Koman

4.22       Zobacz opinie (9)

Podczas pobytu w północnej części Albanii warto zdecydować się na rejs po zjawiskowym Jeziorze Komani. Jest ono bardzo popularnym celem wycieczek, a wszystko za sprawą kursujących po nim promów, które pływają na trasie Komani - Fierzë. W sezonie letnim (od maja/kwietnia do października) zabierają na swój pokład tak pasażerów, jak i samochody czy motocykle. W okresie od zimy do wiosny po jeziorze kursuje tylko mała, pasażerska łódź, na którą mogą zmieścić się także rowery i motocykle. Wiele osób łączy spływ Jeziorem Komani z trekkingiem z Valbony do Thehti (lub na odwrót), dzięki czemu mogą zobaczyć najciekawsze zakątki tej części Albanii.

Jezioro Koman, Albania

Koman, Albania - © Zielonamapa

Nie dysponując zbyt dużą ilością czasu, można odwiedzić Jezioro Komani w ramach kilkugodzinnej wycieczki małą łodzią. W towarzystwie przewodnika będzie można zobaczyć najładniejsze miejsca w obrębie jeziora, a także zajrzeć do jednej ze znajdujących się u jego brzegów miejscowości.

Dla kogo?

Jezioro Komani spodoba się przede wszystkim fanom road tripów, którzy w przerwie od pokonywania widokowych, albańskich szos będą mogli załadować auto na prom i odpocząć podczas rejsu. Akwen zachwyci także tych, którzy uwielbiają dziką, niesamowicie piękną przyrodę.

Zdjęcia

 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
 • Koman
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Osoby chcące przekonać się jak piękne jest Jezioro Komani mają tak naprawdę dwie opcje. Pierwszą jest rejs promem z Komani do Fierzë. Drugą, nieco krótszą jest wykupienie rejsu wycieczkowego. W przypadku obu opcji dobrym miejscem, w którym można zasięgnąć informacji jest Szkodra, a także strony internetowe przewoźników.

Przeprawa promowa

Jezioro Komani powstało m.in. dzięki budowie elektrowni wodnej na rzece Drin. Tama postawiona w miejscowości Komani jest jedną z trzech zapór jakie znaleźć można na tej rzece. Pozostałe dwie znajdują się na południowy zachód w Vau i Dejës i na północny wschód w Fierzë. Jezioro Komani ma powierzchnię 34 km2, średnio osiąga szerokość 400 m. Schodzące do niego, w dużej mierze skalne zbocza wyglądają niemalże jak norweskie fiordy. Co ciekawe, wzdłuż jeziora znaleźć można kilka osad, które swą historią sięgają bardzo odległych czasów. Dotrzeć do nich można jedynie drogą wodną lub pieszo, przez góry. W części  z nich wciąż mieszkają ludzie, którzy prowadzą proste, uzależnione częściowo od przyrody życie.

Trzech przewoźników

Po Jeziorze Komani pływa trzech głównych przewoźników. Promy Alpin, Berisha i Rozafa kursują codziennie od kwietnia/maja do października. Z Komani wypływają ok. godz. 9.00, natomiast z Fierzë o godz. 12.00/13.00. Chcąc załapać się na poranny kurs warto do Komani przybyć wcześniej, a także zawczasu dokonać rezerwacji (można to zrobić przez internet). Od ok. 7-7.30 następuje załadunek promów. Zwykle w niewielkiej przystani promowej w Komani panuje wtedy straszne zamieszanie, a w prowadzącym tam półkilometrowym tunelu tworzy się korek. Najczęściej jakimś cudem większość pojazdów i pasażerów mieści się na promy, a ci którym się nie uda muszą albo wrócić na następny dzień, albo sobie odpuścić.

W przeciwieństwie do dużych promów, przez cały rok po Jeziorze Komani kursuje niewielka łódź Dragobia. Jest bardzo charakterystyczna, gdyż wygląda jak pływający autobus. I zasadniczo nim jest. Bowiem do łodzi po prostu przyspawano autobus, w którego wnętrzu zasiada kapitan i pasażerowie. Z Fierzë wypływa o godz. 6.00, natomiast z Komani zwykle chwilę po 9.00.

Wycieczka po Jeziorze Komani

Nie mając potrzeby płynięcia z Komani do Fierzë można zdecydować się na kilkugodzinne wycieczki po akwenie. Oferują je firmy, które mają swoje biura zarówno w Szkodrze, jak i bezpośrednio w przystani promowej w Komani. W przypadku wykupienia wycieczki w Szkodrze, zwykle w cenie oferowany jest także transfer nad jezioro, spływ oraz obiad w jednej z miejscowości położonych tuż przy brzegu akwenu.

Jedną z ciekawszych opcji jest wycieczka z Komani do któregoś z dopływów jeziora, gdzie zwykle zaplanowany jest czas wolny, posiłek i możliwość popływania w rzece. Wycieczki po Jeziorze Komani pozwalają się zrelaksować oraz odpocząć od albańskich, wakacyjnych upałów.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon