Dhermi

4.07       Zobacz opinie (14)

Albańska Riwiera, to nie tylko przepiękne plaże i góry schodzące wprost do Morza Jońskiego, ale również urzekające, mniejsze lub większe miasteczka. Jednym z nich jest Dhermi, które na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęło się jako nadmorski kurort. W lipcu i sierpniu jest popularnym miejscem wypoczynku turystów z różnych stron świata. Natomiast po sezonie to dość senne, świecące pustkami miejsce.

Dhermi, Albania

Dhermi, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Dhermi to przede wszystkim raj dla plażowiczów. W obrębie samego miasteczka, jak i w bliskim jego sąsiedztwie znaleźć można jedne z najładniejszych plaż Albańskiej Riwiery. Poszukiwacze ładnych kadrów, cudownych zachodów słońca oraz ciekawych, podwodnych widoków nie będą się tu nudzić.

Zdjęcia

  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
  • Dhermi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wystarczy tylko spojrzeć na mapę, by od razu zauważyć, że pod kątem plaż Dhermi ma naprawdę wiele do zaoferowania. Warto jednak pamiętać o zabraniu butów do pływania (ze względu na kamienie, skały i jeżowce) oraz maski z rurką, by móc podziwiać piękno podwodnego świata.

Plaża Dhermi

Bezpośrednio przy Dhermi ciągnie się długa i szeroka żwirowa plaża. Przy południowym jej krańcu zaczynają się skały, pomiędzy którymi można również znaleźć miejsca do plażowania. Tam też znajduje się Shpella e Pirateve (patrz Poza Szlakiem), która uznawana jest za jedno z ciekawszych miejsc południowego wybrzeża Albanii.

Plaża Gjipe

Jedną ze słynniejszych, wciąż dzikich plaż (czyt. taką, której Albańczycy nie zniszczyli poprzez zbudowanie tam gigantycznego hotelu) jest Gjipe. Znajduje się na południe od Dhermi, przy ujściu kanionu, będącego jednym z najważniejszych regionów wspinaczkowych Albanii. Do Gjipe nie da się dotrzeć autem, co zniechęca tych nieco bardziej leniwych plażowiczów. Bowiem parking położony obok Monastyru Shën Theodhorit od plaży dzieli dystans 1,5 km. I o ile w jedną stronę idzie się cały czas w dół, o tyle podczas drogi powrotnej czeka mozolne, wdrapywanie się pod górę.

Dzięki temu, że Gjipe położone jest w niewielkiej zatoczce i z dwóch stron jest osłonięte skałami, pozwala zapomnieć o nieco bardziej zatłoczonych fragmentach albańskiego wybrzeża. W sezonie działa tu beach bar, a przez kilka cieplejszych miesięcy w roku (mniej więcej od kwietnia do września) funkcjonuje tu nieduży kemping. Plaża jest żwirowa, a dochodzące bezpośrednio do niej ściany kanionu tworzą wyjątkowo malowniczą scenerię. Na Gjipe organizowane są wycieczki łodziami, kajakami lub SUP-ami, np. z Dhermi lub Jalë.

Plaża Drymades (Gjilekë)

Na północ od Dhermi, w pobliskiej miejscowości Gjilekë, rozciąga się plaża Drymades. Słynie przede wszystkim z bogatego życia nocnego, ze względu na działające tam liczne bary oraz dyskoteki. Miejsce to upodobali sobie przede wszystkim młodzi ludzie, dla których Gjilekë jest po prosty relatywnie tanie. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na drinki z palemką i imprezy do białego rana.

Jednak dopóki Drymades nie zmieni się wieczorem w jeden, wielki klub nocny, w ciągu dnia jest tu naprawdę przyjemnie. W szczególności przy północnym krańcu plaży, gdzie wybrzeże jest dużo bardziej skaliste. Na uwagę zasługuje urocze skalne okno, przez które można przejść, by udać się w stronę kolejnej, dużej plaży za miejscowością Palasë.

Plaża Palasë

Jeszcze dalej na północ od Dhermi, poniżej przełęczy Llogara rozciąga się plaża Palasë. Kilka lat temu było to miejsce dzikie i praktycznie przez człowieka nietknięte. Niestety obecnie trwa tam budowa ogromnego kompleksu apartamentowców, w wyniku którego zniszczono przepiękny klif. Do tego wszystkiego część plaży stanowi plac budowy, co skutecznie zniechęca od wypoczynku w tym miejscu. Ale mimo wszystko warto tam zajrzeć, gdyż fragment plaży pomiędzy tworzącym się kompleksem a Gjilekë jest naprawdę ładny i wciąż dziki. Można też tam zobaczyć pokaźną ilość bunkrów.

Życie nocne w Dhermi jest wyjątkowo bujne. Czego innego się spodziewać po Albańskiej Riwierze? Ceny alkoholu są zdecydowanie niższe we wiosce niż w centrum miasta. Jednym z najciekawszych barów jest Bamboo Beach bar oraz Cafe del Mare Pub. Havana, którą opisujemy również poniżej jest trochę snobistyczna.

Havana Club

Jeden z najpopularniejszym klubów w całym Dhermi. Klub jest na tyle popularny, że w trakcie sezonu pojawiają się tam największe gwiazdy Albanii. Klimat jest trochę patetyczny, wręcz snobistyczny. Jedzenie nie jest najlepsze, więc może lepiej wybrać się do mniejszego pubu?

Dhermi to nie tylko plaże. Chcąc nieco urozmaicić sobie pobyt w tej części albańskiego wybrzeża, warto wybrać się do kilku nieokupowanych przez turystów miejsc.

Shpella e Piratëve

Shpella e Piratëve, czyli Jaskinia Piratów, znajduje się na południe od głównej plaży w Dhermi. To swoisty cud natury, który swą popularność zawdzięcza albańskiemu pisarzowi Petro Marko. Jedna z jego powieści nosi właśnie nazwę “Shpella e piratëve”. Sama jaskinia ma dwa wejścia, oddzielone od siebie pionowo opadającą do morza skałą. Bez wątpienia mogła stanowić doskonałą kryjówkę. Do jaskini dostać się można na dwa sposoby. Przede wszystkim podczas trwającego kilkanaście minut rejsu łodzią z Dhermi. Osoby lubiące nieco bardziej górskie spacery, mogą się w okolice jaskini wybrać spod monastyru Shën Theodhorit (tego samego, z którego wiedzie droga do plaży Gjipe).

Kisha e Shen Marise

Jeden z piękniejszych widoków na Dhermi, Albańską Riwierę czy przełęcz Llogara rozciąga się z okolic niewielkiego kościółka pw. Św. Marii. Znajduje się powyżej miasteczka oraz przebiegającej przez niego szosy SH8. Można tam dotrzeć zarówno samochodem, jak i na piechotę. I na pewno warto, bo rozciągająca się stamtąd panorama zachwyci chyba każdego. Oczywiście najlepiej się tam udać na zachód słońca, gdy okoliczne góry przybierają złoty lub różowy odcień.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon