Gjirokastra

3.67       Zobacz opinie (9)

Rodzinne miasto dyktatora Envera Hoxhy, czyli Gjirokastra, jest obok Beratu czy Tirany jednym z ciekawszych i ładniejszych miejsc Albanii. Na jej coraz większą popularność wpływa również fakt, że w 2005 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Największym atutem Gjirokastry jest położona na zboczu góry starówka, zabudowana tradycyjnymi domami, których dachy pokryte są srebrzystym łupkiem. To im zawdzięcza ona określenie miasto srebrnych dachów. Na turystów czekają tu ciekawe zabytki, piękne widoki oraz możliwość zatopienia się w historii tego niewielkiego kraju.

Gjirokastra, Albania

Gjirokastra, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Gjirokastra spodoba się przede wszystkim osobom, które lubią zwiedzać. Nie bez przyczyny bywa ona nazywana miastem muzeum. Gjirokastra jest także częstym celem jednodniowych  wycieczek turystów przebywających na południowym wybrzeżu Albanii.

Zdjęcia

 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
 • Gjirokastra
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najważniejsze atrakcje Gjirokastry koncentrują się na starówce, która rozciąga się na zboczu wzniesienia, które schodzi bezpośrednio do doliny rzeki Drino. Spacer wśród wąskich, malowniczych uliczek miasta jest przyjemnością samą w sobie. A przy okazji można odwiedzić w kilka najważniejszych zabytków Gjirokastry.

Zamek

Najbardziej okazałą budowlą całej Gjirokastry jest górujący nad starówką zamek, czyli  Kalaja e Gjirokastrës. Wzniesiony został na skalistym, dość wąskim grzbiecie, w efekcie twierdza ma wydłużony, nieco wrzecionowaty kształt. Jest największym zamkiem całej Albanii. Kalaja e Gjirokastrës pochodzi z XIX w., jednak na jej terenie znaleziono ślady po dużo starszych budowlach. Zamek powstał z rozkazu Alego Paszy. Pełnił zarówno funkcje obronne, jak również stworzono w nim więzienie.

Obecnie jest jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Działa w nim Muzeum Broni, które stworzono już w 1971 r. Wśród eksponatów znaleźć można broń datowaną od czasów antycznych aż do II połowy XX w. W 2012 stworzono tu także Muzeum Gjirokastry, które przybliża dzieje miasta, jak i jego tradycje. Na zamku przez lata odbywał się Festiwal Folklorystyczny – największe tego typu wydarzenie w całej Albanii. Niestety ostatnia edycja miała miejsce w 2015 r.

W trakcie pobytu na zamku zobaczyć też można wieżę zegarową czy dom modlitwy oraz grobowiec bektaszytów. Swoistą ciekawostką jest również wrak amerykańskiego samolotu. Jak trafił do Gjirokastry? Otóż w 1957 r. samolot należący do US Airforce udał się w trasę z Francji do Grecji. Niestety podczas lotu naruszył przestrzeń powietrzną Albanii i został zmuszony do wylądowania. Nikt nie wie, co stało się z pilotem, natomiast samolot przekazano do tworzącego się Muzeum Broni, jako wojenną zdobycz. Swój dość opłakany stan zawdzięcza w dużej mierze okolicznym mieszkańcom, którzy postanowili ogołocić go z całego osprzętu.

I choć znajdujące się na zamku eksponaty czy zabytki są ciekawe, to prawda jest jednak taka, że większość osób odwiedza Kalaję e Gjirokastrës ze względu na rozciągające się z niej widoki. Dzięki niej na starówkę Gjirokastry można spojrzeć niemalże jak z lotu ptaka. Do tego doskonale widać z niej dolinę rzeki Drino oraz otaczające ją wysokie, surowe szczyty gór.

Stary Bazar

Poniżej zamku rozciąga się dzielnica bazarowa, czyli Pazari i Vjetër. Od ok. XVII do połowy XX w. Gjirokastra była ważnym ośrodkiem handlowym, gdzie głównie sprzedawano drewno oraz płody rolne. Stąd zdecydowano o budowie całej dzielnicy bazarowej. Jej obecny wygląd tylko częściowo oddaje to, jak prezentowała się niegdyś. Bowiem dwukrotnie trawiły ją pożary, które zniszczyły wiele znajdujących się tu budowli.

Obecnie na Stary Bazar składają się w dużej mierze sklepiki z pamiątkami, w tym również z rękodziełem. Jednak dzielnica bazarowa to także zachowane do naszych czasów, zabytkowe budynki, które datowane są na XVII-XVIII w. W dużej mierze zbudowane zostały z kamienia i drewna, a ich dachy pokrywają grafitowe, mieniące się w słońcu na srebrno dachówki.

Dzielnica Palorto

Na zachód od zamku rozciąga się dzielnica Palorto, w której zobaczyć można najpiękniejsze i najbardziej okazałe budowle w Gjirokastrze. W trakcie spaceru jej uliczkami nie można nie zgodzić się z określeniem miasto muzeum.

Dom Zekate

W obrębie dzielnicy Palorto zobaczyć można najlepiej zachowany przykład osmańskiej architektury domu-wieży (kulla). Dom Zekate (Shtëpia e Zekatëve), bo o nim mowa, to masywna, trzypiętrowa, ufortyfikowana budowla z dwiema wieżami. Zbudowany został na początku XIX w. Jego podstawa jest murowana, zaś wyższe kondygnacje zwieńczone są drewnianą galerią. Na parterze znajduje się kuchnia oraz pomieszczenia magazynowe. Na pierwszym piętrze natomiast pokoje prywatne należące do mieszkającej tu niegdyś rodziny. Na ostatniej kondygnacji urządzono pokój przyjęć, z okazałymi freskami, rzeźbionym sufitem i zdobionym kominkiem. Dom Zekate udostępniony jest zwiedzającym. I warto go odwiedzić nie tylko ze względu na walory historyczne, ale również z powodu rozległej panoramy miasta, jaka się z niego rozciąga.

Muzeum Etnograficzne

Enver Hoxha to najbardziej znany w świecie Albańczyk. Dyktator zasłynął m.in. tym, że z jego rozkazu Albania zabudowana została betonowymi bunkrami. Jednak wśród jego “osiągnięć” jest także długoletnie odizolowanie Albanii od reszty świata; obozy pracy; zakazanie wszelkich religii; inwigilacja i prześladowanie mieszkańców. Gjirokastra ma to szczęście lub nieszczęście, że właśnie w niej przyszedł na świat Enver Hoxha. W jego rodzinnym domu działa obecnie Muzeum Etnograficzne (Muzeu Etnografik, Rruga Hysen Hoxha 3). Budynek ma cztery piętra i został tak zaaranżowany, by w pełni oddać to, jak niegdyś wyglądało życie mieszkańców Gjirokastry. Są tu więc wiekowe meble, tradycyjne stroje czy przedmioty codziennego użytku, które należały do bogatej, kupieckiej rodziny.

Dom Skënduli

Nieopodal Muzeum Etnograficznego wznosi się inny, zabytkowy budynek, czyli Dom Skënduli. W 1823 r., kiedy ukończono jego budowę, stanowił największy gmach całej Gjirokastry. Należał do bogatej rodziny, o czym miał świadczyć fakt, że posiadał niegdyś 46 kominów. Jednak o tym, że należał do zamożnych ludzi, można wydedukować po zajrzeniu do środka. Główny pokój ma niesamowicie zdobiony sufit oraz posiada liczne, drewniane dekoracje, które nadają mu przepychu. Dom można zwiedzać w towarzystwie jednego z właścicieli, który chętnie opowiada o jego historii.

Dom Kadare

Gjirokastra to nie tylko rodzinne miasto Envera Hoxhy, ale również wybitnego, albańskiego pisarza Ismaila Kadare. Jego rodzinny dom został pod koniec lat 90. zniszczony przez pożar. Na szczęście udało się go odbudować. Obecnie w Domu Kadare (Shtepia e Ismail Kadarese, Rruga Fato Berberi 16) działa wystawa poświęcona życiu i twórczości pisarza. Uwaga! Dom czynny jest tylko od kwietnia do października.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon