Montevideo

3.50       Zobacz opinie (10)

Nad brzegiem Rio de la Plata leży Montevideo. Podobnie jak całe państwo, również i jego stolica do wielkich nie należy. Montevideo możesz więc śmiało eksplorować na piechotę lub na rowerze. Miasto może nie zachwyca od pierwszego wejrzenia, ale warto dać mu szansę. Wystarczy bowiem krótka wizyta na starówce - Ciudad Vieja, by dojść do wnioski, że warto było tu wpaść.

Montevideo

Montevideo, Urugwaj - © Zielonamapa

Jednym z bardziej charakterystycznych budynków jest Palacio Salvo, będący swoistym symbolem całego miasta. Montevideo to również doskonałe tereny spacerowe z Parque Rodó, Punta Brava i Ramblą na czele. Stolica oferuje też ciekawą ofertę życia nocnego. Wieczorami swoje podwoje otwierają liczne puby, w których będziesz mógł poimprezować w towarzystwie lokalsów. Turystów w Montevideo nie ma za wiele, co pozwala wczuć się w klimat miasta i mieszkających tu ludzi.

Dla kogo?

Montevideo to z pewnością dobra propozycja, jeśli lubisz dużo spacerować. Miasto jest wprost idealne do eksplorowania na piechotę, a spacer promenadą (Rambla) poprowadzoną wzdłuż wybrzeża będzie przyjemnością samą w sobie. W Montevideo na pewno spodoba się też imprezowiczom, którzy będą mogli skorzystać z oferty tamtejszych pubów.

Zdjęcia

  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
  • Montevideo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę termin wizyty nie ma większego znaczenia. Bo o każdej porze roku będziesz miał w Montevideo co robić. Jeśli jednak chcesz się cieszyć najlepszymi warunkami do spacerów, wtedy zajrzyj tu późną wiosną/wczesnym latem.

Podczas zwiedzania Montevideo skoncentruj się przede wszystkim na centrum oraz zlokalizowanej tam starówce. To właśnie na niej znajduje się większość najważniejszych zabytków i atrakcji urugwajskiej stolicy.

Plaza Independencia

Pobyt w Montevideo zacznij na głównym placu, czyli Plaza Independencia. Wznosi się przy nim kilka ważnych budynków, w tym symbol stolicy - Palacio Salvo. Z placu wychodzi główna, miejska arteria stolicy, czyli ul. Avenida 18 de Julio. 

Palacio Salvo

Palacio Salvo to bez wątpienia najważniejszy i najbardziej charakterystyczny budynek całego Montevideo. Powstał w 1928 roku, według projektu włoskiego architekta Mario Palanti’ego. W tym czasie był najwyższym budynkiem Ameryki Południowym, mierzącym 100 m. Obecnie w jego wnętrzach znajdują się apartamenty oraz biura.

Palacio Estevez

Innym, ważnym budynkiem wznoszącym się przy Plaza Independencia jest Palacio Estevez (Museo de la Casa de Gobierno de la República Oriental del Uruguay). Zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Należał do Francisco Esteveza, od którego później państwo budynek odkupiło i uczyniło go siedzibą prezydenta. Obecnie pałac pełni funkcję muzeum.

Muzeum Historyczne

Na uwagę na pewno zasługuje Muzeum Historyczne (Museo Histórico Cabildo de Montevideo, Juan Carlos Gómez 1362). To ważne miejsce dla Urugwajczyków. Sam budynek, w jakim mieści się muzeum, był świadkiem istotnych dla kraju wydarzeń. To właśnie tu proklamowana była pierwsza konstytucja Urugwaju (30 lipca 1830 roki). Następnie budynek pełnił m.in. funkcje Zgromadzenia Ustawodawczego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a od 1958 r. Miejskiego Muzeum Historyczno-Archiwalnego, dziś znanego pod nazwą Muzeum Historycznego Cabildo. Bez wątpienia odwiedziny w nim to nie lada gratka dla wszystkich fanów zgłębiania przeszłości. 

Peatonal Sarandí

Spacer po mieście? Koniecznie po Peatonal Sarandí. To główny, gwarny i cieszący się ogromną popularnością deptak. Łączy dwa charakterystyczne punkty starego miasta: Plaza Matriz - stary Plaza Mayor z okresu kolonialnego - i Plaza Independencia. Deptak powstał w sumie niedawno, bo w 1992 roku. Stanowi ulubiony cel spacerów tak mieszkańców, jak i turystów. Znajdziesz tu sklepy, restauracje.

Parque José Enrique Rodó

Na spacer poleca się również Parque José Enrique Rodó, który znajduje się nad brzegiem Rio de la Plata, blisko plaży Ramirez. Na terenie parku działa Narodowe Muzeum Sztuk Wizualnych (Museo Nacional de Artes Visuales). Zobaczysz tam jedne z najważniejszych eksponatów sztuki urugwajskiej, takich jak dzieła Carlotty i Cuneo. Muzeum nie należy do największych, ale jest bardzo ciekawe i można je zwiedzać za darmo. W samym parku znajdziesz jezioro, pawilon muzyczny czy galeria na świeżym powietrzu. Jego teren porasta też piękne, tropikalna roślinność.

Punta Brava

Na przechadzkę warto też się wybrać na półwysep Punta Brava. To właśnie tam znajduje się charakterystyczna latarnia morska Faro de Punta Brava, znana również jako latarnia morska Punta Carretas. Zbudowana została w 1876 roku i ma 21 m wysokości. Jej światło widać z odległości 23 km. Półwysep oferuje całkiem rozległe widoki. Na miejscu działa restauracja.

Castillo Pittamiglio

W Montevideo na uwagę zasługuje również Castillo Pittamiglio (Rbla. Mahatma Gandhi 633). Ten wyjątkowo charakterystyczny budynek był rezydencją architekta Humberto Pittamiglio od 1911 do 1966 roku. Warto dodać, że zamek powstał z założeniem, że… cały czas będzie w budowie. Na jego terenie znaleźć można wiele symboli nawiązujących m.in. do templariuszy, chrześcijaństwa czy masonów. Obiekt ten udostępniony jest zwiedzającym. Działa tu muzeum czy restauracja.

Rambla

Koniecznie wygospodaruj też czas na spacer Ramblą, czyli najdłuższym, ciągłym chodnikiem na świecie. Ma 22,2 km długości i biegnie wzdłuż całego brzegu Rio de la Plata w Montevideo. Jest popularnym celem wśród rowerzystów, biegaczy czy spacerowiczów. Do tego oferuje świetne widoki.

Montevideo nie jest może tak imprezowym miastem jak Buenos Aires czy Rio de Janeiro. Ale również i tu będziesz mógł miło spędzić czas wieczorami. Wybierz się na spacer i zajrzyj do licznych knajpek rozsianych po centrum miasta.

Baar Fun Fun

Baar Fun Fun (Sede CAF, Ciudadela 1229) to absolutnie kultowe miejsce na mapie Montevideo. Powstał już w 1895 roku i został rozsławiony przez dwa, powstające tu napoje: Pegulo i Uvita. Ten ostatni, swoisty symbol Fun Fun, do dziś produkowany jest według sekretnej receptury, opatentowanej i strzeżonej przez potomków jego twórcy. Przez lata zaglądała tu śmietanka towarzyska Ameryki Południowej, która również wpłynęła na popularność tego miejsca. Do tego tango i artystyczna bohema. Będąc w Montevideo po prostu musisz tu wpaść, by poczuć powiew przeszłości, która miesza się tu ze współczesnością. 

Montevideo al Sur

Na drinka (lub dwa, trzy, cztery…) wybierz się do Montevideo al Sur (Paraguay 1150). To klasyczny pub, w dobrym tego słowa znaczeniu, z eleganckim wystrojem wnętrz. Oprócz napoi alkoholowych w menu czekają na Ciebie również całkiem niezłe dania.

Bar Lobizón

Bar Lobizón (Zelmar Michelini 1264) to idealne miejsce na wypad ze znajomymi lub drugą połówką. Sangria sprzedawana na dzbanki, duży wybór drinków oraz smaczne jedzenie to przepis na udany wieczór. 

Tundra bar

Tundra bar (Durazno 902) to propozycja dla fanów muzyki i nieco bardziej alternatywnych klimatów. Pub dość często gości zespoły, które na żywo prezentują swoje dzieła. Przy okazji można tu spotkać barwną i ciekawą klientelę oraz napić się niezłych drinków. 

Bar Rock is culture

Jak sama nazwa wskazuje, Bar Rock is culture (Soriano 952) to idealny kierunek dla fanów nieco mocniejszych brzmień. To świetne miejsce, gdzie można się cieszyć doskonałą muzyką i luźną, niezobowiązującą atmosferą. Do tego przystępne ceny i miła obsługa. 

Bar 36

Bar 36 (Convención 1152) to połączenie doskonałej kuchni oraz pyszne, wyselekcjonowane wina. A to wszystko w rustykalnych, przytulnych wnętrzach. Świetne miejsce na wieczorną, spokojną kolację połączoną z degustacją lokalnych trunków.

Zobacz także

Urugwaj
Co zwiedzić w Urugwaju?
Urugwaj
Najlepsze plaże w Urugwaju
Urugwaj
Życie nocne w Urugwaju
Cuda natury w Urugwaju
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon