miało reprezentować inny wymiar świata: wyższy, ziemski i niższy. Archeolodzy wskazują, że świątynia mogła też służyć obserwacjom astronomicznym oraz określaniu pór roku. Głównie dlatego, że skierowana jest w stronę zachodnią, dzięki czemu doskonale z niej widać zachody słońca. 

Święta skała

Jednym z popularniejszych punktów widokowych w Machu Picchu są okolice Świętej Skały (Roca Sagrada). Jest to ogromny monolit, który znajduje się pomiędzy dwiema skałami, w miejscu, w którym kończy się cytadela a zaczyna szlak na szczyt Huayna Picchu. Skała miała dla mieszkańców miasta wymiar duchowy i związane z nim były obrzędy.

Zobacz także

Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon