Kanion Osum

3.78       Zobacz opinie (9)

Albania słynie z przepięknej przyrody. Na terenie całego kraju znaleźć można zachwycające miejsca stworzone przez Matkę Naturę. Jednym z nich jest położony 50 km na południowy wschód od Beratu Kanion Osumi. Turyści uwielbiają go ze względu na możliwość uprawiania turystyki aktywnej (raftingi, spływy kajakowe, kanioningi, trekkingi) oraz podziwiania zachwycających widoków. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu zbyt dużych tłumów, a chłodne wody rzeki Osumi pozwalają zapomnieć na chwilę o letnich upałach.

Dla kogo?

Kanion Osumi to wymarzony cel dla wszystkich osób lubiących aktywnie spędzać czas. Okolica sprzyja spacerom, jeździe na rowerze, trekkingom, raftingom czy spływom kajakowym. Bez względu na sposób spędzania wolnego czasu, Kanion Osumi pozwala obcować z zachwycającą przyrodą i podziwiać widoki nie tylko na dolinę rzeki, ale również góry Tomori.

Zdjęcia

  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
  • Kanion Osum
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kanion Osumi jest miejscem wyjątkowym. Głównie dlatego, że ukazuje potęgę przyrody i tego, jak niesamowite rzeczy jest ona w stanie stworzyć.

Rzeka Osumi

Gdyby nie rzeka, nie byłoby kanionu. Osumi bierze swój początek blisko granicy z Grecją, nieopodal wsi Vithkuq. Ma 161 km długości. Przepływa m.in. przez Çorovodę i Berati, a następnie łączy się z rzeką Devoll, by wspólnie utworzyć rzekę Seman.

Kanion Osumi

Kanion Osumi został ukształtowany ok. 2-3 mln lat temu w wyniku wodnej erozji. Niektórzy badacze uważają, że rzeka płynęła niegdyś pod ziemią. Jednak w wyniku wypłukiwania skał udało jej się wydostać na powierzchnię i ostatecznie stworzyć zachwycający kanion. Ma on ok. 26 km długości i osiąga ok. 100 m głębokości. Obejmuje sześć bardzo wąskich odcinków, mających od 1,5 m do 35 m szerokości.

Najpiękniejszym z nich jest ten o nazwie Gradeci. Ma 4 km długości i praktycznie cały czas nie przekracza 1,5 m szerokości. W kanionie zobaczyć też można liczne formacje skalne, które przez stulecia ukształtowane zostały przez wodę. Okolica obfituje także w mniejsze bądź większe jaskinie.

Większość osób decyduje się na odwiedziny w Kanionie Osumi głównie po to, aby wziąć udział w organizowanych tam spływach. Jednak okolica sprzyja także innym aktywnościom.

Rafting w Kanionie Osumi

Najpopularniejszą, raftingową rzeką w Albanii jest właśnie Osumi. Przede wszystkim dlatego, że w trakcie spływu można podziwiać przepiękny, 14-kilometrowy fragment kanionu nieopodal miasta Çorovoda. Drugim powodem jest fakt, że Osumi nie jest bardzo wymagającą rzeką. Dzięki temu doskonale nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia ze spływami pontonowymi. Firmy, organizujące spływy znaleźć można w Çorovodzie lub Beracie.

W cenę zwykle wliczony jest transfer do kanionu, wypożyczenie sprzętu (kask, wiosło, piankowy kombinezon), a czasami również przekąski. Najpopularniejsza trasa spływu ma długość ok. 14 km i przebiega przez najbardziej spektakularną część doliny, w której ściany kanionu mają po 100 m wysokości. W niektórych miejscach dodatkowo jest na tyle wąsko, że odnosi się wrażenie, iż płynie się w skalnym tunelu. Spływ trwa zwykle ok. 3-4 godzin.

Kanioning

Najczęściej od lipca do września w Kanionie Osumi nie ma możliwości organizowania spływów. Za to pojawia się inna opcja jego eksplorowania. Kanioning, bo o nim mowa, to połączenie trekkingu, wspinaczki i pływania. Ten rodzaj aktywności pozwala na poznawanie kanionów w trakcie kilkugodzinnych wędrówek. Podczas kanioningu w Kanionie Osumi można z bliska przyjrzeć się licznym wodospadom czy formacjom skalnym, a także popluskać w naturalnych basenach.

Road trip

Kanion Osumi to ciekawa propozycja dla fanów road tripów. Trasa z Beratu do Çorovody dostarcza niezapomnianych widoków na dolinę rzeki i górujący nad nimi masyw Tomori. Za Çorovodą droga wspina się powyżej kanionu. W dwóch miejscach – obok niewielkiego kempingu oraz kilka kilometrów dalej (w górę rzeki) znaleźć można punkty widokowe. Pozwalają cieszyć się rozległą panoramą Kanionu Osumi czy wpadających do niego wodospadów. Osoby dysponujące autami z napędem 4×4 mogą kontynuować dalszą podróż w stronę Parku Narodowego Bredhi i Hotovës oraz miasta Permet. Niestety w niedużej odległości od drugiego z punktów widokowych kończy się asfaltowa nawierzchnia i zaczyna szutrowo-kamienista, górska droga. Zwykłym autem osobowym lepiej jej nie pokonywać. Szkoda czasu i samochodu!

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon