Berat

SPOKO

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Berat to najładniejsze miasto całej Albanii. Położone w dolinie rzeki Osumi zachwyca znajdującą się na wzgórzu starówką oraz dominującą nad nią twierdzą. Bywa określane mianem miasta tysiąca okien. Bowiem wieczorem, gdy spojrzy się na starówkę, to odnosi się wrażenie, jakby faktycznie było tam tysiąc okien, albo i więcej.

poza szlakiem w Albanii

Berat, Albania – © Shutterstock

Berat jest chętnie odwiedzany przez turystów i to nie tylko w szczycie letniego sezonu. Oprócz ciekawych zabytków i pięknych widoków czekają tu na nich doskonałe restauracje oraz duży wybór hoteli. Berat może być także doskonałą bazą wypadową do poznawania tej części Albanii. Blisko z niego w góry Tomorri czy do niesamowitego Kanionu Osumi.

Dla kogo?

Berat to przede wszystkim idealne miejsce dla osób, które lubią zwiedzać i zgłębiać historię. Mocno upodobali go sobie backpackersi, którzy bez trudu znajdują w nim lub w jego okolicach niskobudżetowe opcje noclegowe. Miasto, w szczególności wieczorami ma mocno romantyczną duszę, więc to również dobry kierunek na wakacje we dwoje.